PUS.II/443/126/04 - Dane na fakturze wystawianej przez oddział osoby prawnej, który utracił status podatnika podatku od towarów i usług z dniem 1 maja 2004 r.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 lipca 2004 r. Podkarpacki Urząd Skarbowy w Rzeszowie PUS.II/443/126/04 Dane na fakturze wystawianej przez oddział osoby prawnej, który utracił status podatnika podatku od towarów i usług z dniem 1 maja 2004 r.

Pytanie podatnika

Czy w związku z utratą statusu podatnika podatku od towarów i usług przez oddziały jednostki, wystawiając po dniu 1 maja 2004 r. faktury sprzedaży podatnik może umieszczać na nich również nazwę i adres oddziału?

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w odpowiedzi na pismo jednostki z dnia 7 czerwca 2004 r. (znak: RGK/160/2004, z datą wpływu 9 czerwca 2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 5 lipca 2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie informuje:

Na podstawie art. 157 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, oddziały osób prawnych z dniem 1 maja 2004 r. utraciły status samodzielnego podatnika podatku VAT. Zgodnie natomiast z art. 160 ust. 3 ustawy osoba prawna, której zakłady (oddziały) rozliczały się jako odrębni podatnicy wstępuje z dniem 1 maja 2004 r. we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki swojego zakładu (oddziału), który przestał być wyodrębnionym podatnikiem w zakresie, w jakim dotyczą podatku od towarów i usług. W związku z tym podatnik, którego oddziały rozliczały się przed dniem 1 maja 2004 r. jako odrębni podatnicy, wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki przewidziane przepisami prawa podatkowego swoich oddziałów, które przestały być podatnikami w zakresie podatku od towarów i usług.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane które co najmniej powinny one zawierać określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwiecień 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawienia faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). Zgodnie z § 12 ust. 1 ww. rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać między innymi:

- imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,

- numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy.

Tutejszy organ podatkowy, mając na względzie powyższe ustalenia, podziela stanowisko przedstawione w zapytaniu, iż faktury stwierdzające sprzedaż, które zawierają numer identyfikacji podatkowej podatnika, nazwę skróconą podatnika poszerzoną o nazwę identyfikującą oddział wraz z jego adresem spełniają wymogi określone w § 12 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów, o którym mowa wyżej.

Powyższej informacji udzielono na podstawie przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień złożenia zapytania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl