RO-XV/443/VAT-183/108/AM/07 - Cesja umów leasingu operacyjnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 kwietnia 2007 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku RO-XV/443/VAT-183/108/AM/07 Cesja umów leasingu operacyjnego.

"(...) Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Ponadto w myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (...) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W przepisie art. 16 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wymieniono wśród wydatków, które nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków odpowiadających wartości ponoszonych opłat z tytułu umów leasingowych w przypadku ich cesji.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością rozważa możliwość przejęcia umów leasingu operacyjnego, związanych z wnoszonym w formie wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwem. Przedmiotowe umowy dotyczą ciągnika siodłowego, naczepy, kontenerów oraz prasy, tj. składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej przez wnoszącego aport do spółki. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zbliżonym zakresie co wnoszący aport i również będzie wykorzystywać przedmiotowe składniki majątku do działalności gospodarczej.

Zatem biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny, należy stwierdzić, iż w sytuacji cesji umów leasingowych przejmująca dane umowy Spółka nabędzie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur za ponoszone opłaty leasingowe, jednak wyłącznie w sytuacji gdy przedmiot leasingu będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/9/43-44