PUS.II/443/68/2006/ZK - Obniżenie kwoty podatku należnego w przypadku wniesienia aportu w postaci materiałów do produkcji, produkcji w toku, wyrobów gotowych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 września 2006 r. Podkarpacki Urząd Skarbowy w Rzeszowie PUS.II/443/68/2006/ZK Obniżenie kwoty podatku należnego w przypadku wniesienia aportu w postaci materiałów do produkcji, produkcji w toku, wyrobów gotowych

Pytanie podatnika

Czy w przypadku wniesienia aportu w postaci materiałów do produkcji, produkcji w toku, wyrobów gotowych, od których odliczony został podatek naliczony, konieczne jest dokonanie korekty, o której mowa w art. 90 i 91 ustawy o podatku od towarów i usług?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) - po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 24.07.2006 r. (data wpływu 26.07.2006 r.), bez znaku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym przez Podatnika stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 26.07.2006 r. Jednostka zwróciła się o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) wskazując, iż podjęła decyzję o wniesieniu w drodze aportu do spółki zależnej zespołu składników materialnych i niematerialnych, które to składniki zamierzała wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej, dokonując również odliczenia podatku naliczonego od nabycia tych składników.

W związku z tym Podatnik sformułował pytanie: czy w przypadku wniesienia aportu w postaci materiałów do produkcji, produkcji w toku, wyrobów gotowych, od których odliczony został podatek naliczony, konieczne jest dokonanie korekty, o której mowa w art. 90 i 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podatnik wyraził stanowisko, iż nie jest zobowiązany do dokonywania rocznej korekty podatku naliczonego, gdyż składniki te Spółka nabyła lub wytworzyła w celu wykorzystywania w prowadzonej działalności gospodarczej (opodatkowanej).

W związku z powyższym wnioskiem Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego jn:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych. Zasada potrącalności podatku od towarów i usług wynikająca z art. 86 ust. 1 ustawy ma zastosowanie przy nabyciu towarów dokonanych z zamiarem wykorzystania ich w działalności opodatkowanej. Wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego są zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. Zatem w sytuacji przedstawionej przez Podatnika, wniesione aportem składniki majątkowe w postaci materiałów do produkcji, produkcji w toku, wyrobów gotowych korzystać będą ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie powołanego wyżej przepisu tego rozporządzenia.

Odnosząc więc ww. przepisy do sytuacji przedstawionej we wniosku, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, że jeżeli nabycie przez Podatnika towarów handlowych dokonane było z zamiarem wykorzystania ich w ramach działalności opodatkowanej, to bez znaczenia pozostaje okoliczność, iż towary te zostały później wniesione aportem do spółki (prawa handlowego i cywilnego).

Wobec powyższego Podatnik nie ma w takiej sytuacji obowiązku korygowania wcześniej rozliczonego podatku naliczonego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl