RO-XV/443/VAT-296/257/JS/07 - Eksport towarów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 sierpnia 2007 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku RO-XV/443/VAT-296/257/JS/07 Eksport towarów.

"(...) zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a) stawka podatku wynosi 0%. Stosownie zaś do art. 41 ust. 11 cyt. ustawy przepisy ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b), jeżeli podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty.

Z dokumentu tego musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu. Do czynności opisanej powyżej przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio (uprawnienie do dokonania korekty podatku należnego za późniejszy okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał przedmiotowy dokument).

Z przytoczonych przepisów wynika, iż zastosowanie stawki 0 % podatku przy eksporcie uzależnione jest od potwierdzenia przez urząd celny wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. Istotne jest przy tym posiadanie dokumentu z takim potwierdzeniem. Za dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty należy uznać jednolity dokument administracyjny SAD-3, który stanowi zaświadczenie potwierdzające fakt zgłoszenia towaru do procedury wywozu i dokonanie odprawy celnej. Jako dokument urzędowy, spełnia on warunki określone w art. 41 ustawy o podatku od towarów i usług i daje podstawę do zastosowanie stawki podatku 0%. W przypadku eksportu pośredniego mowa jest o posiadaniu kopii takiego dokumentu. Dokument ten musi potwierdzać wywóz tego samego (tożsamego) towaru, który był przedmiotem dostawy.

W przedstawionym stanie faktycznym X Spółka z o.o. dokonała dostawy wyrobów bieliźniarskich na rzecz kontrahenta litewskiego. Kontrahent ten dokonał wywozu ww. wyrobów poza terytorium Wspólnoty, na rzecz kontrahenta rosyjskiego. Spółka uzyskała kopię 3 kart dokumentu SAD, potwierdzającego wywóz wyrobów poza terytorium Wspólnoty. Towary można rozpoznać po nazwie i ilości (...) w ilości zgodnej z fakturą wystawioną przez Spółkę na rzecz kontrahenta litewskiego. Ponadto Spółka dysponuje oświadczeniem kontrahenta litewskiego, iż wywożone towary są towarami producenta Spółki X. Na dokumencie SAD nie określono dosłownie, iż towary wywożone są towarami produkcji Spółki.

Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, iż zgodność asortymentu i ilości towaru danego asortymentu, wskazanych na dokumencie SAD i fakturze dokumentującej dostawę dokonaną przez Spółkę na rzecz kontrahenta litewskiego, a ponadto pomocniczy dowód w postaci stosownego oświadczenia kontrahenta litewskiego, w sposób wystarczający potwierdzają, iż wywieziony poza terytorium Wspólnoty towar jest tożsamy z przedmiotem dostawy dokonanej wcześniej przez Spółkę na rzecz kontrahenta litewskiego.

Należy zatem uznać, że nastąpił eksport w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług - towaru będącego wcześniej przedmiotem dostawy Spółki, a następnie wywiezionego przez nabywcę litewskiego z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty. Wywóz ten potwierdzony został zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie procedurami przez urząd celny wyjścia.

Reasumując, posiadany dokument SAD oraz oświadczenie kontrahenta litewskiego upoważniają Spółkę do zastosowania wobec przedmiotowej dostawy stawki 0%, właściwej dla eksportu."

Opublikowano: S.Podat. 2007/12/34-35