Rekultywacja odpadów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 października 2005 r. Ministerstwo Środowiska Rekultywacja odpadów.

W związku z wątpliwościami wynikającymi z przepisów art. 12 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 175, poz. 1458), który mówi, że decyzje w zakresie rekultywacji z zastosowaniem odpadów wydane na podstawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. Nr 121, poz. 1266), ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska oraz innych ustaw ulegają wygaśnięciu w całości lub części dotyczącej zastosowania odpadów, w terminie 6 miesięcy od daty wejścia w życie ustawy, tj. 13 kwietnia 2006 r., Minister Środowiska przedstawia następujące stanowisko.

Przepis art. 12 ww. ustawy obejmuje wszystkie decyzje, które regulują sprawy użycia odpadów do rekultywacji gleby i ziemi, niezależnie od podstawy prawnej ich wydania, w tym również do prac rekultywacyjnych w procesie zamknięcia składowiska odpadów lub jego części.

Nowe brzmienie art. 13 ustawy o odpadach z dniem 1 stycznia 2006 r. wprowadza zakaz odzysku lub unieszkodliwiania odpadów poza instalacjami lub urządzeniami spełniającymi określone wymagania. Nie jest to jednak zakaz bezwzględny, gdyż w art. 13 ust. 2a zostało zawarte upoważnienie dla Ministra Środowiska do wydania rozporządzenia, które określi rodzaje odpadów oraz warunki ich odzysku poza instalacjami i urządzeniami w procesach odzysku R14 i R15, wymienionych w załączniku nr 5 do ustawy, uwzględniając właściwości tych odpadów. Przewiduje się również określenie w tym rozporządzeniu rodzajów odpadów stosowanych do rekultywacji.

Projekt tego rozporządzenia jest przygotowywany w Ministerstwie Środowiska przez Departament Instrumentów Ochrony Środowiska.

Opublikowano: www.mos.gov.pl