PUS.I/415/2-2/06 - Czy świadczenia w postaci wydania swoim pracownikom, emerytom i rencistom i członkom ich rodzin biletów uprawniających do bezpłatnych przejazdów autobusami PKS są zwolnione z opodatkowania?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 kwietnia 2006 r. Podkarpacki Urząd Skarbowy w Rzeszowie PUS.I/415/2-2/06 Czy świadczenia w postaci wydania swoim pracownikom, emerytom i rencistom i członkom ich rodzin biletów uprawniających do bezpłatnych przejazdów autobusami PKS są zwolnione z opodatkowania?

Działając na podstawie:

*

art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.),

*

art. 9 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 84 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.),

w związku z pismem spółki z dnia 25 stycznia 2006 r. (...) w sprawie udzielenia, na podstawie art. 14a ordynacji podatkowej, pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca, na podstawie zakładowego układu zbiorowego pracy wydaje swoim pracownikom, emerytom i rencistom i członkom ich rodzin bilety uprawniające do bezpłatnych przejazdów autobusami. Przedmiotem wniosku jest rozstrzygnięcie czy w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ww. świadczenia są zwolnione z tego podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 84 tejże ustawy. Zdaniem wnioskodawcy przedmiotowe świadczenia korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

W myśl zasady powszechnego opodatkowania wyrażonej w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zgodnie z art. 12 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 84 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia z tego podatku wartość świadczeń z tytułu uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego, wynikających z przepisów o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Treść cytowanego art. 21 ust. 1 pkt 84 odsyła wprost do unormowań szczególnych dotyczących publicznego transportu zbiorowego, określonych ustawą z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2002 r. Nr 175, poz. 1440 z późn. zm.). Zgodnie z art. 1a ust. 3 tejże ustawy przewoźnicy wykonujący publiczny transport zbiorowy mogą wprowadzić uprawnienia do bezpłatnych albo ulgowych przejazdów dla swoich pracowników oraz emerytów i rencistów i najbliższych członków rodzin. Przepis ten daje przewoźnikom wykonującym publiczny transport zbiorowy możliwość wprowadzenia, na podstawie swoich wewnętrznych przepisów (np. układ zbiorowy pracy), bezpłatnych lub ulgowych przejazdów. Jednocześnie przepis ogranicza krąg osób mogących być beneficjentami tych świadczeń do pracowników, emerytów i rencistów i najbliższych członków rodzin. Jeżeli grupa osób uprawnionych do ww. świadczeń, określona we wniosku, zawiera się w katalogu osób wymienionych w ww. przepisie to świadczenia z tego tytułu przyznane przez P. sp. z o.o. będą objęte zwolnieniem z art. 21 ust. 1 pkt 84 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl