PSUS/PB-RI-PDP/423-271/P/268/06/APM/104273 - Gwarancyjna wymiana środka trwałego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 września 2006 r. Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu PSUS/PB-RI-PDP/423-271/P/268/06/APM/104273 Gwarancyjna wymiana środka trwałego.

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) stwierdzam, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 25.06.2006 r., który wpłynął w dniu 28.06.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych (pytanie nr 3) - jest prawidłowe.

W dniu 28 czerwca 2006 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.

a

stan faktyczny:

W zapytaniu o interpretację prawa podatkowego Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że we wrześniu 2004 r. przyjął do ewidencji sprzęt komputerowy ..., który podlega amortyzacji od października 2004 r. do czerwca 2006 r. W czerwcu 2006 r. w ramach gwarancji (po nieskutecznych próbach naprawy) został wymieniony na nowy. Oprócz korespondencji dotyczącej napraw gwarancyjnych Spółka nie posiada innych dokumentów potwierdzających zwrot i otrzymanie nowego środka trwałego.

a

zapytanie Podatnika:

Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy wymieniony środek trwały powinien zostać wprowadzony z nowym numerem inwentarzowym na zasadach ogólnych.

a

stanowisko Podatnika:

Zdaniem Wnioskodawcy przyjęcie do używania i amortyzacja nowego środka trwałego nastąpi juz na zasadach ogólnych.

Ocena prawna stanowiska pytającego.

W świetle przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wyjaśniam, iż zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.

Zgodnie z ust. 3 tegoż artykułu za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej lub prawnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszona o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony, albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Otrzymany w ramach gwarancji nowy sprzęt komputerowy należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych jako odrębny środek trwały. Zgodnie z art. 16d ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych składniki majątku, o którym mowa w art. 16a-16c, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 9 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego, o którym mowa w art. 16h ust. 1 pkt 4. Wprowadzony do ewidencji środków trwałych sprzęt komputerowy będzie amortyzowany na zasadach ogólnych ze szczególnym uwzględnieniem art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, dokonywanych według zasad określonych w art. 16a-16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Reasumując, w świetle ww. przepisów stanowisko Podatnika, iż przyjęcie do używania i amortyzacja nowego środka trwałego nastąpi już na zasadach ogólnych - uznaje się za prawidłowe.

Odpowiedź na pytania nr 1 i nr 2 zostanie udzielona w odrębnych postanowieniach.

Niniejsze postanowienie na podstawie art. 143 ustawy - Ordynacja podatkowa zostało wydane z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl