Przekazywanie 1% podatku na cele charytatywne

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 lipca 2006 r. Ministerstwo Finansów Przekazywanie 1% podatku na cele charytatywne

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów na interpelację nr 3513 w sprawie przekazywania 1% podatku na cele charytatywne.

Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na przekazaną przy piśmie z dnia 29 czerwca 2006 r. interpelację Pani Poseł Anny Sobeckiej w sprawie przekazywania 1% podatku na cele charytatywne, uprzejmie informuję.

Na mocy art. 7 pkt 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 874 z późn. zm.) wprowadzono do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przepis art. 27d określający zasady pomniejszania należnego podatku dochodowego od osób fizycznych o kwoty wpłat dokonanych na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Brzmienie ww. przepisów, jak również rozwiązania dotyczące opodatkowania dochodów osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. wg 19% stawki podatku, zostały wprowadzone ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 27d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy wynikający z zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-4, jeżeli podatnik (...) dokonał wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego. Zmniejszenie to nie może przekroczyć kwoty dokonanej wpłaty, jednak nie więcej niż kwoty stanowiącej 1% podatku należnego, wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1. Wobec powyższego zmniejszenia podatku na zasadach określonych w art. 27d ustawy dokonuje się jedynie w zeznaniu, dla którego podstawę składania stanowi art. 45 ust. 1 ustawy (formularze PIT-36 i PIT-37).

Natomiast dla podatników, którzy wybrali opodatkowanie dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy, tj. wg 19% stawki podatku dochodowego, obowiązek składania zeznania wynika z art. 45 ust. 1a pkt 2 ustawy (formularz PIT-36L).

Podatnicy, dokonując z własnej woli wyboru sposobu opodatkowania dochodów z tej działalności, świadomi są nie tylko korzyści z takiego wyboru płynących, ale także ograniczeń z nim związanych. Nie można zatem zaakceptować zarzutu dyskryminacji podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą rozliczających się wg 19% stawki podatku dochodowego.

Pragnę również podkreślić, iż brak możliwości dokonania 1% zmniejszenia należnego podatku dochodowego z tytułu wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego dotyczy także podatników osiągających tzw. dochody z kapitałów pieniężnych opodatkowane na podstawie art. 30b ustawy. Podatek ten rozliczany jest również w odrębnym zeznaniu PIT-38, a obowiązek jego składania wynika z art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy.

Wolą ustawodawcy było, aby podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy oraz podatnicy osiągający dochody z kapitałów pieniężnych opodatkowane zgodnie z art. 30b ustawy, nie mogli - co do zasady - korzystać z ulg, zwolnień i odliczeń.

W przyjętym w dniu 6 czerwca 2006 r. przez Radę Ministrów projekcie zmian ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych proponuje się zmianę zasad tzw. 1% zmniejszenia podatku należnego.

Projekt w kształcie proponowanym i postulowanym przez organizacje pożytku publicznego, jak i samych podatników, przewiduje przekazanie 1% podatku za pośrednictwem urzędów skarbowych. Podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym podawałby jedynie dane pozwalające na właściwe zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego (nazwę oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego), której konto chciałby zasilić, oraz numer jej rachunku bankowego. Ponadto proponowana zmiana, prawo do przekazania 1% podatku należnego przyznaje podatnikom, którzy wybrali opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej według jednolitej 19% stawki podatku oraz podatnikom osiągającym dochody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 30b ustawy.

Jednocześnie podkreślenia wymaga, iż zgodnie z projektem podatnik mógłby w zeznaniu podatkowym wskazać tylko jedną organizację pożytku publicznego, na konto której chciałby przekazać 1% swojego podatku. Pozwoliłoby to uniknąć sytuacji, w której 1% podatku należnego wynoszący np. 10 zł byłby przez urząd skarbowy przekazywany po 1 zł na rzecz 10 organizacji pożytku publicznego, wskazanych przez podatnika. Proponuje się, aby wyżej przedstawiony mechanizm dokonywania 1% zmniejszenia (nowe zasady będzie określał art. 45 ust. 5c-5g ustawy) mógł być stosowany począwszy od zeznań podatkowych składanych za 2007 r.

W związku z powyższym kwestie "umożliwienia wszystkim podatnikom przekazywania 1% podatku na cele charytatywne" są uzależnione wyłącznie od woli ustawodawcy.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl