PV-443-21/03 - Sukcesja przez spółkę przejmującą przedsiębiorstwa osób fizycznych w formie aportu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 października 2003 r. Urząd Skarbowy w Świeciu PV-443-21/03 Sukcesja przez spółkę przejmującą przedsiębiorstwa osób fizycznych w formie aportu

Dnia 29 października 2003 r. zwróciliście się Państwo do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świeciu o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Z przedstawionego przez Państwa stanu faktycznego wynika, że prowadzicie Państwo działalność gospodarczą w zakresie handlu meblami na imię obojga małżonków. Z tytułu prowadzonej działalności opłacacie Państwo podatek od towarów i usług. Przychody z prowadzonej działalności gospodarczej w całości opodatkowujecie wg stawki 22%. W rozliczeniu z tytułu podatku VAT nie występuje sytuacja, która uprawniałaby Państwa do otrzymania zwrotu na rachunek bankowy całej nadwyżki podatku naliczonego nad należnym z uwagi na brak sprzedaży w stawkach niższych niż 22%.

Ponadto, jak wynika z Państwa pisma do ewidencjonowania obrotów na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej wykorzystujecie Państwo kasy fiskalne.

Prowadzone obecnie przedsiębiorstwo osób fizycznych zamierzacie Państwo w całości wnieść jako aport rzeczowy do istniejącej już spółki prawa handlowego, w której posiadacie 100% kapitału. Po wniesieniu przedsiębiorstwa jako aportu do Spółki kapitałowej nie będziecie Państwo kontynuowali działalności gospodarczej jako osoby fizyczne.

W związku z powyższym zwróciliście się Państwo z zapytaniem:

- czy istnieje możliwość sukcesji przez Spółkę przejmującą przedsiębiorstwo osób fizycznych w formie aportu nadwyżki podatku naliczonego VAT nad podatkiem należnym, która wystąpi w rozliczeniu z tytułu podatku VAT tego przedsiębiorstwa,

- czy możliwe jest zachowanie ciągłości kas fiskalnych, które nabyte były przez osoby fizyczne i czy mogą one funkcjonować w przejmującej je Spółce kapitałowej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świeciu, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) udziela następującej informacji:

Czynność polegającą na wniesieniu aportu do spółki prawa handlowego zgodnie z art. 2 ust. 3 pkt 5a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) traktować należy na równi ze sprzedażą. Zgodnie z w/w przepisem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wydanie towarów lub świadczenie usług w zamian za czynności nie podlegające opodatkowaniu.

Jednocześnie wkłady niepieniężne (aporty), wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego, zgodnie z § 67 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm.), zostały zwolnione od podatku od towarów i usług. Zatem czynność wniesienia aportu do spółki prawa handlowego, dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług winna zostać potwierdzona fakturą VAT z oznaczeniem powyższej czynności jako zwolnionej od podatku VAT. Wniesienie całego przedsiębiorstwa jako aportu do spółki pozostaje bez wpływu na wcześniejsze odliczenia podatku naliczonego dokonane przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną, ale tylko wyłącznie w części dotyczącej zakupów, które służyły sprzedaży opodatkowanej we wnoszonym aportem przedsiębiorstwie.

Ponadto organ podatkowy wyjaśnia, że zgodnie z przepisami prawa podatkowego tj. w/w ustawy o podatku od towarów i usług oraz w/w ustawy - Ordynacja podatkowa (art. 93a), nie ma możliwości sukcesji uprawnień podatkowych z osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarcza na spółkę kapitałową.

Warunki dokonywania odliczeń podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług określone zostały szczegółowo w art. 19 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z przepisami niemożliwe jest odliczenie przez spółkę przejmującą aportem przedsiębiorstwo osoby fizycznej nadwyżki podatku naliczonego VAT nad podatkiem należnym z rozliczenia tego przedsiębiorstwa. Przepis art. 19 ust. 2 określa dokumenty stanowiące podstawę do obniżenia podatku należnego - są nimi faktury VAT oraz dokumenty celne, stwierdzające nabycie towarów i usług. Takim dokumentem nie może być deklaracja miesięczna dla podatku od towarów i usług dotycząca wnoszonego aportem przedsiębiorstwa. Ponadto Spółka kapitałowa nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych na przedsiębiorstwo osób fizycznych, ponieważ przepisy w/w ustawy o VAT nie zezwalają na odliczenie podatku naliczonego przez inny podmiot niż wymieniony w fakturze.

Ponadto organ podatkowy wyjaśnia, że przepisy podatkowe nie zabraniają podatnikowi sprzedaży bądź wniesienia aportem do spółki kapitałowej kas rejestrujących, które są jego własnością.

Podatnicy obowiązani są do stosowania kas wyłącznie w celu prowadzenia ewidencji własnej sprzedaży, bez prawa ich używania przez osoby trzecie (inne podmioty) - co wynika z treści przepisu § 5 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym musza odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948).

Wniesione aportem do spółki kapitałowej kasy fiskalne osób fizycznych mogłyby być dalej użytkowane przez przejmującą spółkę, ale pod warunkiem, iż dokonana zostanie wymiana pamięci fiskalnej kasy przez uprawnionego serwisanta (producenta bądź importera, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 17 i 18), po uzyskaniu przez niego decyzji, o której mowa w § 7 ust. 1 tego rozporządzenia.

Przedsiębiorstwo będące przedmiotem aportu zgodnie z Państwa pismem zaprzestanie prowadzenia działalności. Zgodnie z § 5 ust. 8 w/w rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych stosowania tych kas przez podatników, zakończenie pracy w trybie fiskalnym wymaga dokonania czynności odczytania pamięci fiskalnej. Jeśli kasy fiskalne zostaną wniesione do spółki wraz z mieniem przedsiębiorstwa, a od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu nie upłyną 3 lata, użytkownik który skorzystał z ulgi z tytułu zakupu kasy rejestrującej zobowiązany będzie do jej zwrotu.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny scharakteryzowany w zapytaniu oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.bydgoszcz.pl