Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 grudnia 2003 r. Izba Skarbowa w Warszawie Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Pytanie:

Jaki charakter powinny posiadać umowy zawarte z osobami przeprowadzającymi ankiety na rzecz Spółki? Czy może to być umowa o dzieło?

Odpowiedź:

Na podstawie art. 13 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

1. osoby prawnej, jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej lub przedsiębiorcy - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb tych podmiotów i tego samego rodzaju usług nie wykonuje na rzecz ludności,

2. właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością.

Przez umowę o dzieło zgodnie z zapisem art. 627 Kodeksu cywilnego przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Umowa zlecenie zgodnie z art. 734 § 1 Kodeksu cywilnego polega na zobowiązaniu się przyjmującego zlecenie do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Umowa zlecenie podobnie jak umowa o pracę jest umową starannego działania.

Podstawowym obowiązkiem zleceniobiorcy jest wykonanie zlecenia, do którego się zobowiązał. Musi on także informować zlecającego wykonanie usługi o przebiegu sprawy, a po wykonaniu zlecenia lub w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy złożyć stosowne sprawozdania.

Umowa zlecenie ma wiele cech wspólnych z umową o dzieło. Jednak od umowy o dzieło różni ją przede wszystkim to, że nie jest ona tzw. umową rezultatu. Przy umowie zlecenie przyjmujący zlecenie zobowiązuje się tylko do dokonania pewnych czynności prawnych, za których ostateczny efekt nie jest odpowiedzialny a ściślej rzecz ujmując przy tej umowie zleceniobiorca nie jest odpowiedzialny za "powstanie" ostatecznego efektu-rezultatu.

Zatem przeprowadzenie badań rynku przez ankieterów na zlecenie Spółki będzie nosić cechy umowy zlecenia i nie może być zakwalifikowana jako umowa o dzieło.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.waw.pl