PT7.054.9.2018.BRAI.392 - Wystawianie faktur do uprzednio wystawionych paragonów fiskalnych dokumentujących sprzedaż zaewidencjonowaną na kasie rejestrującej.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 4 lipca 2018 r. Ministerstwo Finansów PT7.054.9.2018.BRAI.392 Wystawianie faktur do uprzednio wystawionych paragonów fiskalnych dokumentujących sprzedaż zaewidencjonowaną na kasie rejestrującej.

W odpowiedzi na interpelację nr 22965 z 26 czerwca 2018 r. Pani Poseł Mirosławy Nykiel w sprawie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług uprzejmie informuję co następuje.

Obecnie procedowany w Ministerstwie Finansów projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (nr w wykazie prac: UA37) ma na celu uszczelnienie systemu podatku od towarów i usług oraz zapewnienie większej stabilności wpływów z tytułu podatku od towarów i usług. Projekt ten reguluje m.in. kwestie wystawiania faktury do uprzednio wystawionych paragonów fiskalnych dokumentujących sprzedaż zaewidencjonowaną na kasie rejestrującej. Projekt ten wprowadza zasadę, że w przypadku sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, fakturę do paragonu fiskalnego na rzecz nabywcy posługującego się NIP (lub numerem za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej) wystawia się tylko w przypadku, gdy paragon dokumentujący tę sprzedaż zawiera ten numer.

Prace nad projektem zostały podjęte w związku ze zgłaszanymi znacznymi nadużyciami w zakresie wystawiania faktur, które nie mają odzwierciedlenia w istniejącym stanie faktycznym - tzw. "pustych faktur" - do paragonów fiskalnych. Zmiany te są reakcją na zaobserwowany nieuczciwy proceder polegający na wystawianiu faktur, w zamian za korzyść majątkową, do paragonów fiskalnych, które nie zostały odebrane przez klientów.

Wprowadzenie tej regulacji jest niezbędne w świetle prowadzonych działań zmierzających do uszczelnienia systemu podatku VAT. Napływające sygnały dotyczą wprawdzie nadużyć głównie w branży paliwowej (nabycie paliwa na stacjach paliw) oraz budowlanej (zakupy materiałów budowlanych), jednakże zasadne jest wprowadzenie regulacji zapobiegających takiemu procederowi o charakterze ogólnym, obejmującym wszystkie transakcje na rynku (które potencjalnie mogłyby stać się przedmiotem nadużyć). Proponowana zmiana pozwoli na wyeliminowanie przypadków wystawiania faktur na podstawie pozostawionych przez nabywcę paragonów fiskalnych. Planowane wejście w życie zmian do ustawy to początek 2019 r.

Zasadą jest, że sprzedaż na rzecz przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą dokumentowana jest fakturą. Ustawa o podatku od towarów i usług zobowiązuje podatników do dokumentowania sprzedaży paragonem fiskalnym wystawianym przy zastosowaniu kasy rejestrującej tylko na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Należy podkreślić, że już obecne regulacje prawne odnoszące się do ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz określające zasady wystawiania paragonów fiskalnych przewidują, aby na paragonie tym był umieszczony numer identyfikacji podatkowej nabywcy (NIP nabywcy) - na żądanie nabywcy (§ 8 ust. 1 pkt 17 oraz § 9 ust. 1 pkt 18 ww. rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących 1 ). Jednocześnie regulacje powołanego wyżej rozporządzenia przewidują możliwości używania przez podatników do ewidencjonowania sprzedaży kas rejestrujących, które nie posiadają takiej funkcjonalności i w związku z tym, że nie wszystkie obecnie funkcjonujące na rynku kasy rejestrujące posiadają taką funkcjonalność, wystawianie faktur w oparciu o paragony na rzecz nabywców posługujących się takim numerem będzie ograniczone do tej grupy kas, które posiadają tę funkcjonalność. W pozostałych przypadkach sprzedaż na rzecz przedsiębiorcy powinna być dokumentowana od razu fakturą, a nie paragonem. Przy czym już dziś w ustawie o podatku od towarów i usług istnieją przepisy, które pozwalają na wystawianie faktur uproszczonych, czyli paragonów fiskalnych z numerem NIP nabywcy przy transakcjach do kwoty 450 zł. W tym zakresie nowe rozwiązanie nie wprowadza żadnych zmian.

Zmiana ma dotyczyć wyłącznie szczególnego przypadku, gdy podatnik otrzymuje paragon fiskalny, a następnie żąda wystawienia do niego faktury, wymieniając niejako paragon na fakturę. Nowa propozycja uwzględnia nadal taką możliwość, ale tylko pod warunkiem, że na paragonie fiskalnym będzie numer NIP nabywcy, tak żeby można było powiązać wystawiony paragon z fakturą i tym samym zapewnić, że faktura będzie dokumentowała rzeczywiście nabyty przez podatnika towar lub usługę.

Reasumując projektowane regulacje prawne nie wprowadzają obowiązku wymiany przez podatników kas rejestrujących wyposażonych w funkcjonalność pozwalającą na umieszczanie numeru identyfikacji podatkowej nabywcy (NIP nabywcy), a jedynie zmianę procesu dokumentowania sprzedaży na rzecz przedsiębiorców.

1

Dz. U. z 2013 r. poz. 363

Opublikowano: www.sejm.gov.pl