PUS.I-423/82/04 - Wartość nominalna udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 sierpnia 2004 r. Podkarpacki Urząd Skarbowy w Rzeszowie PUS.I-423/82/04 Wartość nominalna udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny.

"(...) Z przedstawionego przez spółkę stanu faktycznego wynika, że zajmuje się ona świadczeniem usług handlowych w formie zorganizowanych centrów handlowych. Spółka zamierza wnieść zorganizowaną część prowadzonego przedsiębiorstwa w formie aportu do nowo tworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przeniesiona zostanie własność części budynku, wniesione zostaną wartości niematerialne i prawne jak np. umowy z kontrahentami, umowy z dzierżawcami, zobowiązania i należności, zatrudnieni pracownicy, których przejmie nowo tworzona spółka. Zostanie przeniesiona również własność poprzez wniesienie aportem całego wyposażenia i towarów oddziału firmy. Podatnik w przedmiotowym piśmie wnosi zapytanie czy w opisanym jak wyżej przypadku nominalna wartość udziałów w spółce kapitałowej objęta w zamian za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie przychodem w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.).

Definicje przedsiębiorstwa i zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarte zostały w art. 4a pkt 3 i 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi że:

- przedsiębiorstwo - pojęcie to oznacza przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego,

- zorganizowana część przedsiębiorstwa - to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.) jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),

2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości, wynikające z innych stosunków prawnych,

4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

5. koncesje, licencje i zezwolenia,

6. patenty i inne prawa własności przemysłowej,

7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

8. tajemnice przedsiębiorstwa,

9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Z treści art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że do przychodów zalicza się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Mając powyższe na uwadze, tut. organ podatkowy stwierdza, iż wkład niepieniężny (aport) opisany w zapytaniu wypełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z czym nie będzie miał zastosowania przepis art. 12 ust. 1 pkt 7 tej ustawy, co oznacza, iż wartość nominalną udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie zalicza się do przychodów. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2005/3/24