RO-XV/443/VAT-272/266/JB/07 - Zwrot podatku od towarów i usług na prywatne konto przedsiębiorcy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 sierpnia 2007 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku RO-XV/443/VAT-272/266/JB/07 Zwrot podatku od towarów i usług na prywatne konto przedsiębiorcy.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23 maja 2007 r., stwierdza, że zarejestrowany podatnik VAT zaprzestający wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu może skorzystać z prawa do zwrotu bezpośredniego po spełnieniu wymogów ustawowych, na wskazany w zgłoszeniu identyfikacyjnym (aktualizacyjnym) rachunek oszczędnościowo - rozliczeniowy w banku mającym siedzibę na terenie kraju W przypadku likwidacji działalności gdy podatnik w złożonej deklaracji wykaże nadwyżkę do przeniesienia na następny okres przysługuje mu uprawnienie do skorygowania deklaracji i zadeklarowanie powstałej nadwyżki do zwrotu bezpośredniego.

Pismem z dnia 23 maja 2007 r. (data wpływu 28 maja 2007 r.), uzupełnionym w dniu 27 lipca 2007 r. zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Prowadzi Pan działalność gospodarczą i jest Pan zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług i wykonuje Pan czynności opodatkowane Rozważa Pan możliwość okresowego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej lub dokonania jej formalnego zakończenia. Ma to nastąpić przypuszczalnie z końcem przyszłego roku, lub wcześniej. Na dzień zakończenia działalności gospodarczej nie przewiduje Pan sporządzenia spisu z natury, zatem nie wystąpi podatek VAT z remanentu. Ponadto zaznaczył Pan również, iż w ostatniej deklaracji, która zostanie złożona dla celów rozliczenia podatku VAT wykaże Pan sprzedaż podlegającą opodatkowaniu.

Sformułował Pan też następujące pytanie: czy w przypadku gdy następuje zakończenie prowadzonej działalności gospodarczej i zamknięcie rachunku bankowego, mogę uzyskać zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek osobisty, czy jedynie wykazać do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy?

Sformułował Pan też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż organ podatkowy zobligowany jest do zwrotu podatku VAT, nawet w przypadku zamknięcia rachunku gospodarczego na wskazany przez podatnika osobisty rachunek bankowy, a w sytuacji gdy wykażę VAT do przeniesienia podatnikowi przysługuje złożenie korekty i wnioskowanie o zwrot bezpośredni na rachunek osobisty. Zgodnie z wyrokiem WSA w Warszawie w świetle art. 87 ust. 1 ustawy o VAT podatnik nie traci prawa do zwrotu podatku w przypadku zamknięcia rachunku bankowego związanego ze zlikwidowaną działalnością gospodarczą jeśli był zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT w chwili składania deklaracji z wykazanym zwrotem bezpośrednim i nabył prawo do tego zwrotu.

Wnioskodawca oświadczył także, iż w sprawie, która jest przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Natomiast ust. 2 ww. artykułu przewiduje, iż zwrot różnicy podatku z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego sprawdzenia, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Jeżeli przeprowadzone postępowanie wykaże zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

W myśl ust. 3 powołanego artykułu 87 różnica związana z nabyciem towarów i usług które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zaliczane są do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, powiększona o 22% obrotu opodatkowanego stawkami niższymi niż 22% podlega zwrotowi na rachunek bankowy podatnika w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. Pozostała część podatku zwracana jest w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia.

W związku z zakończeniem wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT na podatniku ciążą obowiązki wynikające z art. 14 cytowanej ustawy o VAT tj. sporządzenie spisu z natury towarów na dzień rozwiązania spółki cywilnej lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu w terminie 14 dni, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Zawiadomienie o dokonanym spisie z natury podatnicy są obowiązani złożyć do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia zakończenia spisu. Zawiadomienie powinno zawierać informację o ustalonej wartości towarów i o kwocie podatku należnego. Obowiązek podatkowy wynikający z likwidacji działalności powstaje w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później jednak niż 14 dnia, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Ponadto zgodnie z art. 14 ust. 9 cytowanej ustawy w przypadku gdy w rozliczeniu podatku za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, o którym mowa w ust. 6 (tj. obowiązek opodatkowania przy likwidacji działalności, kwota podatku naliczonego jest wyższa od kwoty podatku należnego, podatnikowi przysługuje prawo zwrotu z urzędu skarbowego różnicy podatku. Przepisy art. 87 ust. 2 ww. ustawy stosuje się odpowiednio.

Jednocześnie, należy zwrócić uwagę iż w myśl art. 99 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133. Stosownie do art. 81 wyżej wymienionej ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

Zgodnie z art. 99 ust. 12 ustawy o VAT zobowiązanie podatkowe, kwotę zwrotu różnicy podatku, kwotę zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 przyjmuje się w kwocie wynikającej z deklaracji podatkowej, chyba że naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określi je w innej wysokości.

Zatem przepisy ustawy o VAT uprawniają podatników do odliczenia podatku naliczonego od dokonywanych zakupów pod warunkiem, że mają one związek z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Podatnik u którego za dany okres rozliczeniowy wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, sam decyduje o tym, czy kwotę tej nadwyżki wykazać jako kwotę do przeniesienia na następny okres, czy też zażądać kwotę tej nadwyżki do zwrotu bezpośredniego na wskazany rachunek bankowy podatnika. Zwrot bezpośredni nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest prawem podatnika, z którego może on skorzystać lub nie.

Należy zaznaczyć, iż tylko w sytuacji, gdy w danym okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonał żadnych czynności podlegających opodatkowaniu i w związku z tym w deklaracji nie wykaże sprzedaży podlegającej opodatkowaniu, nie będzie mu przysługiwało prawo do bezpośredniego zwrotu podatku naliczonego.

Nawet w sytuacji, gdy podatnik nie sporządzi spisu z natury, z uwagi na fakt, że w momencie likwidacji nie posiadał żadnych towarów, które mógłby objąć takim spisem (spis z natury wynosiłby "zero") to i tak różnica podatku zadeklarowana w ostatniej deklaracji dla podatku VAT, po spełnieniu wymogów ustawowych może podlegać bezpośredniemu zwrotowi z urzędu skarbowego na rachunek bankowy podatnika. Może to być również inne konto bankowe wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym (aktualizacyjnym) w banku mającym siedzibę na terenie kraju, w tym także rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy.

Ponadto należy zaznaczyć, iż na powstanie prawa podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego nie mogą mieć wpływu zdarzenia i czynności, które pojawiły się po złożeniu prawidłowego rozliczenia podatkowego w tym wykreślenie podatnika z rejestru

Ze stanu faktycznego wynika, że jest Pan zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług i wykonuje Pan czynności opodatkowane. Rozważa Pan możliwość okresowego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej lub dokonania jej formalnego zakończenia. Na dzień zakończenia działalności gospodarczej nie wystąpi podatek VAT z remanentu. Ponadto w ostatniej deklaracji, która zostanie złożona dla celów rozliczenia podatku VAT wykaże Pan sprzedaż podlegającą opodatkowaniu.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż w związku z tym że jest Pan zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, a ze złożonego rozliczenia podatku za ostatni miesiąc prowadzonej działalności, w którym powstanie obowiązek podatkowy wynikać będzie nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, to nie traci Pan prawa do zwrotu tej nadwyżki mimo, że po złożeniu przedmiotowego rozliczenia zostanie wykreślony z rejestru jako podatnik VAT. Nadwyżka ta podlegać będzie bezpośredniemu zwrotowi z urzędu skarbowego na wskazany przez Pana rachunek bankowy. Z uwagi na likwidację działalności i zamkniecie konta bankowego prowadzonego do celów działalności może to być również inne konto bankowe wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym (aktualizacyjnym) w banku mającym siedzibę na terenie kraju, w tym także Pana rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy.

W przypadku gdy powyższa nadwyżka wykazana zostanie w złożonej deklaracji w rubryce do przeniesienia ma Pan prawo złożenia korekty deklaracji i zadeklarowanie powstałej nadwyżki do zwrotu bezpośredniego.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 23 maja 2007 r. jest prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl