PV/443-21/VI/2006/MS - Obrót akcjami banku jako transakcja podlegająca zwolnieniu od podatku VAT

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 7 lutego 2006 r. Pomorski Urząd Skarbowy w Gdańsku PV/443-21/VI/2006/MS Obrót akcjami banku jako transakcja podlegająca zwolnieniu od podatku VAT

Pytanie podatnika

Czy obrót akcjami banku jest transakcją podlegającą zwolnieniu od podatku VAT?

Postanowienie

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwolnienia obrotu akcjami od podatku od towarów i usług stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik zajmuje się działalnością inwestycyjną na rynku kapitałowym, realizując niebankowe transakcje finansowe. Podatnik nabywa, od podmiotu prowadzącego działalność finansową z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, akcje banku zarejestrowanego w Polsce. Transakcja nabycia przedmiotowych papierów wartościowych przez Podatnika zrealizowana zostanie na nieregulowanym rynku pozagiełdowym, w celach inwestycyjnych. Realizacja tych celów może nastąpić w szczególności poprzez dalszą odsprzedaż akcji banku. Nabycie akcji Podatnik dokona we własnym imieniu i na własny rachunek.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, czy w przedstawionym stanie faktycznym obrót (zakup/sprzedaż) akcjami banku jest transakcją podlegającą zwolnieniu przedmiotowemu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (dalej podatek VAT) na podstawie przepisów art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - dalej zwanej ustawą o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, obrót akcjami banku krajowego dokonywany przez podmiot zagraniczny i Podatnika mieści się w zakresie pojęciowym grupowania 65.23.10-00.00 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) "Usługi pośrednictwa finansowego, gdzie indziej niesklasyfikowane". Wobec powyższego, w ocenie Wnioskodawcy, transakcja ta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, jednakże jest zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT. Na potwierdzenie swojego stanowiska Podatnik załącza pismo Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi wydane w przedmiotowej sprawie Podatnika.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ stwierdza, co następuje:

Na podstawie przepisów art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast towarem, stosownie do przepisów art. 2 pkt 6 ustawy o VAT są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Świadczenie usług, ma charakter uzupełniający do ustawowej definicji dostawy towarów, i stosownie do zapisów art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przez nie każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych (art. 8 ust. 3 ustawy o VAT).

Z brzmienia cytowanych wyżej przepisów wynika, że akcja, jako papier wartościowy stwierdzający istnienie określonego prawa majątkowego, nie jest towarem, wobec czego obrót akcjami można jedynie rozpatrywać w kategorii świadczenia usług, gdzie sprzedający jest usługodawcą, a kupujący usługobiorcą.

Obrót akcjami, w doktrynie jak i w orzecznictwie, uznawany jest w szerokiej kategorii pojęcia "usług finansowych". W związku z powyższym zaliczenie sprzedaży akcji do kategorii tzw. usług o charakterze niematerialnym skutkowało będzie, w powyżej zaprezentowanym stanie faktycznym, określeniem miejsca świadczenia sprzedaży akcji wg przepisów art. 27 ust. 3 w zw. z art. 27 ust. 4 pkt 4 ustawy o VAT. Stosownie do powołanych wyżej przepisów w przypadku usług finansowych świadczonych na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Oznacza to, iż sprzedaż akcji Podatnikowi przez podmiot prowadzący działalność finansową z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, poza rynkiem giełdowym, będzie opodatkowana wg przepisów ustawy o VAT na zasadzie importu usług. Przez import usług zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o VAT rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. W związku zpowyższym, podatnikiem (podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku) będzie, na podstawie przepisów art. 17 ust. 1 pkt 4, Wnioskodawca. W myśl bowiem tegoż przepisu podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Ustawodawca przewidział jednak szereg zwolnień od podatku VAT, i tak zwalnia się od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, m.in. usługi pośrednictwa finansowego (załącznik nr 4 poz. 3).

Zgodnie z cytowanym przepisem art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Stosownie do § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm.), do celów podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), stanowiącą załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

Zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W przypadku wystąpienia trudności związanych z ustaleniem właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć dany wyrób lub usługę, zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do odpowiedniego organu statystycznego tj. Urzędu Statystycznego w Łodzi, który udzieli informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.

Zgodnie z załączoną do przedmiotowego wniosku opinią Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi usługi polegające na zakupie we własnym imieniu i na własny rachunek akcji spółek celem ich odsprzedaży mieszczą się w grupowaniu PKWiU 65.23.10-00.00 - "Usługi pośrednictwa finansowego, gdzie indziej niesklasyfikowane".

Tym samym sprzedaż na rzecz Podatnika akcji poza rynkiem giełdowym przez podmiot posiadający siedzibę na terytorium państwa trzeciego będzie zwolniona od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, jako usługa pośrednictwa finansowego wymieniona w załączniku nr 4 do ustawy o VAT pod pozycją 3.

Z tych samych względów należy uznać, w ocenie tut. Organu, iż odsprzedaż przez Podatnika akcji, podlegająca opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o VAT, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie przepisów powołanego wyżej art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl