PSUS/OPPII-443/43/04/MS - Właściwość miejscowa organu dla potrzeb rozliczania się przez podatnika z VAT i CIT.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 grudnia 2004 r. Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu PSUS/OPPII-443/43/04/MS Właściwość miejscowa organu dla potrzeb rozliczania się przez podatnika z VAT i CIT.

Podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej ustawą o ptu., właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a jeżeli czynności te wykonywane są na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych, właściwość miejscową ustala się ze względu na adres siedziby osoby prawnej.

Podatek dochodowy.

Na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. Nr 240, poz. 2069 z późn. zm.) w sprawach podatku dochodowego od osób prawnych właściwy miejscowo jest organ podatkowy według adresu siedziby wynikającej z odpowiedniego rejestru lub ze statutu bądź umowy, jeżeli adres siedziby nie został ujawniony w odpowiednim rejestrze.

W myśl art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 203, poz. 1966) zakładem (oddziałem) w rozumieniu tej ustawy jest określone w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy, położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej, niż jednostka samorządu terytorialnego właściwa dla siedziby podatnika.

Stosownie do art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podatnicy, posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla ich siedziby, są obowiązani składać do urzędu skarbowego w terminie wpłat zaliczek miesięcznych, w przypadku dokonywania tych wpłat w uproszczonej formie, lub załączać do deklaracji oraz zeznania o wysokości dochodu (straty) informacje, sporządzone zgodnie z odrębnymi przepisami, w celu ustalenia dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpłatach z podatku dochodowego od osób prawnych.

Państwa Spółka należy do kategorii podatników wyszczególnionych w art. 5 ust. 9b ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1267) i zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 listopada 2003 r. w sprawie terytorialnego zasięgu działania oraz siedzib naczelników urzędów skarbowych i dyrektorów izb skarbowych (Dz. U. Nr 209, poz. 2027) właściwym dla Spółki jest Naczelnik Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu (poz. 14 zał. nr 2 do rozporządzenia).

Jak wskazują przytoczone powyżej regulacje prawne, otwarcie oddziału w Szczecinie pozostaje bez wpływu na właściwość miejscową naczelnika urzędu skarbowego - Spółka w dalszym ciągu zobowiązana będzie rozliczać się z należnych podatków od towarów i usług oraz dochodowego z Naczelnikiem tut. Urzędu Skarbowego, z tym tylko, że do deklaracji CIT-2 i zeznania CIT-8 załączać będzie informację o należnych gminom i województwom udziałach w podatku dochodowym (CIT-ST) oraz informację o wyodrębnionych organizacyjnie zakładach - oddziałach (CIT-STA).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl