RO/443-27/06 - Prawo odliczenia faktury korygującej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 kwietnia 2006 r. Świętokrzyski Urząd Skarbowy w Kielcach RO/443-27/06 Prawo odliczenia faktury korygującej.

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku spółki znak DF/1205/2006 z dn. 6.02.2006 r. (data wpływu do Urzędu 9.02.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza, iż stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Spółka otrzymała w dniu 31 stycznia 2006 r. faktury korygujące VAT dotyczące zakupu usług przesyłowych w związku z przekraczaniem w okresie październik 2004 r. - grudzień 2005 r. mocy umownej, a także udzielonego rabatu w opłacie przesyłowej w części dotyczącej opłaty za przekroczenie mocy umownej, wystawione w dniu 26 stycznia 2006 r. Terminy płatności faktur korygujących zostały określone w sposób następujący:

- 14 dni od daty otrzymania faktury korygującej, tj. 14 lutego 2006 r.,

- 30 dni od daty otrzymania faktury korygującej, tj. 2 marca 2006 r.

Zgodnie z przepisem § 17 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), nabywca otrzymujący fakturę korygującą:

1. jest uprawniony do podwyższenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał, jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje zwiększenie podatku naliczonego,

2. jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał, jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje obniżenie podatku naliczonego.

Jednocześnie zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje - jeżeli faktura zawiera informacje jakiego okresu dotyczy - w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności.

Zdaniem spółki w opisanej sytuacji prawo do podwyższenia oraz obowiązek obniżenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur korygujących, powstaje zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w powołanym powyżej § 17 rozporządzenia tj. w miesiącu ich otrzymania, czyli w miesiącu styczniu 2006 r. Przepisy prawa podatkowego nie wskazują na szczególny termin dokonania rozliczenia korekty podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur korygujących dotyczących zakupu energii elektrycznej. W związku z powyższym Spółka zwraca się o potwierdzenie stanowiska w opisanej sprawie.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Prawo to może zostać spełnione w określonych okresach czasu, ustanowionych w art. 86 ust. 10-13 ustawy. W przepisach tych wskazano, że odliczenie podatku naliczonego następuje w różnych terminach w zależności od źródła powstania podatku naliczonego oraz formy udokumentowania tego podatku. I tak w myśl art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadku nabycia tzw. usług powszechnych, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy - w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności. Przytoczony przepis odnosi się jednak do faktur pierwotnych. Jeżeli natomiast chodzi o rozliczenie otrzymanej przez podatnika faktury korygującej dokumentującej nabycie usług powszechnych, należy stosować zasady ogólne odliczania podatku VAT z faktur korygujących.

Zgodnie z § 17 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.), nabywca otrzymujący fakturę korygującą:

1) jest uprawniony do podwyższenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał (...) - jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje zwiększenie podatku naliczonego,

2) jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał (...) - jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje obniżenie podatku naliczonego.

Natomiast w przypadku gdy po wystawieniu faktury podatnikowi udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, zastosowanie znajdzie przepis § 16 ust. 5 ww. rozporządzenia. W myśl tego przepisu nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał.

Stanowisko takie prezentuje także Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.08.2005 r. sygn. 1471/NUR1/443-269/05/AB dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl