RIO-KA-073-42/2009 - Sposób wypełniania kolumny 12 sprawozdania Rb-27S oraz kolumny 3 sprawozdania Rb-PDP w zakresie ujmowania ulg i zwolnień ustawowych przy obliczaniu skutków obniżenia górnych stawek podatków.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 listopada 2009 r. Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy RIO-KA-073-42/2009 Sposób wypełniania kolumny 12 sprawozdania Rb-27S oraz kolumny 3 sprawozdania Rb-PDP w zakresie ujmowania ulg i zwolnień ustawowych przy obliczaniu skutków obniżenia górnych stawek podatków.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy odpowiadając na pismo, sygnatura N/z: KS 3100/-2/09, dotyczące sposobu wypełniania kolumny 12 (Skutki obniżenia górnych stawek podatków obliczone za okres sprawozdawczy) sprawozdania Rb-27S oraz kolumny 3 (Skutki obniżenia górnych stawek podatków obliczone za okres sprawozdawczy) sprawozdania Rb-PDP w zakresie ujmowania ulg i zwolnień ustawowych przy obliczaniu skutków obniżenia górnych stawek podatków, uprzejmie informuje.

Zasady sporządzania sprawozdania Rb-27S w zakresie wypełniania kolumny 12 oraz sprawozdania Rb-PDP w zakresie wypełniania kolumny 3 określone zostały, odpowiednio w § 3 ust. 1 pkt 9 i § 7 ust. 3 instrukcji stanowiącej załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. z 2006 r. Nr 115, poz. 781 z późn. zm.).

Z instrukcji tej wynika, iż w kolumnie 12 "Skutki obniżenia górnych stawek podatków obliczone za okres sprawozdawczy" wykazuje się kwoty stanowiące różnicę pomiędzy dochodami, jakie gmina lub miasto na prawach powiatu mogłaby uzyskać, stosując górne stawki podatkowe, a dochodami, jakie powinna uzyskać, stosując niższe stawki uchwalone przez radę gminy lub miasta na prawach powiatu; w przypadku zastosowania przez gminę lub miasto na prawach powiatu obniżenia górnej stawki, różnicę - pomiędzy stawką górną a przyjętą w uchwale przez radę gminy lub miasta na prawach powiatu, przemnożoną przez podstawę opodatkowania.

Kolumna 3 "Skutki obniżenia górnych stawek podatków obliczone za okres sprawozdawczy" sprawozdania Rb-PDP powinna wykazywać kwoty zgodne z odpowiadającymi tym kwotom skutkami wykazanymi w sprawozdaniu Rb-27S w kolumnie 12, której zasady wyliczania wskazano powyżej.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy odnosząc się do zagadnienia podnoszonego przez Pana Wójta informuje, że stanowisko w tej sprawie zajęło Ministerstwo Finansów, w piśmie nr ST2-4834-78/SZH/2008, z którego wynika, że zwrot "dochody jakie gmina lub miasto na prawach powiatu mogłyby uzyskać" przesądza o nieuwzględnieniu zwolnień i ulg ustawowych, o których mowa w przesłanym przez Pana piśmie, jak i nieuwzględnieniu pozostałych w kwocie skutków obniżenia górnych stawek podatków, a tym samym również i nieuwzględnieniu w przyjmowanej do obliczeń podstawie opodatkowania gruntów objętych zwolnieniem lub ulgą ustawową.

Z uwagi na nieujmowanie w skutkach obniżenia górnych stawek podatkowych ulg i zwolnień ustawowych, bezprzedmiotową staje się odpowiedź w kwestii sposobu ustalania skutków w powyższym zakresie.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy, odnosząc się do kwestii wyliczenia obniżenia stawek w podatku rolnym za część roku podatkowego, w którym podatnik opłaca podatek, uprzejmie informuje, że dane wykazane w sprawozdawczości budżetowej winny być zgodne z ewidencją prowadzoną przez jednostkę w tym zakresie, tzn. powinny one wynikać z aktualizowanego na bieżąco rejestru przypisów i odpisów.

Konkludując, w omawianych wyżej sprawozdaniach Rb-27S (kolumna 12) oraz Rb-PDP (kolumna 3), nie należy uwzględniać ulg i zwolnień ustawowych. Ustawowy charakter tych preferencji powoduje, że ich zastosowanie jest obligatoryjne i nie jest objęte władztwem podatkowym jednostki samorządu terytorialnego.

Opublikowano: www.bydgoszcz.rio.gov.pl