SP1/S-861-145-1095/2000 - Wstrzymanie wykonania decyzji wydanych przez inspektora kontroli skarbowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 kwietnia 2000 r. Ministerstwo Finansów SP1/S-861-145-1095/2000 Wstrzymanie wykonania decyzji wydanych przez inspektora kontroli skarbowej.

Na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w celu ujednolicenia zasad stosowania przepisu art. 224 § 2 Ordynacji podatkowej w zakresie wstrzymania wykonania decyzji wydanych przez inspektora kontroli skarbowej uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

Zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 1999 r. Nr 54, poz. 572) inspektor kontroli skarbowej wydaje decyzję lub decyzje w rozumieniu ustawy - Ordynacja podatkowa, gdy ustalenia dotyczą podatków i innych należności budżetowych, których określenie lub ustalenie należy do właściwości urzędów skarbowych. Wydaną przez inspektora kontroli skarbowej decyzję doręcza się stosownie do art. 25 tej ustawy kontrolowanemu oraz właściwemu urzędowi skarbowemu reprezentującemu Skarb Państwa, który staje się wierzycielem obowiązków wynikających z tej decyzji. Decyzję tę urząd skarbowy otrzymuje więc w celu jej wykonania, jako wierzyciel obowiązków wynikających z przekazanej mu decyzji.

W myśl art. 224 § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa organ podatkowy ze względu na szczególnie ważny interes strony może na jej wniosek postanowić o wstrzymaniu wykonania decyzji w całości lub w części. Artykuł 13 Ordynacji podatkowej zawiera zamknięty katalog organów podatkowych. Inspektor kontroli skarbowej, aczkolwiek w zakresie wskazanym w ustawie o kontroli skarbowej wydaje decyzje wymiarowe - nie jest jednak organem podatkowym.

Ponadto przepis art. 224 § 2 Ordynacji podatkowej określając przesłankę wstrzymania wykonania decyzji wskazuje, iż może to nastąpić ze względu na szczególnie ważny interes strony, a więc biorąc pod uwagę przesłanki pozostające poza zakresem przedmiotowym zaskarżonej decyzji. Organ podatkowy postanawiając o wstrzymaniu wykonania decyzji nie ocenia zatem prawidłowości zaskarżonej decyzji, ale ustala, jaki wpływ będzie miało wykonanie tejże decyzji na sytuację finansową strony. Oceny takiej powinien dokonać urząd skarbowy, któremu przepisy art. 25 ustawy o kontroli skarbowej przyznały przymiot wierzyciela zobowiązania wynikającego z decyzji inspektora kontroli skarbowej, a nie prowadzący postępowanie kontrolne i wydający decyzję inspektor kontroli skarbowej. Wydanie postanowienia o wstrzymaniu lub odmowie wstrzymania wykonania decyzji przez inspektora kontroli skarbowej doprowadziłoby bowiem do sytuacji, w której rozstrzygnięcie w sprawie wstrzymania wykonania decyzji następowałoby poza wiedzą i wolą wierzyciela zobowiązania, będąc zarazem dla niego wiążące.

Reasumując, uprawnienia inspektora kontroli skarbowej można rozpatrywać jedynie w kontekście wymiaru podatku, a nie czynności związanych z poborem podatku przewidzianych w Ordynacji podatkowej dla organów podatkowych - np. wstrzymania wykonania decyzji, ulg w spłacie zobowiązań podatkowych.

Mając powyższe na uwadze, w przypadku wniesienia wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji inspektora kontroli skarbowej, organem podatkowym uprawnionym do podjęcia w tej sprawie rozstrzygnięcia jest właściwy urząd skarbowy - jako organ podatkowy wskazany w art. 13 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej w związku z art. 224 § 2 Ordynacji podatkowej i wierzyciel obowiązków wynikających z zaskarżonej decyzji - w myśl art. 25 ustawy o kontroli skarbowej.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2000/2/12