RO.XV/415/PDOF-480/541/JB - Opłacenie pracownikowi aplikacji radcowskiej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 grudnia 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku RO.XV/415/PDOF-480/541/JB Opłacenie pracownikowi aplikacji radcowskiej.

"(...) Prowadzi Pani Kancelarię Radcy Prawnego. Zawarła Pani z aplikantem (...) umowę o pracę. Aplikantka została zatrudniona w Kancelarii w wymiarze pełnego etatu na czas nieokreślony. Zobowiązała się Pani do pokrywania wydatków związanych z opłatami za aplikację radcowską zatrudnionej pracownicy. (...)

Ponadto wskazała Pani, iż zatrudnienie aplikanta w Kancelarii wpłynie na długofalowe funkcjonowanie firmy na rynku pracy i wypracowanie przez nią określonej renomy, co zarazem będzie skutkowało zwiększeniem wysokości uzyskiwanych przez nią przychodów.

(...) Czy pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na opłacenie aplikacji radcowskiej pracownika?

(...) Dla podatników osiągających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. (...)

Zwrot "wszelkie koszty" wskazuje na wydatki o bardzo zróżnicowanej naturze. Mogą to być zarówno wydatki bezpośrednio, jak również pośrednio związane z celem, jakim jest uzyskanie przychodu. (...)

Należy podkreślić, iż co do zasady wydatek na opłacenie aplikacji radcowskiej pracownika może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, gdyż nie został wyłączony z kosztów na podstawie art. 23 ustawy i jest związany z funkcjonowaniem podmiotu.

Jednakże należy mieć na uwadze, że choć wydatek nie został wymieniony w katalogu kosztów negatywnych, nie upoważnia to jeszcze podatnika do zaliczenia go do kosztów podatkowych, ponieważ między kosztem a przychodem musi wystąpić związek przyczynowo-skutkowy. Ciężar wskazania takiego związku spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Należy podkreślić, iż w obecnych czasach inwestowanie w wiedzę pracowników w rzeczywistości jest inwestowaniem w firmę. Kwalifikacje pracownicze wpływają bowiem na jakość pracy, zatem również na jakość danego przedsiębiorstwa i jego konkurencyjność na rynku.

(...) Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, iż odbycie aplikacji radcowskiej przygotowuje aplikanta do wykonywania zawodu radcy prawnego i wiąże się z zajęciem konkretnego stanowiska w kancelarii prawniczej. Zatem kierunek kształcenia pracownika (aplikacja radcowska) zgodny jest z profilem prowadzonej przez Panią działalności. Ponadto posiadanie wykwalifikowanego pracownika pozwoli na sprawniejszą obsługę kancelarii i pośrednio wiąże się z możliwością uzyskania przychodu z tego tytułu.

Wobec powyższego poniesione przez Panią wydatki na opłacenie aplikacji radcowskiej pracownika będą stanowić koszt uzyskania przychodów (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2007/4/40