RO-XV/415/PDOF-556/12/JS/07 - Kupno przedsiębiorstwa a powstanie przychodu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 lutego 2007 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku RO-XV/415/PDOF-556/12/JS/07 Kupno przedsiębiorstwa a powstanie przychodu.

Pytanie podatnika

Czy czynność kupna przedsiębiorstwa powoduje powstanie przychodu po stronie podatniczki?

Prowadzi Pani działalność gospodarczą pod nazwą - sklep spożywczy, który likwiduje z dniem 31.12.2006 r., nie występuje jednak z wnioskiem o wykreślenie jej z ewidencji działalności gospodarczej, ponieważ nadal będzie ją prowadzić. Nabywa Pani odpłatnie, umową sprzedaży, od swego męża Pana X i Pana Y, prowadzących działalność gospodarczą pod nazwą Z, przedsiębiorstwo zorganizowane w postaci sklepu z artykułami metalowymi i zamierza kontynuować działalność handlową dotychczas prowadzoną przez męża i jego wspólnika. Małżonkowie, Pani i Pan X pozostają w rozdzielności majątkowej, zatem nabycie przedsiębiorstwa następuje do Pani majątku odrębnego. W skład przedsiębiorstwa spółki cywilnej Pana ... i Pana ... wchodzą w szczególności:- środki trwałe w postaci 2 samochodów ciężarowych i klimatyzatora, - licencja do programu komputerowego,- wyposażenie oraz towary handlowe. Od ww. składników majątkowych został odliczony przez spółkę podatek VAT naliczony wynikający z faktur zakupu. Od jednego samochodu oraz klimatyzatora dokonywane są odpisy amortyzacyjne, drugi samochód ciężarowy został już zamortyzowany. Spółka cywilna nie wykonywała czynności zwolnionych z podatku VAT. W/w przedsiębiorstwo, w rozumieniu przedmiotowym (art. 551 k.c.), z wyłączeniem kasy fiskalnej, zostaje zbyte umową sprzedaży na rzecz Pani, będącej przedsiębiorcą, która kontynuuje działalność handlową dotychczas prowadzoną przez męża i jego wspólnika. Kasa fiskalna, pracująca dotychczas w spółce, po przeprowadzeniu zakończenia pracy w trybie fiskalnym i wyrejestrowaniu kasy, zostaje odsprzedana serwisantowi, a po wymianie modułu kasa ta zostaje nabyta przez nabywcę przedsiębiorstwa celem wykorzystania do prowadzenia przedsiębiorstwa. W związku z likwidacją przez Panią sklepu spożywczego, sporządza Pani spis z natury na dzień likwidacji (31.12.2006 r.) obejmujący towary handlowe oraz wyposażenie. Jednocześnie, na koniec roku podatkowego (31.12.2006 r.) sporządza spis z natury, obejmujący towary handlowe. Prowadząc przedsiębiorstwo była Pani podatnikiem podatku VAT i nie wyrejestrowała się Pani z rejestru podatników VAT. Odliczyła Pani wydatki na zakup kasy rejestrującej w momencie otwierania przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo Z zamierza Pani prowadzić w formie działalności jednoosobowej. Przedsiębiorstwo spółki Z nabyła Pani w dniu 31.12.2006 r. Cena nabycia przedsiębiorstwa odpowiada dokładnie sumie wartości rynkowych jego składników majątkowych (nie wystąpiła dodatnia wartość firmy). Prowadzi Pani książkę przychodów i rozchodów, koszty księguje metodą kasową. Ma Pani zamiar prowadzić sprzedaż opodatkowaną VAT.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.12.2006 r., stwierdza, iż czynność kupna przedsiębiorstwa nie powoduje powstania przychodu podatkowego po stronie nabywcy.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Stosownie zaś do art. 14 ust. 1 ww. ustawy za przychód z działalności, o której mowa wyżej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zatem odpłatne nabycie przedsiębiorstwa ze swej istoty nie powoduje powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa wyżej. Nie stanowi również przychodów z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia otrzymanego w naturze bądź innego nieodpłatnego świadczenia, wskazanych w art. 14 ust. 2 pkt 8 powołanej wyżej ustawy.

Odpłatne nabycie przedsiębiorstwa nie zostało również wyszczególnione jako odrębne źródło przychodu w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedstawionym stanie faktycznym nabywa Pani odpłatnie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), tj. definiowane jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej.

W świetle powołanych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpłatne nabycie przedsiębiorstwa nie powoduje ze swej istoty powstania przychodu podatkowego.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje, iż stanowisko podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 18.12.2006 r., jest prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl