PSUS/PBOW/423/2/P/1/05/GD - Podstawa opodatkowania w przypadku umowy przelewu wierzytelności.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 marca 2005 r. Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu PSUS/PBOW/423/2/P/1/05/GD Podstawa opodatkowania w przypadku umowy przelewu wierzytelności.

"Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż Spółka nabyła za kwotę 490.000 zł wierzytelność na mocy umowy o przelew wierzytelności zawartej (...) ze zbywcą. Zdaniem wnioskodawcy podatek od czynności cywilnoprawnych winien zapłacić nabywca, a za podstawę opodatkowania należy przyjąć uzyskany zysk.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. nr 86, poz. 959 ze zm.) podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika.

Stosownie do art. 7 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Obowiązkiem podatkowym, w myśl art. 4 tej ustawy, jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach.

W przypadku podatku od czynności cywilnoprawnych podatnikami są strony czynności cywilnoprawnych, a w odniesieniu do czynności polegającej na podwyższeniu kapitału zakładowego w spółce posiadającej osobowość prawną ta spółka (art. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Zatem z zestawienia treści wskazanych przepisów wynika jednoznacznie, że podmiotami zobowiązanymi do złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych są strony tej czynności jako podatnicy dokonując samoobliczenia należnego podatku w zgodnie z powołanymi przepisami.

Podstawę opodatkowania praw majątkowych jakimi są wierzytelności pieniężne stanowi zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przy umowie sprzedaży wartość rynkowa prawa majątkowego będącego przedmiotem umowy, a zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b) cytowanej ustawy stawka podatku od umowy sprzedaży praw majątkowych - w tym wypadku wierzytelności wynosi 1%.

W świetle powyższego podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy o przelew wierzytelności - mającej charakter umowy sprzedaży, stanowi wartość nabytego prawa majątkowego ustalona według cen rynkowych na dzień powstania obowiązku podatkowego."

Opublikowano: S.Podat. 2005/8/56