PV/443-387/IV/2005/JD - Wyliczona i należna kwota akcyzy, która jest doliczana do podstawy opodatkowania VAT jako element faktury obciążającej komisanta

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 października 2005 r. Pomorski Urząd Skarbowy w Gdańsku PV/443-387/IV/2005/JD Wyliczona i należna kwota akcyzy, która jest doliczana do podstawy opodatkowania VAT jako element faktury obciążającej komisanta

Pytanie podatnika

Czy wystawiona faktura, obciążająca komisanta, powinna zawierać wyliczoną i należna kwotę akcyzy, która jest doliczana do podstawy opodatkowania VAT?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 06.09.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 08.09.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 22.09.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ustalenia, czy faktura wystawiona przez komitenta (tym samym podstawa opodatkowania) powinna zawierać kwotę akcyzy, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, przy dostawie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w sytuacji, gdy towar jest bezpośrednio wysyłany do kontrahenta posiadającego siedzibę na terenie Unii Europejskiej,

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w zakresie włączenia do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług (oraz zawarcia na fakturze) kwoty podatku akcyzowego, w przypadku opodatkowania tym podatkiem dostawy towarów, w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik produkuje olej podstawowy, stanowiący wyrób akcyzowy zharmonizowany (CN 2710 1999, PKWiU 23.20.18), który dostarcza w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zagranicznemu odbiorcy. W transakcjach pośredniczy krajowy podmiot gospodarczy, z siedzibą w Polsce. Pośrednictwo odbywa się na podstawie umowy komisu. Pomimo, że dostarczany wewnątrzwspólnotowo olej jest przemieszczany bezpośrednio ze składu podatkowego do odbiorcy zagranicznego, Podatnik (komitent) wystawia fakturę VAT komisantowi. Komisant następnie wystawia fakturę zagranicznemu odbiorcy wyrobów.

Przemieszczenie wyrobu akcyzowego odbywa się z zastosowaniem procedury z zapłaconą akcyzą, a zapłata akcyzy jest dokonywana przez Podatnika w ramach wpłat dziennych.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy wystawiona przez niego faktura, obciążająca komisanta, powinna zawierać wyliczoną i należna kwotę akcyzy, która jest doliczana do podstawy opodatkowania VAT.

Zdaniem Podatnika temat ten regulują przepisy art. 765-773 Kodeksu cywilnego oraz art. 5 ust. 1, art. 7 ust. 1 pkt 3, art. 29 ust. 1 i ust. 20, art. 30 ust. 1 pkt 2 lit. a) i pkt 3 ustawy o VAT. Dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT jest wydanie towarów na podstawie umowy komisu. Producent oleju podstawowego jako komitent będzie naliczał komisantowi podatek należny.

Zdaniem Podatnika, ponieważ ustawa o VAT nie definiuje pojęcia "wydanie towarów", należy przez ten termin rozumieć prawo komisanta do rozporządzania towarem. Podstawę opodatkowania dla komitenta stanowi kwota należna pomniejszona o kwotę prowizji komisanta, oraz pomniejszona o kwotę podatku. Do podstawy opodatkowania wchodzić będzie również kwota podatku akcyzowego, ale tylko w sytuacji, gdy podatnik będzie dokonywać dostawy towaru podlegającego opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik dostarcza olej podstawowy, stanowiący wyrób akcyzowy zharmonizowany (CN 2710 1999, PKWiU 23.20.18), w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zagranicznemu odbiorcy. W transakcjach pośredniczy krajowy podmiot gospodarczy, z siedzibą w Polsce. Pośrednictwo odbywa się na podstawie umowy komisu.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

W przypadku dostawy przez podatnika towaru podlegającego opodatkowaniu podatkiem akcyzowym podstawą opodatkowania objęta jest również kwota tego podatku (art. 29 ust. 20 ustawy o VAT).

W myśl art. 30 ust. 1 pkt 3 cytowanej ustawy, podstawę opodatkowania czynności wynikających z umowy komisu stanowi dla komitenta "kwota należna pomniejszona o kwotę prowizji komisanta, pomniejszona o kwotę podatku" w przypadku dostawy towarów dla komisanta.

Ponadto, zgodnie z § 9 ust. 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 978), na żądanie nabywcy podatnik podatku akcyzowego, który nie został zwolniony z obowiązku w tym podatku, jest obowiązany określić w fakturze kwotę podatku akcyzowego, zawartą w wartości towarów wykazanych w tej fakturze.

Reasumując należy uznać, iż co do zasady (art. 29 ust. 20 ustawy o VAT) w podstawie opodatkowania dostawy towarów podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, które podlegają jednocześnie opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, należy również zawrzeć ten podatek (w tym na fakturze).

Jednocześnie tut. Organ nadmienia, iż nie jest organem właściwym, w świetle art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącej objęcia przedmiotowej czynności podatkiem akcyzowym tj. przepisami ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.). Zgodnie bowiem z art. 13 ust. 1 tej ustawy organami podatkowymi w zakresie akcyzy stosownie do ich właściwości są naczelnik urzędu celnego i dyrektor izby celnej, właściwi ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Mając powyższe na uwadze tut. Organ informuje, iż wniosek Podatnika znak GT/289/2005 z dnia 06.09.2005 r. zostaje przesłany do Naczelnika Urzędu Celnego w Gdańsku, ul. Opłotki 1, 80-730 Gdańsk - celem udzielenia interpretacji w pozostałym, nie objętym niniejszą interpretacją, zakresie (dotyczącym opodatkowania przedmiotowej czynności podatkiem akcyzowym).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl