PUS.II/443/168/2004 - Opodatkowanie odsetek z tytułu nieterminowego regulowania zobowiązań

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 sierpnia 2004 r. Podkarpacki Urząd Skarbowy w Rzeszowie PUS.II/443/168/2004 Opodatkowanie odsetek z tytułu nieterminowego regulowania zobowiązań

Pytanie podatnika

Podatnik nalicza ustawowe odsetki od wierzytelności powstałej wskutek realizowania umowy cywilnoprawnej na dostawę. Dłużnik zwrócił się o częściowe zwolnienie z długu przez obustronne porozumienie, w którym to przedstawione zostały warunki i zasady spłaty odsetek za zwłokę należnych z tytułu nieterminowego regulowania zobowiązań za przedmiot dostawy wynikających z faktur VAT. W związku z tym Podatnik ma wątpliwości co do skutków podatkowych wynikających z przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opisanego wyżej zachowania w stosunku do dłużnika, przy uwzględnieniu faktu, iż obie strony są podatnikami podatku VAT.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, w odpowiedzi na zapytanie strony z dnia 7 czerwca 2004 r. (znak: EC/BR/61/04/366, data wpływu 8 czerwca 2004 r.) dotyczące informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego w przedmiotowym zapytaniu wynika, że podatnik nalicza ustawowe odsetki od wierzytelności powstałej wskutek realizowania umowy cywilnoprawnej na dostawę. Dłużnik zwrócił się o częściowe zwolnienie z długu przez obustronne porozumienie, w którym to przedstawione zostały warunki i zasady spłaty odsetek za zwłokę należnych z tytułu nieterminowego regulowania zobowiązań za przedmiot dostawy wynikających z faktur VAT. W związku z tym podatnik ma wątpliwości co do skutków podatkowych wynikających z przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opisanego wyżej zachowania w stosunku do dłużnika, przy uwzględnieniu faktu, iż obie strony są podatnikami podatku VAT.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, w tym również:

- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,

- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,

- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Na podstawie art. 19 ust. 1 cytowanej ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi (z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1).

Co do zasady czynność udzielenia odroczenia płatności na nabywany towar w zamian za odsetki może być uznana za świadczenie odpłatnej usługi finansowej, która zwolniona jest z podatku od towarów i usług (załącznik nr 4 do ustawy, poz. 3. Jeśli jednak odroczenie płatności udzielone jest jedynie do momentu wydania towarów, to wówczas odsetki za odroczenie, nawet jeśli by były ustalone odrębnie, składają się na podstawę opodatkowania z tytułu dokonanej dostawy.

Stosownie do zapisu art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4, rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Biorąc więc powyższe pod uwagę, zdaniem tutejszego organu, opisane w przedmiotowym zapytaniu zachowanie podatnika w stosunku do dłużnika stanowi rodzaj tzw. kredytu kupieckiego, a odsetki z tytułu nieterminowego regulowania zobowiązań pobrane po dostawie nie stanowią zapłaty za towar czy usługę i nie składają się na podstawę opodatkowania dostawy towaru, a czynność taka traktowana jest jak odpłatna usługa finansowa, która podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług (załącznik nr 4 do ustawy, poz. 3).

Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w ww. piśmie podatnika oraz w oparciu o stan prawny na dzień udzielenia odpowiedzi.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl