PSUS/OPPII/443/79/2004/JKD - Nabycie towarów od kontrahenta zagranicznego za pośrednictwem składu konsygnacyjnego w Polsce a podatek od towarów i usług

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 czerwca 2004 r. Urząd Skarbowy w Sosnowcu PSUS/OPPII/443/79/2004/JKD Nabycie towarów od kontrahenta zagranicznego za pośrednictwem składu konsygnacyjnego w Polsce a podatek od towarów i usług

Pytanie podatnika

Jak rozliczyć nabycie towarów od kontrahenta zagranicznego za pośrednictwem składu konsygnacyjnego położonego na terenie RP?

Odpowiedź

Z pism Podatnika wynika, iż Spółka będzie dokonywała nabycia towarów za pośrednictwem magazynu konsygnacyjnego znajdującego się na terenie kraju. Jednorazowa dostawa do magazynu będzie dokumentowana fakturą pro forma. Od momentu dostawy do składu konsygnacyjnego Spółka rozporządza towarem jak właściciel. Na komponenty pobierane sukcesywnie z magazynu Spółka będzie otrzymywała faktury handlowe w terminie późniejszym. Komponenty pozostające w składzie konsygnacyjnym (na koniec miesiąca) nie będą zafakturowane. Firmy zagraniczne zaopatrujące Spółkę za pośrednictwem składu konsygnacyjnego nie są zarejestrowane w Polsce dla potrzeb podatku VAT.

W związku z powyższym Spółka pyta czy ciąży na niej obowiązek podatkowy - w myśl przepisu art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie zawiera przepisów, które w sposób jednoznaczny pozwalałyby na uproszczenie rozliczeń transakcji przeprowadzanych z wykorzystaniem składu konsygnacyjnego.

Ustawa zawiera natomiast przepis art. 17 ust. 1 pkt 5, zgodnie z którym podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, z zastrzeżeniem art. 135-138.

Zatem w myśl tego przepisu podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku VAT na terenie RP będzie nabywca towaru, o którym mowa w art. 17 ust. 5.

Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego (Dz. U. Nr 58, poz. 558), obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego nie mają podatnicy nieposiadający na terytorium kraju siedziby lub stałego miejsca zamieszkania albo stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli wykonują na terytorium kraju wyłącznie czynności dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (§ 1 pkt 1 lit. j).

Zgodnie z art. 19 ust. 20 przytoczonej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, przepisy ust. 1-4, 11, 13 pkt 1 lit. a, pkt 3 i 5 oraz ust. 16 i 17 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca. Zatem w tym przypadku obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych określonych w Rozdziale "Zasady ogólne".

Z kolei w świetle art. 86 ust. 2 pkt 4 ww. ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Przepisy art. 106 ust. 7 ustawy stanowią, że w przypadku dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca wystawiane są faktury wewnętrzne.

Zasady wystawiania i przechowywania faktur wewnętrznych uregulowane zostały w przepisie § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Reasumując należy stwierdzić, iż dla nabywcy towaru, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 17 ust. 5 ustawy o VAT, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie występuje. Natomiast w stanie faktycznym przedstawionym przez Podatnika zastosowanie będą miały przytoczone powyżej przepisy.

Ponadto zdaniem tut. organu podatkowego wymienione wyżej przepisy nie wykluczają prawa do zgłoszenia rejestracyjnego na terenie RP podatnika dokonującego dostawy towarów. Wówczas po stronie nabywcy nie powstanie obowiązek podatkowy (art. 17 ust. 2 ustawy).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl