PUS.II/443/113/2006/MM - Prawo do odliczenia podatku naliczonego określonego w fakturach z tytułu nabycia usługi reklamowej i materiałów reklamowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 października 2006 r. Podkarpacki Urząd Skarbowy w Rzeszowie PUS.II/443/113/2006/MM Prawo do odliczenia podatku naliczonego określonego w fakturach z tytułu nabycia usługi reklamowej i materiałów reklamowych.

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 86 ust. 1 i art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 3 sierpnia 2006 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym w ww. piśmie stanie faktycznym stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

W dniu 4 sierpnia 2006 r. M. Sp. z o.o. w Mielcu złożyła do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz odpowiedź: "czy VAT zawarty w fakturach zakupu materiałów reklamowych przekazanych stowarzyszeniu w związku z umową sponsoringu oraz w fakturze za usługę reklamową można odliczyć na ogólnych zasadach?".

Podatnik w swoim wniosku przedstawił następujące stanowisko: "ww. wydatki stanowią koszt uzyskania przychodów, a VAT naliczony zawarty w fakturze wystawionej przez stowarzyszenie za usługi reklamowe oraz w fakturach dokumentujących zakup materiałów reklamowych spółka ma prawo doliczyć na zasadach ogólnych".

Zgodnie z zasadą wyrażoną w przepisie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Powołany przepis wyłącza zatem możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami lub usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli np. w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku. Natomiast w myśl przepisu art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

W kwestii uznania ww. wydatków za koszt uzyskania przychodu tut. organ podatkowy wypowiedział się w postanowieniu z dnia 20 październik 2006 r., znak: PUS.I/423/83/06, uznając wydatki poniesione przez Spółkę na rzecz Stowarzyszenia, związane z umową sponsoringu, za koszt uzyskania przychodu.

Mając powyższe na uwadze, w związku z uznaniem ww. wydatków za koszt uzyskania przychodów, Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturze wystawionej przez stowarzyszenie za usługi reklamowe oraz w fakturach dokumentujących zakup materiałów reklamowych związanych z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl