PUS.II/443/285-2/2004 - Stawka podatku VAT, jaką należy stosować do usług świadczonych przez szpital, polegających na magazynowaniu państwowych rezerw dla celów obronności i bezpieczeństwa

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 grudnia 2004 r. Podkarpacki Urząd Skarbowy w Rzeszowie PUS.II/443/285-2/2004 Stawka podatku VAT, jaką należy stosować do usług świadczonych przez szpital, polegających na magazynowaniu państwowych rezerw dla celów obronności i bezpieczeństwa

Pytanie podatnika dotyczy kwestii stawki podatku VAT, jaką należy stosować do usług świadczonych przez szpital polegających na magazynowaniu państwowych rezerw dla celów obronności i bezpieczeństwa, przed i po 1.05.2004 r.

W odpowiedzi na pismo z dnia 4.10.2004 r. (data wpływu do tut. organu w dniu 7.10.2004 r., znak: L.dz. GK.-312/136/04) w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego informuje jak niżej:

Podatnik w swoim piśmie wnioskuje o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w kwestii cyt. stawki podatku VAT, jaką należy stosować do usług świadczonych przez szpital polegających na magazynowaniu państwowych rezerw, przed i po 1.05.2004 r. Ponadto wątpliwości podatnika dotyczą momentu powstania obowiązku podatkowego, terminu wystawiania faktur VAT za ww. usługi oraz symbolu PKWiU, jakim należy oznaczać ww. usługę w fakturze VAT. W dalszej części wnioskodawca zapytuje czy w przypadku zwolnienia z podatku VAT ww. usługi konieczna jest korekta deklaracji VAT-7, w których czynność ta była wykazywana jako opodatkowana stawką podatku VAT 0%.

Rozpatrując powyższe problemy zauważyć należy, iż świadczone przez szpital usługi polegające na utrzymywaniu państwowych rezerw mobilizacyjnych produktów leczniczych i wyrobów medycznych, służących dla celów obronności i bezpieczeństwa państwa zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zostały zakwalifikowane przez Urząd Statystyczny w Łodzi - Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych jako usługi magazynowania i przechowywania towarów, pozostałe o symbolu PKWiU 63.12.14-00.00. Należy jednak zauważyć, iż w stanie prawnym obowiązującym do dnia 30.04.2004 r. usługi magazynowania rezerw dla celów obronności i bezpieczeństwa wykonywane na zlecenie (bez symbolu PKWiU) były opodatkowane stawką 0-procentową jako wymienione w załączniku nr 2 (poz. 44) do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.). Oznacza to więc, że usługi świadczone przez szpital mieściły się w zakresie ww. usług magazynowania rezerw dla celów obronności i bezpieczeństwa wykonywanych na zlecenie, a zatem ich świadczenie podlegało opodatkowaniu do dnia 30.04.2004 r. wg stawki podatku od towarów i usług 0%. Ponadto, zdaniem tut. organu podatkowego, ponieważ świadczenie przedmiotowych usług nie zostało w stanie prawnym obowiązującym od 1.05.2004 r. objęte obniżoną stawką podatku VAT czy tez zwolnieniem od podatku na podstawie przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, a także przepisów wykonawczych, oznacza to, że należy w stosunku do nich zastosować stawkę podstawową 22% stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy. Tym samym konieczna jest korekta deklaracji VAT-7, w których usługi mieszczące się w grupowaniu PKWiU 63.12.14.00-00 z obowiązującą od 1.05.2004 r. stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%, zostały błędnie wykazywane jako czynności objęte stawką podatku w wysokości 0%.

Ponadto tut. organ podatkowy informuje, iż w przypadku usług, które powinny być potwierdzone fakturą obowiązek podatkowy powstaje - w myśl przepisu art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług - z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu od dnia wykonania usługi. Zgodnie natomiast z ust. 5 art. 19 ww. przepis stosuje się odpowiednio do faktur za częściowe wykonanie usługi. Jeżeli natomiast przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności np. przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wówczas w myśl przepisu art. 19 ust. 11 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie zauważa również, że stosownie do przepisu § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 17 i 18. Natomiast stosownie do ust. 2 powołanego przepisu, w sytuacji, gdy podatnik określa w fakturze wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.

Powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym na dzień wydania informacji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl