RO/436-6/06 - Zwolnienie od PCC ustanowienia hipoteki na nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu technologicznego udzielonego ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 lutego 2007 r. Świętokrzyski Urząd Skarbowy w Kielcach RO/436-6/06 Zwolnienie od PCC ustanowienia hipoteki na nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu technologicznego udzielonego ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego.

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki otrzymanego w dniu 22 listopada 2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku złożonym przez Spółkę dnia 22 listopada 2006 r., wynika, iż Spółka zawarła z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę kredytu technologicznego w celu sfinansowania inwestycji technologicznej w oparciu o ustawę z dnia 29 lipca 2005 r. o niektórych formach wspierania działalności inwestycyjnej (Dz. U. Nr 179, poz. 1484 z 19 września 2005 r.) Jedną z form zabezpieczenia kredytu było ustanowienie hipoteki zwykłej na nieruchomości.

W przedstawionym wniosku Spółka pyta: Czy ustanowienie hipoteki na nieruchomości stanowiące zabezpieczenie kredytu technologicznego udzielanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego w celu sfinansowania inwestycji technologicznej w oparciu o ww. ustawę o niektórych formach wspierania działalności inwestycyjnej, korzysta ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych?

Podatnik stoi na stanowisku, iż czynność ustanowienia hipoteki korzysta ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 13e ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Spółki, Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. h) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399 z późn. zm.) jedną z czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu jest ustanowienie hipoteki. Jednakże w myśl art. 9 pkt 13 lit. e) zwalnia się od podatku następujące czynności cywilnoprawne: ustanowienie hipoteki na zabezpieczenie pożyczek i kredytów udzielanych z funduszy celowych utworzonych w drodze ustawy.

Poprzez fundusze celowe tworzone na podstawie ustawy należy rozumieć takie fundusze, które obejmuje definicja zawarta w ustawie o finansach publicznych. Oznacza to. że dla ustalenia zakresu zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych należy korzystać z definicji zawartej w ustawie finansach publicznych.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.) funduszem celowym jest fundusz powołany ustawowo, którego przychody pochodzą ze środków publicznych, a wydatki są przeznaczone na realizację wyodrębnionych zadań, z zastrzeżeniem ust. 9.

Jak wynika z przepisu art. 29 ust. 2 fundusz celowy może działać jako osoba prawna lub stanowić wyodrębniony rachunek bankowy, którym dysponuje organ wskazany w ustawie tworzącej fundusz.

Przedstawione w ww. pytaniu ustanowienie hipoteki na nieruchomości dotyczy kredytu technologicznego udzielanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego w oparciu o ustawę z dnia 29 lipca 2005 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2005 r., Nr 179, poz. 1484. z późn. zm.).

Jak wynika z powyższego ww. Fundusz Technologiczny jest tworzony na podstawie ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, a tym samym spełnia on warunki określone w ustawie o finansach publicznych tj.: fundusz ten jest powołany ustawowo, jego przychody pochodzą ze środków publicznych a wydatki są przeznaczone na realizację wyodrębnionych zadań.

Powyższe oznacza, iż ustanowienie hipoteki na nieruchomości stanowiące zabezpieczenie kredytu technologicznego udzielonego ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego podlega zwolnieniu od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 13 lit. e) ww. ustawy.

Wobec powyższego Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku Podatnika jest prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl