RIO.II-025-42/10 - Zasady opodatkowania gruntów oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków jako W/Ls, B/Ls, Br/Ls.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 listopada 2010 r. Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku RIO.II-025-42/10 Zasady opodatkowania gruntów oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków jako W/Ls, B/Ls, Br/Ls.

W odpowiedzi na pismo z dnia 25 października 2010 r. dotyczące zasad opodatkowania gruntów oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków jako W/Ls, B/Ls, Br/Ls - Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku przedstawia następujący pogląd w sprawie.

W zmienionych od początku 2003 r. przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych utrzymana została, aczkolwiek mocno zmodyfikowana, zasada, zgodnie z którą podatkowi od nieruchomości podlegają wszystkie grunty, chyba że są opodatkowane podatkiem rolnym lub leśnym. Aby opodatkować dany grunt podatkiem od nieruchomości, trzeba najpierw ustalić, czy nie podlega on opodatkowaniu podatkiem rolnym lub leśnym. Zasada ta została zapisana w art. 2 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zgodnie z którym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych oraz lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Wszystkie użytki rolne, bez względu na to, czy stanowią gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 z późn. zm.), nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Podobna zasada dotyczy podatku leśnego. Oznacza to, że grunty będące lasem podlegają opodatkowaniu podatkiem leśnym chyba, że są zajęte na działalność gospodarczą. O tym, czy dany grunt jest użytkiem rolnym, czy leśnym decydują zapisy w ewidencji gruntów, która jest prowadzona na podstawie rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków Dz. U. Nr 38 poz. 454. W § 68 ust. 1 pkt 1 wskazuje się, że użytki rolne dzielą się na:

1)

grunty orne, oznaczone symbolem - R,

2)

sady, oznaczone symbolem złożonym z litery "S" oraz symbolu odpowiedniego użytku gruntowego, stanowiącego część składową oznaczenia klasy gleboznawczej gruntu, na którym założony został sad, np. S-R, S-Ł, S-Ps,

3)

łąki trwałe, oznaczone symbolem - Ł,

4)

pastwiska trwałe, oznaczone symbolem - Ps,

5)

grunty rolne zabudowane, oznaczone symbolem złożonym z litery "B" oraz symbolu odpowiedniego użytku gruntowego, stanowiącego część składową oznaczenia klasy gleboznawczej gruntu, na którym wzniesione zostały budynki, np. B-R, B-Ł, B-Ps,

6)

grunty pod stawami, oznaczone symbolem - Wsr,

7)

rowy, oznaczone symbolem - W.

Natomiast w § 68 ust. 2 ww. rozporządzenia wskazuje się, że grunty leśne oznaczone są symbolem - Ls, W konsekwencji należy przyjąć, że grunty w inny sposób sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków niż wskazane powyżej powinny być opodatkowane podatkiem od nieruchomości, dotyczy to więc także gruntów, o których mowa na wstępie niniejszego pisma.

Podkreślić jednak należy, iż przedstawione poglądy nie mają charakteru wiążącego. czy stanowiącego podstawę do jakichkolwiek roszczeń. Mogą one być jedynie pomocniczo wykorzystywane przez organ podatkowy (wójta, burmistrza prezydenta miasta), który jest zobowiązany do rozstrzygania konkretnych stanów faktycznych jako organ podatkowy.

Opublikowano: www.bialystok.rio.gov.pl