Skutki podatkowe związane z cesją wierzytelności leasingowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo Ministerstwo Finansów Skutki podatkowe związane z cesją wierzytelności leasingowych.

Odpowiadając na pismo z dnia (...) Departament Podatków Dochodowych przedstawia wyjaśnienia w tej kwestii:

Jak wynika z przekazanych informacji, w związku z potrzebą pozyskania finansowania prowadzonej działalności leasingowej Wnioskodawca zamierza przeprowadzić sekurytyzację wierzytelności z tytułu zawartych umów leasingu, w tym leasingu finansowego. W ramach sekurytyzacji Spółka zawrze umowę nabycia wierzytelności, na podstawie której będzie dokonywać sprzedaży powyższych wierzytelności na rzecz Nabywcy Wierzytelności w zamian za wynagrodzenie odpowiadające wartości nominalnej wierzytelności pomniejszonej o uzgodnione dyskonto.

Pomimo cesji wierzytelności, umowy leasingu nie wygasną pomiędzy ich dotychczasowymi stronami (tj. ich stronami pozostaną Spółka jako finansujący oraz klienci Spółki jako korzystający), a Spółka pozostanie właścicielem rzeczy i praw majątkowych będących przedmiotem umów leasingu.

Kwestią przedstawioną do wyjaśnienia jest to, czy przy sprzedaży wierzytelności wynikających z umów leasingu finansowego, o których mowa w art. 17f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w ramach sekurytyzacji:

a)

wynagrodzenie otrzymane przez Spółkę od Nabywcy Wierzytelności z tytułu sprzedaży wierzytelności wynikających z umów leasingu finansowego nie będzie stanowić dla Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu,

b)

Spółka będzie obowiązana do rozpoznawania przychodów podatkowych z tytułu opłat ponoszonych przez korzystających na podstawie umów leasingowych (w części niestanowiącej spłaty wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych) w dniu wymagalności zapłaty,

c)

Spółka będzie mogła zaliczać do kosztów uzyskania przychodów zapłacone na rzecz Nabywcy Wierzytelności dyskonto.

Odnosząc się do przedstawionego zagadnienia, Departament DD zauważa, iż stosownie do art. 17k ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli finansujący przeniósł na rzecz osoby trzeciej wierzytelności z tytułu opłat, o których mowa w art. 17b ust. 1, a nie została przeniesiona na osobę trzecią własność przedmiotu umowy leasingu:

1)

do przychodów finansującego nie zalicza się kwot wypłaconych przez osobę trzecią z tytułu przeniesienia wierzytelności,

2)

kosztem uzyskania przychodów finansującego jest zapłacone osobie trzeciej dyskonto lub wynagrodzenie.

Jednocześnie opłaty ponoszone przez korzystającego na rzecz osoby trzeciej stanowią przychód finansującego w dniu wymagalności zapłaty (art. 17k ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Departament DD uprzejmie informuje, iż odwołanie się w art. 17k ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do art. 17b ust. 1 dotyczy wyłącznie opłat, o których mowa w tym przepisie, a nie umów wskazanych w nim. Tym samym rozwiązania zawarte w art. 17k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mają zastosowanie zarówno do cesji umów leasingu operacyjnego, jak i umów leasingu finansowego.

Dodatkowo Departament DD zwraca uwagę, iż skutki podatkowe wynikające zarówno z art. 17k, jak i art. 12 ust. 4b oraz art. 15 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są analogiczne.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2009/4/23-24