RIO/KA/073/24/2008 - Sposób wykazania środków pieniężnych na rachunkach jednostek organizacyjnych i jednostki samorządu terytorialnego w sprawozdaniu kwartalnym Rb-N.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 30 czerwca 2008 r. Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy RIO/KA/073/24/2008 Sposób wykazania środków pieniężnych na rachunkach jednostek organizacyjnych i jednostki samorządu terytorialnego w sprawozdaniu kwartalnym Rb-N.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy, w odpowiedzi na pismo (...) w sprawie sposobu wykazania środków pieniężnych na rachunkach jednostek organizacyjnych i jednostki samorządu terytorialnego w sprawozdaniu kwartalnym Rb-N, uprzejmie wyjaśnia.

Nowelizacja (z dnia 25 stycznia 2008 r.) Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. Nr 115, poz. 781 z późn. zm.) wprowadziła szereg zmian, w tym m.in. w formularzu sprawozdania Rb-N o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych. W sprawozdaniu tym wykazuje się należności jednostek budżetowych, zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych, funduszu celowego nieposiadającego osobowości prawnej, jednostki samorządu terytorialnego na koniec okresu sprawozdawczego, według poszczególnych tytułów (układ przedmiotowy) oraz wobec grup dłużników (układ podmiotowy).

Należności jednostki określa z tytułu depozytów (w tym również środki zgromadzone na rachunku bankowym) oraz stanu gotówki posiadanej przez jednostkę określa pozycja N3 w części A sprawozdania Rb-N.

W pozycji N3.1 należy wykazać wartość nominalną gotówki będącej własnością jednostki (stan środków w kasie) - wykazując ją jako należność wobec tego sektora, do którego należy podmiot sporządzający sprawozdanie. Jeżeli więc sprawozdanie sporządza podmiot, dla którego organem założycielskim lub nadzorującym jest jednostka samorządu terytorialnego wówczas właściwą grupą jest grupa III.

Wartość należności z tytułów depozytów terminowych należy wykazać w pozycji N 3.3, a depozytów na żądanie w pozycji 3.2.

Depozyty na żądanie (N3.2), są to środki, które mogą być w każdej chwili zamienione na gotówkę, przekazane w formie czeku, przelewu lub w inny sposób wycofane bez żadnych istotnych ograniczeń lub kar. Przykładem takich depozytów są należności z tytułu środków zgromadzonych na rachunkach bieżących jednostek, lokaty typu overnight, jak również wszelkiego rodzaju kaucje o ile nie są terminowe.

Depozyty terminowe (N3.3) charakteryzują się ograniczoną możliwością ich wycofania lub wiążą się z określonymi kosztami. Do tego rodzaju depozytów można zaliczyć lokaty terminowe jednostek w bankach, wadia lub depozyty zabezpieczające należyte wykonanie umowy, o ile mają charakter terminowy i nie zostały wykazane w depozytach na żądanie.

Kwoty wykazane w pozycji N3.2 i N3.3 wykazuje się zawsze jako należność wobec banków.

Opublikowano: www.bydgoszcz.rio.gov.pl