PUS.V.436/3/06 - Opodatkowanie usługi cash poolingu oraz umowy cesji wierzytelności

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 kwietnia 2006 r. Podkarpacki Urząd Skarbowy w Rzeszowie PUS.V.436/3/06 Opodatkowanie usługi cash poolingu oraz umowy cesji wierzytelności

Pytanie podatnika

Czy świadczenie usługi cash poolingu na podstawie umowy db-CashSweepPL oraz umowy cesji wierzytelności z tytułu kredytów w rachunku podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku "R - Press" Sp. z o.o. z dnia 24.02.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych postanawia uznać stanowisko strony przedstawione we wniosku za prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego przez "R." sp. z o.o. wynika, że D. S.A., na podstawie umowy o świadczenie usługi db-CashSweepPL oraz umowę cesji wierzytelności z tytułu kredytów w rachunku, świadczy usługę kompleksowego zarządzania płynnością finansową (cash pooling) na rzecz rezydentów i nierezydentów należących do grupy kapitałowej (grupa spółek). Świadczona usługa polega na prowadzeniu rachunków, do których bank otworzył subkonta w celu zwiększenia efektywności działalności gospodarczej prowadzonej przez spółki, poprzez odpowiednie wykorzystanie sumy dziennych sald (zarówno dodatnich, jak i ujemnych) na rachunkach spółek. Za świadczone usługi bank pobiera wynagrodzenie w formie prowizji od ww. spółki "R." i pozostałych podmiotów należących do grupy spółek. Pytanie ww. spółki brzmi: czy świadczenie usługi cash poolingu na podstawie umowy db-CashSweepPL oraz umowy cesji wierzytelności z tytułu kredytów w rachunku podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Według stanowiska spółki, ww. usługa cash poolingu nie powinna podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, udzielając interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku przez "R." sp. z o.o., stwierdza, co następuje:

Ustawa z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych w art. 1 ust. 1 zawiera zamknięty katalog czynności podlegających ww. podatkowi. Enumeratywne wyliczenie czynności cywilnoprawnych wskazuje, iż zamiarem ustawodawcy było objęcie zakresem przedmiotowym omawianego podatku wyłącznie tych tylko zdarzeń prawnych, które mieszczą się w tym katalogu. Odnosząc obowiązujące regulacje prawne do stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika stwierdzić należy, że umowa cash poolingu nie spełnia wymogów przedmiotowo istotnych żadnej z umów wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym czynność jej zawarcia nie będzie skutkowała opodatkowaniem z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl