PUS.I/423/64/2004 - Zmiana stawki amortyzacyjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 lipca 2004 r. Podkarpacki Urząd Skarbowy w Rzeszowie PUS.I/423/64/2004 Zmiana stawki amortyzacyjnej.

"(...) Z przedstawionego przez jednostkę stanu faktycznego wynika, że spółka w roku 2004 wykorzystywała w prowadzonej działalności gospodarczej urządzenia należące do grup 5-6 Klasyfikacji Środków Trwałych oraz dokonywała od tych urządzeń odpisów amortyzacyjnych według stawek amortyzacyjnych niższych niż podane w wykazie stawek amortyzacyjnych, w oparciu o przepis art. 16i ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. nr 54, poz. 654 ze zm.).

(...) Pytanie spółki brzmi: czy B. może podwyższyć stawki amortyzacyjne do wysokości określonej w wykazie stawek amortyzacyjnych ze skutkiem od początku 2004 r., a co za tym idzie - dokonać korekty deklaracji podatkowych złożonych od 1 stycznia 2004 r. z uwzględnieniem wyższych stawek amortyzacyjnych?

Obniżanie stawek amortyzacyjnych dla poszczególnych środków trwałych reguluje art. 16i ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.). Przepis ten stanowi, iż podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Zgodnie z wyżej przytoczonym przepisem art. 16i ust. 5 cytowanej ustawy zmiana stawki - zmniejszenie bądź zwiększenie uprzednio obniżonej - może nastąpić od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Podatnik ma więc możliwość stosowania różnych stawek amortyzacyjnych dla środków trwałych na każdy rok podatkowy, z tym że stawki te nie mogą być wyższe od stawek określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych. Jednakże zmiana stawki amortyzacyjnej dla poszczególnych środków trwałych w trakcie roku podatkowego, tj. jej obniżenie, a także zwiększenie uprzednio obniżonej, powinno nastąpić nie później niż w momencie dokonania pierwszego w danym roku odpisu amortyzacyjnego. Według przepisu art. 16h ust. 4 cytowanej ustawy podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych w równych ratach co miesiąc albo w równych ratach co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego z uwzględnieniem art. 16i. W związku z powyższym podatnik może zmienić stawkę dopiero począwszy od pierwszego miesiąca, kwartału lub na koniec roku podatkowego.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że B. dokonuje odpisów amortyzacyjnych w okresach miesięcznych. Chcąc zatem skorzystać z możliwości zwiększenia uprzednio obniżonych stawek amortyzacyjnych dla poszczególnych środków trwałych, powinna była tego dokonać już w styczniu 2004 r. W sytuacji spółki powyższe oznacza, iż może podwyższyć stawki amortyzacyjne do wysokości określonej w wykazie stawek amortyzacyjnych dopiero w styczniu 2005 r.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu".

Opublikowano: S.Podat. 2004/11/52