Przywrócenie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów określonych w art. 13 pkt 2 i 5-8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 kwietnia 2006 r. Ministerstwo Finansów Przywrócenie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów określonych w art. 13 pkt 2 i 5-8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 1664 w sprawie przywrócenia kwoty objętej zryczałtowanym podatkiem dochodowym, niegdyś przekazywanej w PIT-8 AC poz. 6, tj. należności nieprzekraczającej kwoty ustalanej na podstawie art. 30 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wypłacanej osobom niebędącym pracownikami płatnika.

Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na przekazaną przy piśmie z dnia 20 marca 2006 r. interpelację złożoną przez Panią Poseł Beatę Bublewicz wraz z grupą posłów w dniu 9 marca 2006 r. w sprawie przywrócenia opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów określonych w art. 13 pkt 2 i 5-8, jeżeli kwota należności określona w umowie zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza kwoty ustalanej na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uprzejmie informuję.

Począwszy od dnia 1 stycznia 2004 r., w wyniku wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956, ze zm.), ujednolicone zostały zasady opodatkowania dochodów uzyskiwanych ze źródeł przychodów określonych w art. 13 pkt 2 i 4-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą". Tym samym kwestia wysokości kwoty należności wynikającej z umowy, a także fakt, czy jest ona zawarta z pracownikiem płatnika, czy też z osobą niebędącą pracownikiem płatnika, przestała być istotna, dla sposobu opodatkowania przedmiotowych dochodów.

Obecnie płatnik, o którym mowa w art. 41 ust. 1 ustawy, od wypłacanych należności osobom, do których ma zastosowanie zasada nieograniczonego obowiązku podatkowego, m.in. z tytułu działalności wymienionej w art. 13 pkt 2 i 4-9 ustawy, w tym z tytułu wypłaty należności sędziom za prowadzenie zawodów sportowych, czy z tytułu obsługi medycznej i technicznej zawodów, obowiązany jest do poboru zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określone w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy.

Natomiast po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do końca lutego następnego roku, płatnik na podstawie art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy ma obowiązek sporządzenia i przekazania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, imiennej informacji PIT-11/8B o wysokości dochodu osiągniętego w roku podatkowym.

Podatnik zaś jest zobligowany do uwzględnienia w zeznaniu podatkowym, składanym w terminie do 30 kwietnia następnego roku, dochodów osiągniętych ze wszystkich źródeł podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym i obliczenia należnego podatku, według skali określonej w art. 27 ust. 1 ustawy.

Jednocześnie pragnę poinformować Panią Poseł, iż zakończyły się prace nad projektem nowelizacji przepisów prawa podatkowego, w tym ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednakże przywrócenie postulowanego sposobu opodatkowania omawianych należności, nie jest przewidziane w tym projekcie.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl