PSUS/PB-RI-PDP/423/65/P/133/06/APM - Zasilenie oddziału przedsiębiorcy zagranicznego przez przelew środków pieniężnych z głównej siedziby a przychód w podatku dochodowym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 maja 2006 r. Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu PSUS/PB-RI-PDP/423/65/P/133/06/APM Zasilenie oddziału przedsiębiorcy zagranicznego przez przelew środków pieniężnych z głównej siedziby a przychód w podatku dochodowym.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stwierdzam, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 10 lutego 2006 r. który wpłynął w dniu 16 lutego 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych (pytanie Nr 11), tj. czy zasilenie oddziału przez przelew środków pieniężnych z firmy macierzystej na konto oddziału w Polsce, jest dla oddziału przychodem podatkowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2006 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.

a.

stan faktyczny:

W zapytaniu o interpretację prawa podatkowego Podatnik przedstawił stan faktyczny z którego wynika, że w 2005 r. został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sadowym oraz w urzędzie skarbowym oddział spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, mającej swą siedzibę w Szkocji (Wielka Brytania). Firma macierzysta zajmuje się produkcją surowca rybnego przeznaczonego do dalszego przetwórstwa (głównie produkcją mrożonych makreli i śledzi w postaci ryb całych, tuszy, płatów, filetów i dzwonków). Towar przez polskich odbiorców jest odbierany w następujący sposób:

a.

przez polskiego odbiorcę i na jego koszt ze Szkocji, z terenu fabryki,

b.

z chłodni znajdującej się na terenie Wolnego Obszaru Celnego w polskim porcie, np. S..., dokąd wcześniej Spółka przesłała statkiem dużą partię towaru, celem składowania go (magazynowania) i wydania go, sprzedaży kilku finalnym odbiorcom (w większości na terenie Polski, jednak niekoniecznie) po ich znalezieniu,

c.

z chłodni znajdującej się na terenie Wolnego Obszaru Celnego w polskim porcie, np. S..., jednak z tą różnicą, że w momencie załadunku towaru na statek w szkockim porcie finalny odbiorca tegoż towaru jest znany i już tam, w Szkocji zostają na niego wystawione wszelkie dokumenty eksportowe (Faktura, Konosament Morski, Świadectwo Jakości Towaru) z czego wynika iż, od tego momentu polski klient nabywa prawa do dysponowania towarem, a tym samym staje się już jego właścicielem.

Oddział ma za zadanie jedynie poszukiwanie klientów na towary firmy macierzystej (podpisywanie kontraktów na dostawy towarów następuje w relacji bezpośredniej: polski klient - firma macierzysta w Szkocji), sprzedaż towarów z magazynu położonego na terenie Wolnego Obszaru Celnego (przypadek b) oraz ogólnie reprezentowanie firmy na terenie Polski.

a.

zapytanie Podatnika:

Czy zasilenie oddziału poprzez przelew środków pieniężnych z firmy macierzystej na konto oddziału w Polsce, jest dla oddziału przychodem podatkowym.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku przekazania środków pieniężnych, o których mowa w pytaniu, mamy do czynienia po prostu z przekazaniem środków pomiędzy różnymi rachunkami bankowymi tego samego przedsiębiorcy; nie można zatem mówić o pożyczce - ta wymaga istnienia dwóch podmiotów: dającego pożyczkę, który zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy oraz biorącego pożyczkę, który zobowiązuję się tę samą ilość pieniędzy zwrócić. Inne przepływy pieniężne pomiędzy samobilansującymi jednostkami (sporządzającymi sprawozdanie finansowe), będącymi częścią jednej, wielozakładowej jednostki - a więc także pomiędzy oddziałem przedsiębiorstwa zagranicznego a tym przedsiębiorstwem - zaliczane są do rozrachunków wewnątrzzakładowych i nie są przychodem podatkowym.

Ocena prawna stanowiska pytającego.

W świetle przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wyjaśniam, iż zasady tworzenia oraz funkcjonowania oddziałów przedsiębiorców zagranicznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej regulują przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807 z późn. zm.). Stosownie do przepisów art. 85 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorcy zagraniczni mogą, na zasadzie wzajemności, o ile ratyfikowane umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej, tworzyć oddziały z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast w myśl art. 86 ww. ustawy przedsiębiorca zagraniczny tworzący oddział może wykonywać działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego.

Z wyżej powołanych przepisów wynika, iż oddział może wykonywać działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego, stąd oddział podmiotu zagranicznego nie jest podmiotem w rozumieniu prawa cywilnego, lecz stanowi wyodrębnioną organizacyjnie część innego podmiotu - przedsiębiorcy zagranicznego. Oddział przedsiębiorcy zagranicznego jest zatem nie posiadającą osobowości prawnej strukturą organizacyjną przedsiębiorcy zagranicznego poza głównym miejscem działalności, samodzielną pod względem techniczno - organizacyjnym i wyodrębnioną ekonomicznie. Brak podmiotowości cywilnoprawnej oddziału przekłada się na brak podmiotowości w stosunkach gospodarczych, a więc niemożność zawierania umów w obrocie gospodarczym we własnym imieniu i na własny rachunek, w związku z czym podmiotem wszystkich praw i obowiązków pozostaje przedsiębiorca zagraniczny, nawet wtedy gdy przekaże środki finansowe na działalność oddziału.

W związku z faktem, że oddział spółki zagranicznej nie jest odrębnym od tej spółki podmiotem, stanowi jedynie wyodrębnioną organizacyjnie i majątkowo część tej spółki, wzajemne rozliczenia pomiędzy spółką a jej oddziałem dokonują się w ramach jednego podmiotu. Zasilenie oddziału poprzez przelew środków pieniężnych z firmy macierzystej na konto oddziału należy uznać za przepływy wewnętrzne. Dlatego otrzymane środki pieniężne od macierzystej spółki zagranicznej, nie są dla oddziału przychodem w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), który stanowi, że przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Reasumując, w świetle przytoczonych powyżej przepisów stanowisko Podatnika, iż przekazanie środków pieniężnych przez przedsiębiorstwo zagraniczne na konto oddziału w Polsce, stanowi rozrachunki wewnątrzzakładowe a przekazane środki nie są przychodem podatkowym - uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 143 ustawy - Ordynacja podatkowa, postanowienie niniejsze zostało wydane z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl