RO/443/123/2005 - Zbiorcza nota korygująca.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 sierpnia 2005 r. Świętokrzyski Urząd Skarbowy w Kielcach RO/443/123/2005 Zbiorcza nota korygująca.

Pytanie podatnika

Czy można wystawić jedną notę korygującą do kilku faktur korygujących?

W złożonym pytaniu Spółka informuje o planowanym wystawieniu not korygujących do otrzymanych od kontrahenta faktur korygujących zawierających błędne daty sprzedaży. Zdaniem pytającego nie jest błędem wystawienie jednej noty korygującej do kilku faktur lub faktur korygujących.

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, że zgodnie z przepisem art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Z kolei w przypadkach określonych w § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), tj. udzielenia rabatów, zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot należnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ww. ustawy, zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu, sprzedawca wystawia fakturę korygującą.

Zgodnie z § 21 ust. 1 cyt. rozporządzenia, nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 12 ust. 1 pkt 5-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą. Nota korygująca powinna zawierać co najmniej:

1) numer kolejny i datę wystawienia;

2) imiona i nazwiska albo nazwy bądź nazwy skrócone wystawcy noty i wystawcy faktury albo faktury korygującej oraz ich adresy i numery identyfikacji podatkowej;

3) dane zawarte w fakturze, której dotyczy nota korygująca, określone w § 12 ust. 1 pkt 1-3 (tj. m.in. dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako FAKTURA VAT);

4) wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej, (por. § 21 ust. 3 ww. rozporządzenia).

Z powyższego wynika, że dopuszczalne jest wystawienie przez nabywcę noty korygującej w przypadku błędnej daty sprzedaży na fakturze lub fakturze korygującej. Przepisy obowiązujące w zakresie podatku od towarów i usług nie regulują kwestii wystawiania tzw. zbiorczych not korygujących do kilku faktur lub faktur korygujących.

Dlatego też należy stwierdzić, że zbiorcza nota korygująca wystawiona na zasadach określonych w § 21 ww. rozporządzenia Ministra Finansów spełnia warunki dla dokumentowania czynności opodatkowanych.

Przy wystawianiu noty korygującej należy pamiętać, że zgodnie z § 21 ust. 2 cyt. rozporządzenia nota korygująca jest przesyłana wystawcy faktury lub faktury korygującej wraz z kopią. Jeżeli wystawca faktury lub faktury korygującej akceptuje treść noty, potwierdza ją podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej - § 21 ust. 4 cyt. rozporządzenia.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.kielce.pl