PUS.II/443/21/2007/BO - Wystawianie elektronicznych faktur korygujących w programie innym niż program, w którym są wystawione faktury pierwotne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 kwietnia 2007 r. Podkarpacki Urząd Skarbowy w Rzeszowie PUS.II/443/21/2007/BO Wystawianie elektronicznych faktur korygujących w programie innym niż program, w którym są wystawione faktury pierwotne.

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), § 4, § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. Nr 133, poz. 1119), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29 stycznia 2007 r. (data wpływu 1 lutego 2007 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika odnośnie wystawiania i przesyłania faktur korygujących w formie elektronicznej za prawidłowe.

W dniu 1 lutego 2007 r. do tutejszego Urzędu wpłynął wniosek Podatnika o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka zamierza wystawiać i przesyłać faktury w formie elektronicznej - na rzecz odbiorców, którzy zaakceptują tę formę wystawiania i przesyłania faktur. Autentyczność pochodzenia i integralność treści faktur będzie zagwarantowana poprzez elektroniczną wymianę danych (EDI). Moduł systemu informatycznego Spółki używany do wystawiania faktur sprzedażowych nie jest w stanie wygenerować elektronicznej faktury korygującej. Spółka ma natomiast techniczną możliwość wygenerowania elektronicznej faktury korygującej w odrębnym programie - innym niż program wykorzystywany do wystawienia faktur pierwotnych. Plik, w którym wystawiona jest faktura korygująca, spełnia wymogi specyfikacji operatora EDI dla faktur korygujących. Wystawiona w ten sposób faktura korygująca może zostać zarówno zaewidencjonowana w systemie finansowo - księgowym Spółki, jak również załadowana do systemu informatycznego operatora EDI, za pośrednictwem którego będzie przesłana do odbiorcy. Forma, w jakiej odbiorca otrzyma taką fakturę, będzie analogiczna do formy elektronicznej faktury pierwotnej. Taka faktura korygująca trafi również do tego samego archiwum, co wystawiona w formie elektronicznej faktura pierwotna. Różnica techniczna w stosunku do rozwiązania stosowanego przy wystawieniu i przesyłaniu faktur pierwotnych dotyczy sposobu wystawienia faktury (inny program) i wprowadzenia jej do systemu operatora EDI, natomiast forma przesyłu przez wymianę danych elektronicznych EDI do odbiorcy pozostaje taka sama jak w przypadku faktur pierwotnych.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z zapytaniem: czy wystawienie elektronicznej faktury korygującej w innym programie niż program, w którym wystawiane są faktury pierwotne, jednak w pliku, który może być przesłany do odbiorcy poprzez wymianę danych elektronicznych EDI jest dopuszczalną przez prawo formą wystawienia i przesłania faktury korygującej do faktury pierwotnej wystawionej w formie elektronicznej?

Spółka stoi na stanowisku, iż faktura korygującą wystawiona i przesłana w powyższy sposób odpowiada wymogom § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. regulującego zasady wystawiania faktur elektronicznych.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. Nr 133, poz. 1119) faktury mogą być wystawiane, przesyłane i przechowywane w formie elektronicznej, pod warunkiem, że autentyczność ich pochodzenia i integralność ich treści będą zagwarantowane:

1)

bezpiecznym podpisem elektronicznym w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450 z późn. zm.) weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, lub

2)

poprzez wymianę danych elektronicznych (EDI) zgodnie z umową w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych, jeżeli zawarta umowa, dotycząca tej wymiany, przewiduje stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia faktury i integralność danych.

Ustawodawca w rozporządzeniu regulującym zasady wystawiana faktur elektronicznych określił, iż faktury korygujące oraz duplikaty faktur do faktur wystawianych i przesłanych w formie elektronicznej przesyła się w tej samej formie (§ 5 ust. 1). Przepisy ww. rozporządzenie nie wymagają natomiast, aby faktura korygująca do faktury pierwotnej wystawionej w formie elektronicznej była wystawiona przy pomocy tego samego programu. Istotne natomiast jest to, aby została zagwarantowana autentyczność pochodzenia faktury i integralność danych. Gwarancję tę wystawca faktur może osiągnąć na jeden z dwóch sposobów, o których mowa w § 4 ww. rozporządzenia.

W ocenie tutejszego organu podatkowego, przedstawiony we wniosku sposób wystawiania i przesyłania faktur korygujących należy uznać za prawidłowy, pod warunkiem, że zostanie zagwarantowana autentyczność pochodzenia faktur, jak i integralność danych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl