Regulamin przyznawania jednorazowych pożyczek w celu ochrony istniejących w zakładzie pracy chronionej miejsc pracy osób niepełnosprawnych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Regulamin przyznawania jednorazowych pożyczek w celu ochrony istniejących w zakładzie pracy chronionej miejsc pracy osób niepełnosprawnych.

1.

Ustalenia wstępne.

Regulamin określa zasady i tryb rozpatrywania wniosków o jednorazową pożyczkę w celu ochrony istniejących w zakładach pracy chronionej miejsc pracy osób niepełnosprawnych.

Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:

1.

Funduszu - należy przez to rozumieć Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych;

2.

zakładzie lub wnioskodawcy - należy przez to rozumieć prowadzącego zakład pracy chronionej;

3.

pożyczce - należy przez to rozumieć jednorazową pożyczkę w celu ochrony istniejących w zakładzie pracy chronionej miejsc pracy osób niepełnosprawnych;

4.

wniosku - należy przez to rozumieć wniosek składany do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie o pożyczkę dla zakładu pracy chronionej na utrzymanie istniejących miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. "Datą złożenia wniosku" jest jego wpłynięcie do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, a "Datą przyjęcia" wniosku jest data zarejestrowania kompletnego i prawidłowo sporządzonego wniosku wraz z załącznikami w rejestrze wniosków prowadzonym przez właściwą komórkę organizacyjną Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie;

5.

WUP - rozumie się przez to Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie;

6.

wymagalnym zobowiązaniu - rozumie się przez to takie zobowiązanie, którego termin spłaty upłynął;

7.

stanie zatrudnienia - rozumie się przez to średni stan zatrudnienia osób niepełnosprawnych przez ostatnie trzy miesiące poprzedzające złożenie przez zakład wniosku do WUP w przeliczeniu na pełne etaty, wyliczony jako średnia arytmetyczna od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca;

8.

przeciętnym wynagrodzeniu - oznacza to przeciętne miesięczne wynagrodzenie, o którym mowa w ustawie;

9.

ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 9 października 1997 roku z późn. zm.) znowelizowaną 20 grudnia 2002 roku.

2.

Zasady.

Pożyczka udzielana jest na podstawie:

a)

art. 35 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 32a i art. 32 ust. 1 pkt 3 ustawy w związku z ustawą z 27 lipca 2002 roku o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 141, poz. 1177);

b)

§ 20 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 12 czerwca 2003 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania przy udzielaniu zakładom pracy chronionej pomocy finansowej ze środków PFRON (Dz. U. Nr 125/03 poz. 1161);

c)

§ 8 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej i gospodarowania środkami PFRON (Dz. U. 138/03 poz. 1315).

d)

§ 10 pkt 15 Regulaminu Organizacyjnego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.

Do występowania z wnioskiem o pożyczkę uprawnieni są pracodawcy, którzy:

a)

posiadają status zakładu pracy chronionej co najmniej 36 miesięcy;

b)

nie posiadają wymagalnych zobowiązań w stosunku do PFRON;

c)

nie posiadają wymagalnych zobowiązań w stosunku do Funduszu Pracy;

d)

w wyniku przekształceń własnościowych ich zakłady stały się następcami prawnymi zakładu pracy chronionej i uzyskały nowy status zakładu pracy chronionej;

e)

ich zakłady nie są w stanie likwidacji lub upadłości.

Pożyczkę może otrzymać w pierwszej kolejności pracodawca, który nie prowadzi działalności leasingowej, lombardowej, obsługi ratalnej, faktoringu, obrotu wierzytelnościami.

Pożyczka może być udzielona w maksymalnej wysokości nie przekraczającej iloczynu liczby zatrudnionych osób niepełnosprawnych na koniec miesiąca poprzedzającego datę złożenia wniosku i pięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Pożyczka może być udzielona pracodawcy, który spełnia wymogi zapisane w ustawie o dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 141, poz. 1177).

Pracodawca korzystający z pożyczki zobowiązany jest do utrzymania stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych (liczonego w etatach), będącego podstawą wyliczenia maksymalnej kwoty pożyczki w okresie, na jaki została ona przyznana.

WUP weryfikuje w zakładach stan zatrudnienia osób niepełnosprawnych w przeliczeniu na pełne etaty na podstawie sprawozdań kwartalnych, przekazywanych do WUP przez pożyczkobiorcę.

Zmniejszenie stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych powyżej:

a)

10% w okresie trwania umowy o pożyczkę w przypadku zakładu zatrudniającego do 100 osób niepełnosprawnych w przeliczeniu na pełne etaty w porównaniu ze stanem wykazanym we wniosku o pożyczkę;

b)

5% w okresie trwania umowy o pożyczkę, w przypadku zakładu zatrudniającego ponad 100 osób niepełnosprawnych w przeliczeniu na pełne etaty w porównaniu ze stanem wykazanym we wniosku o pożyczkę;

przez okres dłuższy niż 1 miesiąc powoduje zerwanie umowy o pożyczkę, z konsekwencjami zapisanymi w umowie.

Pożyczka udzielana jest na podstawie złożonego wniosku spełniającego warunki niniejszego Regulaminu. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu.

W przypadku wyczerpania w danym roku środków przekazanych przez PFRON zgodnie z algorytmem na pożyczki w danym roku, złożone wnioski zostaną odesłane wnioskodawcy bez rozpatrzenia. Informację o ewentualnym wyczerpaniu środków WUP zamieszcza na swojej stronie internetowej www.wup.mazowsze.pl.

Pożyczka wraz z karnymi odsetkami określonymi w umowie staje się natychmiast wymagalna w przypadku:

a)

utraty przez pożyczkobiorcę statusu zakładu pracy chronionej;

b)

niespłacanie przez pożyczkobiorcę dwóch kolejnych rat i odsetek w terminach i wysokościach określonych w umowie pożyczki;

wykorzystania przez pożyczkobiorcę pożyczki niezgodnie z przeznaczeniem określonym w umowie pożyczki;

posiadania wymagalnych zobowiązań w stosunku do PFRON i Funduszu Pracy lub ich powstania w okresie trwania umowy pożyczki;

uniemożliwienia przeprowadzenia kontroli WUP u pożyczkobiorcy w okresie trwania umowy pożyczki.

Pożyczka nie może być przeznaczona na:

a)

finansowanie zakupu nieruchomości, których lokalizacja nie jest ujęta w decyzji o nadaniu statusu zakładu pracy chronionej, z wyjątkiem tych nieruchomości, na których pracodawca wznosi, modernizuje lub dokonuje remontów obiektów, w których po zakończeniu zostanie uruchomiona działalność gospodarcza w ramach zakładu pracy chronionej. Warunkiem rozpatrzenia wniosku na ten cel przez WUP jest złożenie przez wnioskodawcę stosownego oświadczenia i udokumentowanie przeznaczenia inwestycji;

b)

finansowanie inwestycji pod wynajem;

c)

zakup samochodów osobowych.

3.

Procedura przyznawania pożyczki dla zakładu pracy chronionej na utrzymanie istniejących miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych.

1.

Wnioski o przyznanie pożyczki dla zakładu są przyjmowane w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie.

2.

Wniosek wypełniony na formularzu wg załącznika nr 1 wraz z kompletem wymaganych dokumentów podlega sprawdzeniu przez komórkę merytoryczną WUP pod względem formalnym. Jeżeli wniosek został uznany za wniosek przyjęty do 20 dnia każdego miesiąca zostanie on rozpatrzony merytorycznie i ujęty w decyzji na dany miesiąc. Wnioski uznane za przyjęte po 20 dniu każdego miesiąca zostaną ujęte w decyzjach w następnym miesiącu.

3.

W przypadku stwierdzenia w złożonych dokumentach braków formalnych Wnioskodawca winien na wezwanie WUP wniosek uzupełnić w terminie 14 dni od daty otrzymania wezwania pod rygorem zwrotu wniosku bez rozpatrzenia.

4.

Datą przyjęcia wniosku jest data zarejestrowania kompletnego i prawidłowo sporządzonego wniosku wraz z załącznikami w merytorycznej komórce WUP.

5.

Decyzja o przyznaniu pożyczki, po zbadaniu celu, na jaki pożyczka ma być spożytkowana pod kątem utrzymania miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, podejmowana jest po parafowaniu wniosku przez:

*

komórkę merytoryczną WUP;

*

Dyrektora WUP;

*

Komisję powołaną przez Dyrektora WUP po zasięgnięciu opinii Pełnomocnika Marszałka i Zarządu Województwa ds. Osób Niepełnosprawnych.

*

Pełnomocnika Marszałka i Zarządu Województwa ds. Osób Niepełnosprawnych;

1.

Decyzje o przyznaniu pożyczki podejmowane są w terminie 30 dni od daty przyjęcia przez WUP wniosku. W przypadku wniosków składanych w grudniu decyzje podejmowane są w ciągu 60 dni od daty przyjęcia wniosku przez WUP.

2.

Wszelkie zmiany: dotyczące wysokości pożyczki, harmonogramu spłat pożyczki, związane z przekształceniem podmiotu i w zapisach umowy pożyczkowej podejmowane są przez Marszałka Województwa Mazowieckiego po uzyskaniu opinii:

*

komórki merytorycznej WUP;

*

Dyrektora WUP;

1.

Umowa o pożyczkę podpisywana jest w terminie 14 dni od podjęcia decyzji o jej przyznaniu najpierw przez Wnioskodawcę, następnie przez Marszałka Województwa Mazowieckiego.

2.

Przekazanie środków finansowych nastąpi w terminie 7 dni od podpisania umowy pożyczki na konto wskazane w umowie przez Wnioskodawcę.

3.

WUP ma prawo kontroli prawidłowości wydatkowania środków pożyczki.

1.

Procedura oceny wniosków.

Wnioski o udzielenie pożyczki będą rozpatrywane i opiniowane przez Komisję powołaną przez Dyrektora WUP po uzyskaniu opinii Pełnomocnika Marszałka i Zarządu Województwa ds. Osób Niepełnosprawnych. Komisja podda złożone wnioski szczegółowej analizie, po uzyskaniu materiałów z merytorycznej komórki WUP, pod względem:

a)

spełniania wymogów formalnych, tj. czy wniosek jest kompletny a wnioskodawca jest uprawniony do ubiegania się o pożyczkę;

b)

badania zawartości merytorycznej, obejmującego następujące kryteria:

Lp.

Liczba punktów

1.

Wskaźnik bezrobocia w powiecie siedzibie zakładu (liczony jako stosunek osób niepełnosprawnych zarejestrowanych w PUP jako bezrobotne lub poszukujące pracy pozostające bez zatrudnienia do ogólnej ilości osób niepełnosprawnych zamieszkujących powiat liczonej jako 12% ogólnej populacji powiatu.

do 5 pkt

2.

"Gęstość" zpch w powiecie liczona jako stosunek ilości zpch w powiecie siedzibie Wnioskodawcy do ogólnej ilości osób niepełnosprawnych w powiecie liczonej jak w pkt 1.

do 5 pkt

3.

Ilość osób niepełnosprawnych zatrudnionych w zakładzie ogółem:

do 2 pkt

Ponad 60%,.......................

2 pkt

Od 40 do 50%,.......................

1 pkt

4.

Ilość osób niepełnosprawnych zatrudnionych w zakładzie (w przeliczeniu na etaty) o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności:

do 5 pkt

Ponad 20%........................

5 pkt

Od 15% do 20%........................

3 pkt

5.

Poprawność konstrukcji planu inwestycyjnego i/lub programu restrukturyzacyjnego i/lub biznes planu

do 2 pkt

6.

Ocena realności przedstawionych efektów ekonomiczno-finansowych pracodawcy na najbliższe 3 lata z uwzględnieniem wnioskowanej pożyczki przede wszystkim w aspekcie możliwości utrzymania stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych i ewentualnej progresji tego stanu

do 10 pkt

7.

Sposób i wysokość zabezpieczenia pożyczki

do 5 pkt

8.

Lokalizacja zakładu na terenie gminy/miejscowości do:

do 3 pkt

5.000 mieszkańców;........................

3 pkt

- od 5.000 do 100.000 mieszkańców;,.......................

2 pkt

powyżej 100.000 mieszkańców,.......................

1 pkt

w powiecie zagrożonym bezrobociem strukturalnym, .......................

dodatkowo 1 pkt

9.

Wielkość wnioskowanej pożyczki:

do 5 pkt

maksymalna........................

1 pkt

powyżej 60% kwoty maksymalnej,.......................

2 pkt

od 40 % do 60% kwoty maksymalnej,.......................

3 pkt

poniżej 40 % kwoty maksymalnej........................

4 pkt

deklarowany okres spłaty pożyczki poniżej 36 miesięcy: ........................

dodatkowo 1 pkt

10.

Przeznaczenie pożyczki:

Sumarycznie do 10 pkt.

nowe miejsca pracy........................

do 8 pkt.

inwestycje.........................

do 6 pkt

spłata zobowiązań,.......................

do 5 pkt

na zakup towarów do produkcji,.......................

do 4 pkt

na restrukturyzację,.......................

do 8 pkt

likwidacja szkód związana z klęskami żywiołowymi, .......................

do 10 pkt

Łącznie maksymalnie do uzyskania: 53 pkt.

Komisja po rozpatrzeniu wniosków przedkłada do akceptacji Dyrektora WUP zbiorcze zestawienie rozpatrzonych wniosków, z podziałem na wnioski w danym miesiącu zaopiniowane pozytywnie wraz z proponowaną kwotą udzielonych pożyczek i wnioski zaopiniowane negatywnie, załączając opinie sporządzone do poszczególnych wniosków i przedstawiając liczbę punktów, które wnioski otrzymały.

Po akceptacji propozycji przez Pełnomocnika Marszałka i Zarządu Województwa ds. Osób Niepełnosprawnych, Dyrektor WUP zawiera w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego z Wnioskodawcą umowę w trybie ustalonym przez Dyrektora WUP, której projekt jest załącznikiem nr 2 do niniejszego Regulaminu.

W trakcie realizacji umowy Wnioskodawca składa do WUP kwartalne informacje:

*

o stanie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w przeliczeniu na pełne etaty z podziałem na stopnie niepełnosprawności;

*

sprawozdanie z wykorzystania środków z pożyczki, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.

5.

Nadzór nad realizacją umowy.

Obsługę administracyjną związaną z rozpatrywaniem, przyznawaniem i rozliczaniem pożyczki sprawuje Wojewódzki Urząd Pracy, który przekazuje środki finansowe do wnioskodawcy, zgodnie z zawartą umową - na podstawie dyspozycji podpisanej przez Dyrektora WUP. Windykację ewentualnych należności prowadzi WUP.

Kontrolę realizacji zapisów umowy - poza działaniami kontrolnymi zapisanymi w umowie - prowadzą jednostki administracji państwowej i samorządu województwa w ramach i na zasadach obowiązującego prawa a zwłaszcza na podstawie art. 34 ust. 9 ustawy.

Załącznik nr

1 do Regulaminu pożyczek

............Numer rejestracyjny wniosku (wypełnia WUP)............

............Data wpływu (wypełnia WUP)............

Wniosek

o udzielenie jednorazowej pożyczki w celu ochrony istniejących w zakładzie pracy chronionej miejsc pracy osób niepełnosprawnych.

Część I. Dane o wnioskodawcy.

1. Nazwa i adres wnioskodawcy (pieczęć)

2. NIP (pieczęć)

3. REGON

4. Nazwa Banku i nr konta wnioskodawcy, na które zostaną przekazane środki z pożyczki.

5. Imię, nazwisko stanowisko oraz numer telefonu i e-mail osób upoważnionych do reprezentowania Wnioskodawcy.

6. Imię, nazwisko, stanowisko oraz numer telefonu, e-mail osoby statutowo upoważnionej do reprezentowania Wnioskodawcy.

7. Imię, nazwisko, stanowisko oraz numer telefonu, e-mail osoby nadzorującej finanse i rozliczenie pożyczki Wnioskodawcy.

8. Numer decyzji i data przyznania statusu zakładu pracy chronionej i identyfikator PFRON.

9. Stan zatrudnienia.

w osobach

w etatach

9.a. w tym osoby niepełnosprawne.

w osobach

w etatach

9.b. wg stopnia niepełnosprawności w etatach.

Znaczny

Umiarkowany

Lekki

Należy podać stan zatrudnienia za ostatnie trzy miesiące poprzedzające złożenie wniosku w przeliczeniu na pełne etaty, wyliczony jako średnia arytmetyczna od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca.

Część II. Wysokość pożyczki i opis merytoryczny do wniosku o pożyczkę.

10. Oświadczenie.

W związku z ubieganiem się o pożyczkę dla zakładu pracy chronionej na utrzymanie zatrudnienia osób niepełnosprawnych oświadczam, że zakład nie posiada w stosunku do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wymagalnych zobowiązań.

Jednocześnie oświadczam, że w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku wyrażam zgodę, na opublikowanie decyzji przyznającej pożyczkę na podstawie niniejszego wniosku.

............data, podpis osoby upoważnionej przez Zakład............

Należy przedstawić krótki opis przedsięwzięcia, które ma być realizowane z udziałem środków uzyskanych z pożyczki, natomiast szerszą informację o projekcie należy załączyć do wniosku.

1. Opis głównych celów, które będą osiągnięte przy udziale środków z pożyczki.

2. Przeznaczenie środków z pożyczki.

- Spłata zobowiązań z powodu utraty płynności finansowej.

- Spłata zobowiązań z powodu zagrożenia likwidacją lub upadłością

- Zakup materiałów, surowców do produkcji lub towarów, jeżeli ich zakup

ze środków własnych pracodawcy zagraża utratą płynności finansowej.

- Zakup środków trwałych określonych w przyjętym przez pracodawcę planie

inwestycyjnym, z wyjątkiem zakupu samochodów osobowych.

- Realizację działań, w tym wydatki inwestycyjne, określone w przyjętym przez

pracodawcę programie restrukturyzacyjnym.

- Usuwanie szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe, katastrofy naturalne i

awarie techniczne.

Prosimy wstawić znak "X" w ramkę przy planowanej formie przeznaczenia. Możliwe jest zaznaczenie dowolnej liczby ramek.

3. Wnioskowana wysokość pożyczki.

4. Podstawa wyliczenia maksymalnej kwoty pożyczki liczona jako iloczyn liczby osób niepełnosprawnych w przeliczeniu na etaty zatrudniona u wnioskodawcy (jak w rozdziale I pkt 9a i pięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa GUS w formie komunikatu w Dzienniku Urzędowym RP "Monitor Polski".

5. Miejsce realizacji zadań z udziałem środków z pożyczki.

6. Proponowane sposoby zabezpieczenia pożyczki.

- hipoteka

- ubezpieczenie umowy pożyczki

- poręczenie wekslowe

- poręczenie według prawa cywilnego

- przelew wierzytelności na zabezpieczenie

- przelew praw z umów ubezpieczeniowych

- zastaw na rzeczach lub na prawach

- gwarancja bankowa zapłaty należności

- weksel in blanco wraz z innym rodzajem zabezpieczenia, określonym wyżej bez gwarancji bankowej zapłaty należności..

Prosimy wstawić znak "x" w ramkę proponowanego zabezpieczenia. Możliwe jest zaznaczenie dowolnej liczby ramek.

7. Łączna wartość pomocy publicznej w przeciągu ostatnich trzech lat w złotych.

Część III. Wymagane dokumenty do wniosku.

1. Dokumenty określające status prawny zakładu.

2. Informacja o pomocy publicznej udzielonej Wnioskodawcy w okresie 3 kolejnych lat poprzedzających dzień złożenia wniosku (zgodnie z ustawą z dnia 27 lipca 2002 roku o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców Dz. U. Nr 141, poz. 1177).

3. Kserokopia decyzji o nadaniu statusu zakładu pracy chronionej poświadczającej okres posiadania statusu zakładu pracy chronionej przez co najmniej 36 miesięcy wraz z aktualnym zaświadczeniem z Urzędu Wojewódzkiego o spełnianiu warunków dla zakładu pracy chronionej.

4. Aktualna informacja z Wydziału Poboru Wpłat Funduszu PFRON o niezaleganiu z obowiązkowymi wpłatami na PFRON.

5. Bilans firmy za ostatni rok wraz z kwartalnymi drukami F 01 lub z kopią książki przychodów i rozchodów zakładu.

6. Analiza i ocena stanu ekonomiczno-finansowego pracodawcy ze wskazaniem możliwości dalszego rozwoju.

7. Opis sposobów działania, które zapewnią osiągnięcie trwałej poprawy wyników finansowych pracodawcy wraz ze wskazaniem źródeł finansowania przedsięwzięć restrukturyzacyjnych w przypadku ubiegania się o pożyczkę na restrukturyzację firmy.

8. Opis zadań wykonywanych w ramach programu restrukturyzacyjnego wraz z harmonogramem ich realizacji w przypadku ubiegania się o pożyczkę na restrukturyzację firmy.

9. Opis zadań wykonywanych w ramach planu inwestycyjnego wraz z harmonogramem ich realizacji, w przypadku ubiegania się o pożyczkę na zakup środków trwałych;

10. Prognoza efektów ekonomiczno-finansowych pracodawcy na najbliższe trzy lata, z uwzględnieniem wnioskowanej pożyczki;

11. Dokument Wnioskodawcy potwierdzający proponowane formy zabezpieczenia pożyczki.

Część IV. Oświadczenie Wnioskodawcy.

10. Oświadczenie.

W imieniu Wnioskodawcy oświadczam, że:

- środki finansowe przyznane w ramach pożyczki na utrzymanie stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych w zakładzie pracy chronionej zostaną wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem. W przypadku odstąpienia od realizacji części lub całości przedstawionego przedsięwzięcia, a także wówczas, gdy przyznane środki wykorzystane byłyby niezgodnie z przeznaczeniem lub ich udział w łącznych wydatkach na realizację przedmiotowego przedsięwzięcia byłby niższy niż przyznana kwota pożyczki, zobowiązuję się do zwrotu środków wraz z odsetkami w wysokości określonej w umowie.

- środki trwałe zakupione ze środków pożyczki będą ubezpieczone.

- nie posiadam wymagalnych zobowiązań względem Funduszu Pracy.

- wszystkie informacje podane we wniosku są prawdziwe.

............Pieczęć i podpis............

Załącznik nr 2

do Regulaminu udzielania pożyczek dla zakładów pracy chronionej.

UMOWA NR .......................

o udzielenie pożyczki dla zakładu pracy chronionej na utrzymanie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych.

Zawarta w dniu,....................... w,........................................................... pomiędzy:

Marszałkiem Województwa Mazowieckiego z siedzibą w Warszawie ul. B.Brechta 3 reprezentowanym przez:

1. .......................

2. ...........nazwisko i imię............, ...........stanowisko............

zwanym dalej "Pożyczkodawcą"

a

Zakładem Pracy Chronionej

............nr kodu, dokładny adres............

wpisanym do rejestru ....................... pod numerem .......................

zwanym dalej Pożyczkobiorcą, który reprezentują;

1),.......................

2),...........nazwisko i imię............,,...........funkcja............

o następującej treści:

§ 1.

1. Pożyczkodawca reprezentowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie zwanym dalej WUP przyznaje Pożyczkobiorcy, na jego wniosek nr,........... z dnia,......................., jednorazową pożyczkę na ochronę istniejących w zakładzie Wnioskodawcy miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych w wysokości,....................... zł

(słownie,....................... zł).

§ 2.

1. Przyznane przez Pożyczkodawcę środki finansowe, o których mowa w § 1, zostaną przeznaczone na:

............................................................................................................................................

............................................................................................................................................

............................................................................................................................................

1. Pożyczkobiorca oświadcza, że nie ubiega się odrębnym wnioskiem o dofinansowanie lub dotację ze środków PFRON lub Funduszu Pracy na cel objęty niniejszą umową.

§ 3.

1. Pożyczkodawca stawia do dyspozycji Pożyczkobiorcy środki pieniężne w wysokości,....................... zł słownie,........................................................... zł (w rozbiciu na transze w wysokości,....................... płatne,.......................) na zasadach określonych w umowie, jednak nie wcześniej niż po ustanowieniach prawnych zabezpieczeń spłaty pożyczki.

§ 4.

1. Pożyczkobiorca zobowiązuje się dokonać spłat pożyczki wg harmonogramu:

- do dnia,....................... w kwocie,.......................

- do dnia,....................... w kwocie,.......................

- do dnia,....................... w kwocie,.......................

§ 5.

Prawne zabezpieczenie spłaty udzielonej pożyczki stanowią:

............................................................................................................................................

............................................................................................................................................

............................................................................................................................................

Koszty zabezpieczenia ponosi Pożyczkobiorca.

§ 6.

1. Odsetki od pożyczki ustalone są w wysokości określonej w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 12 czerwca 2003 o szczegółowych zasadach i trybie postępowania przy udzielaniu zakładom pracy chronionej pomocy finansowej ze środków PFRON (Dz. U.125/03) w wysokości 50% stopy redyskonta weksli ogłaszanej przez Radę Polityki Pieniężnej.

2. Spłata pożyczki następuje miesięcznie w równych ratach kapitałowych powiększonych o kwoty odsetek.

3. O każdej zmianie stopy kredytu redyskontowego weksli Pożyczkodawca poinformuje Pożyczkobiorcę pisemnie, co stanowić będzie integralną część umowy. Zmiana oprocentowania pożyczki skutkuje od dnia wejścia w życie komunikatu Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stopy redyskontowej weksli. Zmiana stopnia oprocentowania pożyczki nie powoduje konieczności wypowiedzenia warunków umowy.

4. Dla celów obliczenia oprocentowania, przyjmuje się, że każdy miesiąc liczy się za 30 dni, a rok za 360.

5. W przypadku niespłacenia przez Pożyczkobiorcę pożyczki w umownym terminie spłaty, określone w § 4 niniejszej umowy, Pożyczkobiorca zapłaci odsetki za opóźnienie w wysokości dwukrotności stopy kredytu redyskontowego, począwszy od dnia następnego po dniu płatności.

§ 7.

1. Pożyczkobiorca zobowiązuje się spłacać pożyczkę na rachunek,....................... 2. Jako datę spłaty pożyczki lub jej raty przyjmuje się datę uznania należną kwotą rachunku, o którym mowa w ust. 1.

3. Pożyczkobiorca ma prawo wcześniejszej spłaty pożyczki lub jej części po uzyskaniu zgody WUP..

§ 8.

Ustala się następującą kolejność zarachowania wpływających spłat, bez względu na późniejsze dyspozycje Pożyczkobiorcy:

1) koszty windykacyjne i inne;

2) zaległe odsetki;

3) bieżące odsetki;

4) zaległe raty kapitałowe;

bieżące raty kapitałowe.

§ 9.

Pożyczkobiorca zobowiązuje się do:

1. Wykorzystania pożyczki zgodnie z przeznaczeniem.

2. Informowania Pożyczkodawcę o decyzjach i faktach mających wpływ na Jego sytuację ekonomiczną i finansową, w szczególności o zaciąganych kredytach i pożyczkach udzielanych poręczeniach, ustanowieniu hipoteki, zastawu.

3. Utrzymania w całym okresie korzystania z pożyczki minimum obecnego (zgodnie z datą zawarcia umowy) stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, pod rygorem wypowiedzenia umowy pożyczki.

4. Składania u Pożyczkodawcy, raz na kwartał informacji o stanie zatrudnienia i sprawozdana z realizacji zapisów umowy.

5. Składania u Pożyczkodawcy, w zakresie żądanym przez WUP, planów, sprawozdań i informacji, a także umożliwienia uprawnionym przedstawicielom WUP badania ksiąg i dokumentów Pożyczkobiorcy w jego siedzibie w zakresie dotyczącym wykonania zapisów niniejszej umowy oraz związanym z oceną jego sytuacji ekonomicznej i finansowej oraz wartości złożonego zabezpieczenia pożyczki.

§ 10.

1. Pożyczkobiorca zobowiązuje się do powiadamiania Pożyczkodawcy o każdej zmianie imienia, nazwiska, adresu, nazwy i siedziby firmy oraz wszelkich zmianach związanych z jego statusem prawnym oraz stanem prawnego zabezpieczenia.

2. Pożyczkodawca zastrzega sobie, że pisma kierowane pod ostatni znany mu adres uważa się za skutecznie doręczone z dniem pierwszego awiza pocztowego albo zwrotu przez pocztę z adnotacją "adresat nieznany" lub podobną.

§ 11.

Pożyczkodawca zastrzega sobie prawo do wstrzymania uruchomienia całości lub 1. części pożyczki oraz do wypowiedzenia całości lub części pożyczki z zachowaniem 14-dniowego terminu wypowiedzenia w razie:

a) utraty przez Pożyczkodawcę zdolności kredytowej;

b) wykorzystania pożyczki niezgodnie z przeznaczeniem;

c) obniżenia realnej wartości złożonego zabezpieczenia;

d) zmniejszenia zatrudnienia osób niepełnosprawnych o wartości przekraczające ujęte w Regulaminie;

e) utraty statusu zakładu pracy chronionej;

f) niewywiązywania się z postanowień umowy, a w szczególności nieterminowego regulowania przez Pożyczkobiorcę swoich zobowiązań;

g) w przypadku niespłacenia zadłużenia w okresie wypowiedzenia, od dnia następnego po upływie okresu wypowiedzenia, Pożyczkobiorca zapłaci od niespłaconej kwoty pożyczki odsetki w wysokości dwukrotności stopy kredytu redyskontowego.

§ 12.

1. Pożyczkodawca zastrzega sobie prawo postawienia pożyczki w stan natychmiastowej wymagalności w wypadkach złożenia przez Pożyczkobiorcę:

a) fałszywych dokumentów lub danych stanowiących podstawę do udzielenia pożyczki;

b) niezgodnych z prawdą oświadczeń i dokumentów, w tym dotyczącego prawnego zabezpieczenia pożyczki;

2. Od dnia następnego po dniu doręczenia wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym, o którym mowa w ust. 1. Pożyczkobiorca zapłaci od niespłaconej kwoty pożyczki odsetki w wysokości dwukrotności stopy kredytu redyskontowego.

§ 13.

Sądem właściwym do rozpatrzenia sporów związanych z wykonywaniem niniejszej umowy będzie sąd właściwy dla siedziby Pożyczkodawcy.

§ 14.

Zmiana umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.

§ 15.

Umowa została sporządzona w 3 jednobrzmiących egzemplarzach, w tym jeden dla Pożyczkobiorcy, dwa dla Pożyczkodawcy.

............Za Pożyczkobiorcę............

............Marszałek Województwa Mazowieckiego............

Załącznik nr 3

do Regulaminu udzielania pożyczek dla

ZPCH i do umowy nr,........... z dnia,.......................

pieczęć pracodawcy

............oznaczenie wykonywanej działalności PKD............

............numer identyfikacji podatkowej (NIP)............

............numer identyfikacyjny REGON............

SPRAWOZDANIE

z wykorzystania środków otrzymanych z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie na podstawie umowy nr,........... zawartej w dniu,....................... na pożyczkę w wysokości,....................... zł na ochronę istniejących miejsc pracy w zakładzie pracy chronionej.

I. Realizacja zadania.

1. Informacja o aktualnej strukturze własności w zakładzie.

2. Opis sposobu dotychczasowego wykorzystania pożyczki.

3. Założony (umowny) i faktyczny sposób wykorzystania środków z pożyczki w aspekcie zadeklarowanym we wniosku.

4. Ewentualne uwarunkowania zewnętrzne i/lub wewnętrzne przy wydatkowaniu środków z pożyczki.

5. Efekty przewidywane we wniosku i osiągnięte za pomocą środków z pożyczki.

6. Inne informacje i uwagi.

II. Informacja o średniej liczbie zatrudnionych w ostatnim kwartale, w tym osób niepełnosprawnych

Stan zatrudnienia.

w osobach

w etatach

w tym osoby niepełnosprawne.

w osobach

w etatach

Należy podać stan zatrudnienia za ostatnie trzy miesiące poprzedzające złożenie wniosku w przeliczeniu na pełne etaty, wyliczony jako średnia arytmetyczna od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca.

............data i podpis pracodawcy............

Opublikowano: www.pfron.org.pl