PV/443-244/IV/2005/JW - Transakcja zakupu towaru na terytorium Litwy od kontrahenta z siedzibą w USA i jego sprzedaży do Niemiec z pominięciem Polski - opodatkowanie podatkiem VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 września 2005 r. Pomorski Urząd Skarbowy w Gdańsku PV/443-244/IV/2005/JW Transakcja zakupu towaru na terytorium Litwy od kontrahenta z siedzibą w USA i jego sprzedaży do Niemiec z pominięciem Polski - opodatkowanie podatkiem VAT.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 9 czerwca 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 13 czerwca 2005 r.), uzupełnionego pismami z dnia: 11 czerwca 2005 r., 4 sierpnia 2005 r. oraz 5 września 2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie uznania przez Podatnika czynności, polegającej na nabyciu towaru od kontrahenta z kraju trzeciego, w sytuacji gdy miejscem rozpoczęcia wysyłki tego towaru jest Litwa, zaś towary te nie zostają przywiezione na terytorium kraju, lecz bezpośrednio z Litwy są sprzedane do Niemiec (z pominięciem Polski), za dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Podatnik nabywa towar od kontrahenta, posiadającego siedzibę na terytorium państwa trzeciego tj. USA (kontrahent nie posiada NIP UE). Faktyczne miejsce rozpoczęcia wysyłki przedmiotowych towarów znajduje się na Litwie. Jednakże nabyte przez Podatnika towary nie zostają przywiezione na terytorium kraju, gdyż Podatnik sprzedaje je bezpośrednio z Litwy do Niemiec. Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej na terytorium Litwy.

Podatnik zwraca się z wnioskiem o potwierdzenie swojego stanowiska, iż przedmiotową transakcję należy potraktować, jako dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.

Zdaniem Podatnika opisaną transakcję, polegającą na zakupie towaru na terytorium Litwy od kontrahenta, mającego siedzibę w USA, a następnie sprzedanego do Niemiec (z pominięciem Polski), należy traktować jako dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.

Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik nabywa towar od kontrahenta z kraju trzeciego, jednakże towar nie zostaje przywieziony na terytorium kraju, lecz jest sprzedany bezpośrednio z Litwy do Niemiec (z pominięciem Polski).

Podatnik nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej na terytorium Litwy.

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

2.

eksport towarów,

3.

import towarów,

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zdaniem Podatnika, w przedstawionym stanie faktycznym, mamy do czynienia z dostawą towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.

Tut. Organ podatkowy zauważa, iż stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne:

* nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, z zastrzeżeniem art. 135-138.

Tut. Organ podatkowy zwraca uwagę, na brzmienie art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym miejscem dostawy towarów, w przypadku dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

W złożonym wniosku Podatnik określił, iż miejscem rozpoczęcia wysyłki towarów jest Litwa.

Ponadto, w przypadku gdyby w przedstawionym stanie faktycznym zaistniała sytuacja, o której mowa w art. 7 ust. 8 oraz art. 22 ust. 2 i 3 (transakcja łańcuchowa - trzy podmioty: podatnicy kolejno z USA, Polski, Niemiec), to miejscem dostawy towarów dokonywanej przez podmiot z USA na rzecz Podatnika będzie (niezależnie od zawartych warunków w zakresie gestii transportowej) terytorium Litwy - miejsce rozpoczęcia wysyłki.

A zatem, w ocenie tut. Organu, transakcja opisana we wniosku Podatnika, nie stanowi dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl