RO-XV/415/PDOF-326/394/US/06 - Czynsz z tytułu dzierżawy nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 sierpnia 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku RO-XV/415/PDOF-326/394/US/06 Czynsz z tytułu dzierżawy nieruchomości.

"(...) Jest Pani wspólnikiem spółki cywilnej, w której posiada Pani 50% udziału w zyskach. Pozostałe udziały są w posiadaniu dwóch innych wspólników. Rozliczacie się Państwo w podatku dochodowym wg 19% podatku liniowego prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zamierza Pani kupić z osobistego majątku nieruchomość i wydzierżawić ją w cenach rynkowych Spółce, w której jest Pani wspólnikiem. W nieruchomości tej Spółka będzie prowadziła działalność gospodarczą. Poinformowała Pani, że w chwili obecnej nie ma jeszcze zawartej umowy najmu, natomiast w umowie zawartej w przyszłości będą zawarte zapisy dotyczące przenoszenia kosztów z tytułu ogrzewania, wody, prądu, itp. na Spółkę. Oświadczyła Pani, że nie jest płatnikiem podatku VAT i rozpoczynając w przyszłości czynności najmu, z racji niewysokich obrotów nie będzie Pani rejestrować się jako podatnik VAT.

Sformułowała Pani też następujące pytanie: Czy cała kwota uzyskanego czynszu za dzierżawę będzie stanowiła u Pani przychód?

Sformułowała Pani też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż powstanie u Pani przychód w wysokości całego czynszu ustalonego według cen rynkowych, opłacanego przez Spółkę Cywilną. (...)

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), odrębnym źródłem przychodu jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W myśl art. 11 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z powyższego wynika, że u podatnika, który dzierżawi Spółce Cywilnej nieruchomość stanowiącą jego prywatną własność, przychód z tego tytułu powstanie w wysokości faktycznie otrzymanego lub postawionego do dyspozycji czynszu. Zatem brak zapłaty czynszu oznacza, że po stronie dzierżawiącego przychód nie powstanie. Bez znaczenia w przedmiotowej sprawie jest fakt, że jest Pani wspólnikiem Spółki Cywilnej, dla której dzierżawiona będzie przedmiotowa nieruchomość.

Zatem biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny i cytowane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że tylko faktycznie opłacony przez Spółkę Cywilną czynsz z tytułu dzierżawy przedmiotowej nieruchomości będzie stanowił u Pani przychód z dzierżawy jako odrębnego źródła przychodów (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2007/1/6