RO-XV/423/PDOP-401/96/JB/05 - Przychód leasingobiorcy powstały wskutek rozliczeń po utracie przedmiotu leasingu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 września 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku RO-XV/423/PDOP-401/96/JB/05 Przychód leasingobiorcy powstały wskutek rozliczeń po utracie przedmiotu leasingu.

Pytanie podatnika

Czy przychodem spółki jest cała kwota przyznanego odszkodowania, czy jedynie faktycznie wypłacona.

Pismem z dnia z dnia 27 czerwca 2005 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 29 czerwca 2005 r.), Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółka świadczy usługi dostępu do internetu. Spółka jest czynnym podatnikiem od towarów i usług. Od 2002 r. użytkowała samochód ciężarowy, na podstawie umowy leasingu operacyjnego. W związku ze zmianą przepisów ustawy o podatku od towarów i usług od 1 maja 2004 r. umowa leasingu w/w samochodu została zarejestrowana w urzędzie skarbowym, dzięki czemu zachowane zostało prawo do odliczania podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur wystawianych przez leasingodawcę w zw. z omawianą umową. W dniu 6 marca 2005 r. samochód ten uległ wypadkowi. Firma ubezpieczeniowa, w której był ubezpieczony niniejszy samochód stwierdziła, że wartość szkody przekracza 70 % wartości pojazdu (tzw. szkoda całkowita), co skutkowało wypłaceniem leasingodawcy pełnego odszkodowania. W dniu 13 czerwca 2005 r. leasingodawca obciążył Spółkę jako leasingobiorcę wszystkimi kosztami leasingu, które pozostały do końca umowy. Tego samego dnia (13 czerwca 2005 r.) leasingodawca przyznał, a następnie wypłacił naszej spółce kwotę otrzymanego odszkodowania oraz kwotę będącą równowartością samochodu w stanie po wypadku, po potrąceniu jednakże swoich należności. Ponadto przez miesiąc od powstania szkody (dokładnie od 8 marca 2005 r.) leasingodawca zapewnił Spółce samochód zastępczy (obowiązek taki wynikał z zawartej umowy).

Spółka sformułowała też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż: Kwotą przychodu jest jedynie faktycznie otrzymane odszkodowanie.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stosownie do unormowań art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne w tym również różnice kursowe

Zgodnie z ust. 3 w/w artykułu, za przychody związane z działalnością gospodarczą, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się nie tylko otrzymane pieniądze, wartości pieniężne (w tym również różnice kursowe), ale także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 12 ust. 3a w/w ustawy za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d (przychody z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu, umów o podobnym charakterze, tzw. usług ciągłych), dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło: 1) wydanie rzeczy, zbycie praw majątkowych lub, 2) wykonanie usług, w tym częściowe wykonanie usług, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub 3) otrzymanie zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Natomiast w myśl art. 12 ust. 4 pkt 6a w/cyt ustawy do przychodów nie zalicza się zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przejęty przez spółkę samochód był użytkowany w ramach umowy leasingu operacyjnego. Gdy samochód uległ wypadkowi firma ubezpieczeniowa, w której samochód ten był ubezpieczony wypłaciła leasingodawcy odszkodowanie. Leasingodawca z kolei w ramach rozliczenia szkody powstałej na skutek utraty przedmiotu leasingu wypłacił leasingobiorcy część odszkodowania po potrąceniu swoich należności, oraz kwotę będącą równowartością samochodu w stanie po wypadku. Spółka po utracie możliwości użytkowania przedmiotu leasingu ponosiła wydatki, które w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego, otrzymaną kwotę powstałą w wyniku rozliczenia z leasingodawcą szkody (na skutek utraty przedmiotu leasingu), należy potraktować jako zwrot wydatków niezaliczanych do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 12.ust. 4 pkt 6a w/w ustawy ale tylko do wysokości poniesionych wydatków, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Natomiast jeżeli wystąpi nadwyżka stanowiąca różnicę pomiędzy otrzymaną od leasingodawcy kwotą odszkodowania, a wartością wydatków niezaliczanych do kosztów uzyskania przychodów tj. poniesionych przez Spółkę w okresie kiedy przedmiot leasingu nie był wykorzystywany do celów działalności gospodarczej, (poza kosztami uwzględnionymi w rozliczeniu szkody przez leasingodawcę), należy zaliczyć ją do przychodów.

Ponieważ otrzymana kwota nie jest związana z żadnym źródłem przychodu, to w tej sytuacji nie będą miały zastosowania przepisy art. 12 ust. 3 i 3a w/cyt ustawy traktujące o przychodzie należnym. Zatem ewentualną nadwyżkę należy zaliczyć do przychodów zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w momencie faktycznego jej otrzymania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl