PV/443-123/IV/2005/JD - Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów przy sprzedaży udokumentowanej paragonem fiskalnym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 czerwca 2005 r. Pomorski Urząd Skarbowy w Gdańsku PV/443-123/IV/2005/JD Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów przy sprzedaży udokumentowanej paragonem fiskalnym.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika, L. Dz. 23/DH/2005 z dnia 7 lutego 2005 r. (data stempla pocztowego na kopercie 7 marca 2005 r., data wpływu do tut. Urzędu 10 marca 2005 r.), uzupełnionego pismami z dnia 11 lutego 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 21 marca 2005 r.) oraz z dnia 31 marca 2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towaru w przypadku wystawienia paragonu fiskalnego przez kontrahenta, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pracownicy Podatnika podczas wyjazdów służbowych (delegacji) dokonują w państwach Wspólnoty Europejskiej zakupu pojedynczych sztuk towaru, służących po przywiezieniu do Polski czynnościom wykonywanym przez Podatnika na terytorium kraju - do porównania ofert i asortymentu konkurencji. Przedmiotowe zakupy dokumentowane są paragonami z kas fiskalnych lub fakturami zawierającymi numer NIP UE Podatnika (bez numeru podatkowego unijnego dostawcy towaru) - na dokumentach tych wyodrębniona jest kwota netto, podatek od wartości dodanej i kwota brutto, co pozwala stwierdzić, że dostawcy są podatnikami podatku od wartości dodanej.

Pracownicy Podatnika dokonują zapłaty kwoty brutto za nabyte towary, Podatnik rozporządza nimi jak właściciel (faktycznie jest właścicielem towaru).

W stosunku do dostaw, w wyniku których ma miejsce omawiane wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, nie zostają spełnione warunki o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o VAT.

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem, gdy w/w zakupy stanowią wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, czy w przypadku dokumentowania sprzedaży przez kontrahenta paragonem fiskalnym obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów.

Zdaniem Podatnika, zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy o VAT obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powstaje co do zasady 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. W przypadku otrzymania paragonu fiskalnego jest to termin powstania obowiązku podatkowego

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik (poprzez swoich pracowników udających się specjalnie w tym celu w podróż służbową) dokonuje na terytorium państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej zakupu towarów, które są przez niego (pracowników) transportowane na terytorium kraju. Dostawcy są podatnikami podatku od wartości dodanej, przedmiotowe zakupy dokumentowane są paragonami z kas fiskalnych lub fakturami zawierającymi numer NIP UE Podatnika, na których wyodrębniony jest podatek od wartości dodanej. Podatnik rozporządza nabytymi towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Natomiast w myśl przepisów art. 9 ust. 1 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa wyżej, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Jednakże, aby dana transakcja mogła być uznana za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów muszą być spełnione warunki dotyczące m.in. nabywcy i dostawcy, określone w ust. 2 tegoż przepisu.

I tak zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o VAT transakcję uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, gdy:

1.

nabywcą towarów jest:

a.

podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,

b.

osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a) z zastrzeżeniem art. 10;

2.

dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a).

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 9, nie występuje w przypadku, gdy dostawa towarów, w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, nie stanowiła u podatnika, o którym mowa w art. 15, albo nie stanowiłaby u podatnika podatku od wartości dodanej dostawy towarów, o której mowa w art. 7, lub stanowiła albo stanowiłaby taką dostawę towarów, ale dokonywaną przez podatnika, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, albo podatnika podatku od wartości dodanej, do którego miałyby zastosowanie podobne zwolnienia, z wyjątkiem, gdy przedmiotem dostawy są nowe środki transportu. Jednakże przedstawiając stan faktyczny Podatnik oświadczył, iż regulacje zawarte w treści przepisu art. 10 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o VAT nie znajdą w ocenianym przypadku zastosowania.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego (charakter dostawy, rodzaj nabywanego towaru, status nabywcy i dostawcy towarów) oraz przywołanych powyżej unormowań prawnych należy uznać, iż przedmiotowe czynności stanowią wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy o VAT w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia.

W myśl art. 20 ust. 6 cytowanej ustawy, w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Przywołany przepis dotyczy powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów w przypadku, gdy Podatnik otrzymał fakturę wystawioną przez podatnika podatku od wartości dodanej - a nie paragon fiskalny.

Zatem, w oparciu o art. 20 ust. 5 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu omawianych towarów powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano ich dostawy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl