PSUS/PB-RI-PDP/423-203/P/267/06/APM/104270 - Zwrot środka trwałego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 września 2006 r. Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu PSUS/PB-RI-PDP/423-203/P/267/06/APM/104270 Zwrot środka trwałego.

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) stwierdzam, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 25.06.2006 r. który wpłynął w dniu 28.06.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych (pytanie nr 2) - jest nieprawidłowe.

W dniu 28 czerwca 2006 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.

1. Stan faktyczny:

W zapytaniu o interpretację prawa podatkowego Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny z którego wynika, że we wrześniu 2004 r. przyjął do ewidencji sprzęt komputerowy..., który podlegał amortyzacji od października 2004 r. do czerwca 2006 r. W czerwcu 2006 r. w ramach gwarancji (po nieskutecznych próbach naprawy) został wymieniony na nowy. Oprócz korespondencji dotyczącej napraw gwarancyjnych Spółka nie posiada innych dokumentów potwierdzających zwrot i otrzymanie nowego środka trwałego.

2. Zapytanie Podatnika:

Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy dotychczasowe odpisy amortyzacyjne powinny zostać przeksięgowane na konto "Pozostałe przychody operacyjne" (stanowiące przychody podatkowe).

3. Stanowisko Podatnika:

Zdaniem Wnioskodawcy odpisy amortyzacyjne wyżej wymienionego środka trwałego zostaną przeksięgowane na konto "Pozostałe przychody operacyjne" (stanowiące przychody podatkowe). Spółka uważa, że z tytułu używania środka trwałego, który został wymieniony na nowy, uzyskała przychód porównywalny z przychodem za korzystanie w ramach użyczenia.

Ocena prawna stanowiska pytającego.

W świetle przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wyjaśniam, iż zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

W myśl art. 16a ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1.

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2.

maszyny, urządzenia i środki transportu,

3.

inne przedmioty o przewidywanym okresie używanym dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

W myśl art. 16g ust. 1 pkt 1 ww. ustawy za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia. Zgodnie z ust. 3 za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania (...).

Zgodnie z art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Zaś art. 577 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi, iż w wypadku gdy kupujący otrzymał od sprzedawcy dokument gwarancyjny co do jakości rzeczy sprzedanej, poczytuje się w razie wątpliwości, że wystawca dokumentu (gwarant) jest obowiązany do usunięcia wady fizycznej rzeczy lub do dostarczenia rzeczy wolnej od wad, jeżeli wady te ujawnią się w ciągu terminu określonego w gwarancji.

Gwarancja udzielona przez sprzedającego lub producenta, a przyjęta przez kupującego jest umową dodatkową do umowy sprzedaży, mającą zapewnić zabezpieczenie interesów kupującego, aby mógł on korzystać z przedmiotu objętego umową zgodnie z przeznaczeniem.

W związku z powyższym zwrot wadliwego sprzętu komputerowego powoduje wykreślenie go z prowadzonej przez podatnika ewidencji środków trwałych, bez konieczności korygowania kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej o dokonane do momentu zwrotu odpisy amortyzacyjne. Spółka nie dokonuje więc przeksięgowania dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych na konto przychodów podatkowych.

Reasumując, w świetle ww. przepisów stanowisko Podatnika, iż dotychczasowe odpisy amortyzacyjne dotyczące środka trwałego, który został wymieniony na nowy, zostaną przeksięgowane na konto "pozostałe przychody operacyjne" (stanowiące przychody podatkowe) - uznaje się za nieprawidłowe.

Odpowiedzi na pytania nr 1 i nr 3 zostaną udzielone w odrębnych postanowieniach.

Niniejsze postanowienie na podstawie art. 143 ustawy - Ordynacja podatkowa zostało wydane z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl