RO-XV/423/PDOP-35/54/07/JB - Zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych dochodu uzyskanego ze sprzedaży pism religijnych przeznaczonego na cele statutowe stowarzyszenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 marca 2007 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku RO-XV/423/PDOP-35/54/07/JB Zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych dochodu uzyskanego ze sprzedaży pism religijnych przeznaczonego na cele statutowe stowarzyszenia.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16 stycznia 2007 r., stwierdza, iż dochód ze sprzedaży pism religijnych przeznaczony i wydatkowany na działalność polegającą na wspieraniu kultu religijnego będzie podlegał zwolnieniu z opodatkowania zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 16 stycznia 2007 r. (data wpływu 19 stycznia 2007 r.), uzupełnionym w dniu 8 lutego 2007 r., a następnie w dniu 9 lutego 2007 r., Stowarzyszenie zwróciło się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Stowarzyszenie jest instytucją pozarządową i nie jest ośrodkiem religijnym. Poza działalnością statutową Stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wydawaniu, sprzedaży i dystrybucji świętych pism religijnych, a dochody z tej działalności gospodarczej służą realizacji celów statutowych.

Celem Stowarzyszenia, zgodnie z postanowieniami statutu jest kształtowanie wśród swoich członków oraz wszystkich zainteresowanych na drodze praktyki buddyjskiej zgodnie z nauczaniem Miasta 10000 Buddów, Talmage, Kalifornia USA następujących zasad:

1)

utrzymywanie Pięciu Wskazań, tj. powstrzymywanie się od zabijania, od kradzieży, od kłamania, powstrzymywanie się od angażowania w niewłaściwe kontakty seksualne oraz od używania środków odurzających,

2)

doskonalenie istoty ludzkiej,

3)

utrzymywanie psychicznej i fizycznej równowagi oraz zdrowia

4)

kształtowanie postawy afirmacji codziennego życia i pozytywnej postawy społecznej,

5)

naturalne dążenie do harmonii i spokoju we wszystkich relacjach człowieka z otoczeniem,

6)

koordynacja współpracy Uniwersytetu Buddyjskiego Sfery Dharmy w Talmage Kalifornia USA z polskimi uczelniami w zakresie wymiany naukowej i stypendialnej z tym, że ten cel nie jest jeszcze realizowany,

7)

popularyzacja tradycji, sztuki i kultury dalekiego wschodu.

Wskazane cele realizowane są m.in. poprzez: wydawanie, sprzedaż i dystrybucję publikacji, które wcześniej nie były przetłumaczone na język polski, będących podstawowym elementem kanonu świętych pism religii jaką jest buddyzm; propagowanie i popularyzowanie wiedzy dotyczącej praktyki buddyjskiej także poprzez organizowanie spotkań, wykładów poświęconych wiedzy zawartej m.in. w świętych księgach buddyjskich, organizowanie warsztatów przybliżających istotę praktyki buddyjskiej, tłumaczenie oryginalnych tekstów buddyjskich.

Źródłami przychodów Stowarzyszenia są darowizny od osób fizycznych i prawnych, składki członkowskie i sprzedaż przetłumaczonych na język polski świętych pism religijnych. Stowarzyszenie uznaje, iż działania polegające na propagowaniu i popularyzacji wiedzy dotyczącej buddyzmu chińskiego poprzez organizowanie spotkań i wykładów poświęconych wiedzy zawartej w świętych księgach buddyjskich, tłumaczone na z oryginalnych tekstów buddyjskich, mieszczą się w ramach pojęcia działalności oświatowej. Natomiast tłumaczenie świętych pism religii z języka angielskiego, autoryzowanie przez Buddyjskie Towarzystwo Tłumaczenia tekstów Buddyjskich gwarantujące wartość naukową tekstu źródłowego, jak i kierowanie tych pism do ośrodków naukowych (np. Instytutu Religioznawstwa na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego) mieści się w ramach pojęcia działalności naukowej.

W związku z powyższym Stowarzyszenie sformułowało następujące pytanie: Czy dochód uzyskany ze sprzedaży pism religijnych, a przeznaczony na cele statutowe Stowarzyszenia, będzie podlegał zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych?

Stowarzyszenie sformułowało też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż: dochód ze sprzedaży publikacji jest zwolniony przedmiotowo zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ze względu na to iż przekazany jest w całości na cele statutowe.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stowarzyszenia, tak jak inne podmioty posiadające osobowość prawną, podlegają przepisom podatkowym przewidzianym w ustawie o podatku dochodowym do osób prawnych. Oznacza to, że stowarzyszenie ustala dochód bez względu na rodzaje źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Bez znaczenia pozostaje zatem, czy dochód osiągnięty jest przez stowarzyszenie z działalności statutowej, czy też z działalności gospodarczej i czy przychody osiągane z tych źródeł mają charakter trwały czy sporadyczny.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Tak określony dochód stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Jednakże, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

Zwolnienie zawarte w tym przepisie jest zwolnieniem warunkowym. Zależy ono od łącznego spełnienia następujących przesłanek:

-

podatnik korzystający ze zwolnienia musi prowadzić działalność statutową wymienioną w tym przepisie;

-

dochody muszą być przeznaczone na cele działalności statutowej.

Zwolnienie określone w tym przepisie ma zastosowanie również do stowarzyszeń, ale pod warunkiem realizowania przez nie celów statutowych określonych przez ustawodawcę w ww. przepisie.

Stosownie do art. 17 ust. 1b cytowanej ustawy - zwolnienie dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów. Przedmiotowe zwolnienie nie dotyczy dochodów uzyskanych z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a pkt 1 i 1a ww. ustawy oraz dochodów, które bez względu na czas ich osiągnięcia wydatkowane zostały na inne cele niż statutowe (art. 17 ust. 1a pkt 2 ustawy)

Powyższe oznacza, że zastosowanie przedmiotowego zwolnienia zależy nie tylko od przeznaczenia osiągniętego dochodu na preferowane ustawą cele statutowe, ale także od faktycznego wydatkowania go na te cele. Użyte przez ustawodawcę w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy sformułowanie " w części przeznaczonej na te cele" oznacza, że jeżeli statut będzie przewidywał również realizację innych celów, niż wymienione w tym przepisie, to przeznaczenie dochodów podatnika na realizację tych "innych celów", nie będzie stanowiło podstawy do zwolnienia od podatku przeznaczonego na nie dochodu.

Natomiast przez pojęcie "których celem statutowym jest działalność" należy rozumieć nie tylko bezpośrednie prowadzenie działalności, ale także wspieranie takiej działalności, jeżeli wynika to wprost z zatwierdzonego statutu jednostki.

Należy również zaznaczyć, iż ww. art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy nie uzależnia możliwości skorzystania z owego zwolnienia od źródła pochodzenia przychodów. Zwolnieniu podlegają więc również dochody uzyskiwane z działalności gospodarczej, o ile zostaną przeznaczone na cele statutowe tożsame z celami wymienionymi w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Cele Stowarzyszenia powinny być określone w statucie. Muszą być one wskazane w sposób ścisły, gdyż organy podatkowe nie są uprawnione do dokonywania wykładni zapisów statutu. Organ podatkowy bada jedynie, czy cele określone w statucie są tożsame z celami wymienionymi w treści przepisu warunkującego zwolnienie podatkowe. Z uwagi na fakt, iż przepisy ustanawiające zwolnienia i ulgi podatkowe są wyjątkiem od zasady powszechności i równości opodatkowania, ich stosowanie nie może odbywać się według wykładni rozszerzającej.

Należy zaznaczyć, iż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje takich pojęć jak oświata, nauka czy kult religijny. Uzasadnione jest zatem posługiwanie się w tym przypadku definicją występującą w słowniku języka polskiego. Powołując się na językowe znaczenie ww. wyrazów: przez oświatę należy rozumieć proces upowszechniania wykształcenia i kultury, który ma na celu podnoszenie poziomu umysłowego i wiedzy społeczeństwa. Przez naukę należy rozumieć zasób wiedzy, która służy wyjaśnieniu natury świata. Proces publikowania i wielokrotne powtarzanie badań w celu weryfikacji ich wyników, prowadzi do powstania wiedzy naukowej dostępnej dla całej ludzkości. Zarówno ta wiedza jako i sposoby jej gromadzenia określane są razem jako nauka. Natomiast przez kult religijny - należy rozumieć wszelkie zachowania, praktyki religijne czynione wobec istoty kultu i inne formy wyrażania wiary.

Ze stanu faktycznego wynika, że celem Stowarzyszenia zgodnie z postanowieniami statutu jest upowszechnianie wśród swoich członków oraz wszystkich zainteresowanych podstawowych wartości i zasad religii buddyjskiej na drodze praktyki buddyjskiej. Wskazane cele realizowane są m.in. poprzez tłumaczenie oryginalnych tekstów świętych pism buddyjskich, propagowanie i popularyzowanie wiedzy dotyczącej praktyki buddyjskiej, także poprzez organizowanie spotkań, wykładów poświęconych wiedzy zawartej m.in. w świętych księgach buddyjskich, organizowanie warsztatów przybliżających istotę praktyki buddyjskiej. Stowarzyszenie prowadzi również działalność gospodarczą polegającą na publikacji i sprzedaży świętych pism religijnych. Dochody z tej działalności gospodarczej służą wyłącznie realizacji celów statutowych.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, iż działania polegające na kształtowaniu i upowszechnianiu wśród swoich członków oraz wszystkich zainteresowanych podstawowych wartości i zasad religii buddyjskiej na drodze praktyki buddyjskiej nie wyczerpują definicji pojęcia "oświata" i "nauka". Wskazane przez Stowarzyszenie w statucie cele chociaż nie nazwane wprost są działalnością polegającą na wspieraniu kultu religijnego. Zatem ponieważ cele Stowarzyszenia wyszczególnione w statucie są celami preferowanymi przez ustawodawcę, to w sytuacji gdy dochody ze sprzedaży pism religijnych Stowarzyszenie przeznaczy i wydatkuje na cele statutowe związane z kultem religijnym, to dochód ten będzie podlegał przedmiotowemu zwolnieniu z opodatkowania na podstawie w art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 16 stycznia 2007 r. jest prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl