PSUS/PB-PDFO/423/173/P/233/06 - Bezpłatny dowóz węgla dla pracowników.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 sierpnia 2006 r. Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu PSUS/PB-PDFO/423/173/P/233/06 Bezpłatny dowóz węgla dla pracowników.

"(...) Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zgodnie ze stosowanymi przez Spółkę Układami zbiorowymi pracy, zatrudnionym pracownikom przysługuje deputat węglowy, który może być realizowany zarówno w naturze, jak i w ekwiwalencie pieniężnym. W przypadku fizycznego wydawania węgla Spółka, zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), do dochodu ze stosunku pracy, od którego pobierana jest zaliczka na podatek dochodowy, wlicza pracownikom wartość pieniężną otrzymanych świadczeń w naturze, stosując uśrednioną cenę zbytu węgla danego asortymentu, stosowaną we wszystkich kopalniach wobec innych odbiorców. (...)

(...) Spółka rozważa możliwość dowozu węgla deputatowego należnego pracownikom pod adres ich zamieszkania i zmagazynowania u pracownika do dnia zużycia. Taki tok postępowania pozwoli bowiem na narzucenie pracownikom terminów dostaw węgla oraz kontrolę jego faktycznego przeznaczenia. Jednocześnie ponoszone w tym zakresie koszty transportu będzie pokrywała Spółka nie obciążając nimi pracowników. W przypadku, gdy z rocznego rozliczenia węgla deputatowego wyniknie, że ilość wydanego węgla przewyższa wymiar deputatu węglowego przysługującego za dany okres rozliczeniowy - wówczas wartość węgla wydanego w nadmiarze podlegać będzie zwrotowi i zostanie potrącona z wynagrodzenia.

W trakcie analizy skutków podatkowych wynikających z powyższych założeń powstały wątpliwości, co do konieczności dodatkowego uwzględnienia w wynagrodzeniu pracowników kosztów dokonanego transportu węgla, uzasadnionego terminem odbioru węgla i ograniczonym prawem do jego dysponowania. Zwrócić w tym miejscu należy uwagę, że uśredniona cena węgla danego asortymentu stosowana wobec innych odbiorców, wliczona do wynagrodzenia jako wartość otrzymanego świadczenia w naturze, nie uwzględnia powyższych okoliczności. (...)

Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie wyjaśnienia, czy bezpłatny dowóz węgla deputatowego pracownikom przy narzuceniu terminu jego dostawy i ograniczenia swobody dysponowania podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

(...) Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że bezpłatny dowóz węgla deputatowego do miejsca zamieszkania dotyczy pracowników Spółki, co oznacza, iż niezbędną przesłanką do uzyskania tego świadczenia jest fakt istnienia stosunku pracy. Zatem ze względu na ścisły związek z istniejącym stosunkiem pracy należy wartość usługi transportowej potraktować jako przychód z wykonywanej pracy, tj. przychód określony w art. 12 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (...)

Reasumując, zdaniem organu podatkowego bezpłatny dowóz węgla deputatowego pracownikom do miejsca zamieszkania jest świadczeniem w naturze wynikającym ze stosunku pracy i bez znaczenia pozostaje fakt narzucenia przez pracodawcę terminu jego dostawy i ograniczenia swobody dysponowania. Bowiem pracownicy uprawnieni do otrzymania węgla deputatowego, którzy dokonywaliby jego odbioru w określonym przez pracodawcę terminie, musieliby z własnych środków finansowych opłacić jego przewóz do miejsca zamieszkania (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2007/1/11