RO/436/249/2004 - Odliczenie podatku naliczonego określonego w fakturze VAT-MP. Odliczenie podatku naliczonego przy zakupie motocykla i paliwa do niego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 grudnia 2004 r. Świętokrzyski Urząd Skarbowy w Kielcach RO/436/249/2004 Odliczenie podatku naliczonego określonego w fakturze VAT-MP. Odliczenie podatku naliczonego przy zakupie motocykla i paliwa do niego.

Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w odpowiedzi na Państwa pisma, które wpłynęły do tutejszego Urzędu w dniu 19 listopada 2004 r. i 2 grudnia 2004 r. (uzupełnienie treści pisma), Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje:

1.

w zakresie podatku od towarów i usług z tytułu nabycia towarów i usług od małego podatnika i częściowego uregulowania należności na jego rzecz m. innymi w postaci kompensaty wzajemnych należności.

Zgodnie z § 12 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), w przypadku nabycia towarów i usług udokumentowanych fakturą oznaczoną zgodnie z odrębnymi przepisami "FAKTURA VAT - MP", podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określoną w tej fakturze, w rozliczeniu za miesiąc, w którym uregulował część należności na rzecz małego podatnika, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy. W myśl art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), mały podatnik może wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90 dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2, 5 i 6, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosował tę metodę, zwaną dalej "metodą kasową". Uregulowanie należności w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Z przytoczonych przepisów wynika, że w danym miesiącu podatnik może obniżyć podatek należny o podatek naliczony wynikający z "faktury VAT - MP", wyłącznie przy jednoczesnym spełnieniu dwóch warunków:

*

mały podatnik stosuje "kasową metodę" rozliczeń z własnym urzędem skarbowym,

*

podatnik uregulował część należności na rzecz małego podatnika.

Przedstawione w Waszym piśmie odliczenie podatku naliczonego w miesiącach VII i IX 2004 r. w wysokościach wykazanych w fakturach VAT - MP otrzymanych od małego podatnika przy częściowym uregulowaniu należności na jego rzecz w tych miesiącach m. innymi w postaci kompensat wzajemnych należności, należy uznać za prawidłowe, ponieważ częściowa zapłata, jak i kompensata wzajemnych należności jest formą regulowania należności na rzecz każdego kontrahenta. Wspomniany podatek naliczony Wasza firma miała prawo odliczyć w miesiącach częściowego uregulowania należności lub w miesiącach następnych tj. odpowiednio w VIII i X 2004 r. i wykazać go w deklaracjach podatkowych za te miesiące na mocy art. 86 ust. 11 cyt. ustawy.

Wskazanym jest posiadanie w aktach Waszej firmy dokumentu potwierdzającego zgodę małego podatnika na dokonanie konkretnych kompensat wzajemnych należności.

2.

w zakresie podatku od towarów i usług od zakupu motocykla i paliwa do tego motocykla.

Z uwagi na fakt, że ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia pojazdu samochodowego należy posłużyć się definicją określoną w art. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 z późn. zm.). Zgodnie z art. 2 pkt 33 ustawy prawo o ruchu drogowym, pojazdem samochodowym jest pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Natomiast pkt 45 tego artykułu stanowi, że motocykl to pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy. Wobec powyższego, ograniczenia wynikające z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie odliczania podatku naliczonego, dotyczą również motocykli.

Zasadnicze znaczenie w odniesieniu do odliczania podatku naliczonego od zakupu pojazdu samochodowego, a także motocykla ma dopuszczalna ładowność pojazdu określona wzorem w art. 86 ust. 3. Biorąc pod uwagę brzmienie art. 86 ust. 5, dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w art. 86 ust. 3 określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. W art. 86 ust. 5 ustawodawca przewidział również, iż pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisie decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również dla potrzeb stosowania ustawy za samochody osobowe, o których mowa w art. 86 ust. 3.

Z pisma Spółki nie wynika, aby zakupiony motocykl posiadał określoną ładowność. Zatem w świetle uregulowań zawartych w art. 86 ust. 3 i ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółce przysługuje prawo do odliczenia 50% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 5000 zł. Podatek ten w wysokości określonej art. 86 ust. 3 można odliczyć, w takim zakresie, w jakim motocykl ten jest wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, o czym stanowi art. 86 ust. 1. Podatek w wielkości określonej art. 86 ust. 3 można odliczyć w całości pod warunkiem, że zakup motocykla związany jest wyłącznie z działalnością opodatkowaną.

Na mocy art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, Wasza firma nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu paliwa do tego motocykla.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl