Różnice kursowe a pojęcie przychodu w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 grudnia 2003 r. Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto Różnice kursowe a pojęcie przychodu w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

Treść pytania:

Czy przy formie opłacania podatku ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych ewentualne różnice kursowe pomniejszają lub powiększają przychód?

Odpowiedź udzielona podatnikowi:

Przepisy art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne określa, iż opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z kolei art. 14 ust. 2 pkt 3 tej ustawy stanowi, iż przychodem z działalności gospodarczej są różnice kursowe. Jeżeli więc między dniem uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej i dniem faktycznego ich otrzymania występują różnice kursu walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, oraz zastosowania kursu średniego ogłoszonego przez NBP z dnia uzyskania przychodu.

Różnice kursowe nie zostały wyłączone ze stawki podstawowej, jaka ma zastosowanie do przychodów podatnika ze sprzedaży (wyrobów lub usług). Oznacza to, że do opodatkowania różnic kursowych należy zastosować taką stawkę, jak dla przychodów uzyskanych przez podatnika z tytułu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Powołany przepis przez podatnika, tj. art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e ustawy o ryczałcie, dotyczy opodatkowania stawką ryczałtu 3%.

Opublikowano: www.is.poznan.pl