Procedura rejestracji i certyfikacji pracodawcy, który będzie się ubiegał o dofinansowanie do wynagrodzenia zatrudnionych u niego osób niepełnosprawnych z art. 26a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Procedura rejestracji i certyfikacji pracodawcy, który będzie się ubiegał o dofinansowanie do wynagrodzenia zatrudnionych u niego osób niepełnosprawnych z art. 26a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z § 8 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 232, poz. 2330, zwanego dalej rozporządzeniem) ustala się niniejszą procedurę obowiązującą przy rejestracji i certyfikacji pracodawców.

I.

Założenia ogólne

1.

Niniejsza procedura będzie obowiązywała zarówno przy rejestracji i certyfikacji dokonywanej w związku z wejściem w życie art. 26a-26c ustawy z dniem 1 stycznia 2004 r. jak i przy późniejszych rejestracjach i certyfikacjach w związku ze zgłaszaniem się nowych pracodawców nabywających uprawnienia do dofinansowania.

2.

Obsługą rejestracji i certyfikacji będą się zajmować Oddziały PFRON.

3.

Ustala się, że przekazywanie dokumentów w celu rejestracji i certyfikacji odbywać się będzie:

*

poprzez ich bezpośrednie (osobiste lub przez przedstawiciela pracodawcy) dostarczenie do Oddziału PFRON;

*

przesłanie za pośrednictwem poczty (z pobraniem pokwitowania nadania).

II.

Wykaz i zawartość dokumentów niezbędnych do zarejestrowania pracodawcy jako beneficjenta PFRON, który będzie korzystał z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników

1.

Formularz zgłoszeniowy (wzór w załączeniu) zawierający zgodnie z § 8 punkt 1 rozporządzenia:

a)

nazwę dokumentu - "Formularz zgłoszeniowy";

b)

numer w rejestrze PFRON (dotyczy pracodawców posiadających numer w rejestrze PFRON);

c)

numer identyfikacyjny pracodawcy REGON;

d)

numer identyfikacji podatkowej pracodawcy (NIP);

e)

numer PKD;

f)

pełną nazwę pracodawcy;

g)

skróconą nazwę pracodawcy;

h)

adres pracodawcy zawierający:

*

siedmiocyfrowy kod stosownie do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 157, poz. 1031 z późn. zm.);

*

województwo;

*

miejscowość;

*

Kod pocztowy;

*

pocztę;

*

ulicę;

*

numer domu;

*

numer lokalu;

i)

adres do korespondencji (jeżeli jest inny niż adres podany wyżej);

j)

dodatkowe informacje o pracodawcy:

*

forma prawna;

*

forma własności;

*

wielkość pracodawcy;

k)

informację o typie pracodawcy (jeden z trzech typów):

*

pracodawca zatrudniający mniej niż 25 pracowników;

*

pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągający wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%;

*

zakład pracy chronionej;

l)

informację dotyczącą statusu zakładu pracy chronionej (wypełniają pracodawcy posiadający status zakładu pracy chronionej), w tym:

*

podstawę uzyskania statusu (decyzja Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych lub decyzja wojewody);

*

rodzaj decyzji (przyznająca status lub stwierdzająca utratę statusu ZPCh);

*

datę wydania decyzji;

*

znak decyzji;

*

datę uzyskania statusu;

m)

imię, nazwisko, numery telefonu i faksu oraz adres poczty elektronicznej osoby odpowiedzialnej za kontakty z Funduszem (kontakty dotyczące wyjaśniania wszelkich rozbieżności i wątpliwości związanych z dofinansowaniami);

n)

rachunek bankowy pracodawcy, na który będzie przekazywane miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych:

*

nazwa banku;

*

pełny numer rachunku bankowego;

2.

Załączniki:

a)

aktualny odpis z właściwego rejestru albo aktualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej;

b)

zaświadczenie z Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej o numerze identyfikacyjnym REGON;

c)

decyzja Naczelnika Urzędu Skarbowego o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej NIP;

d)

decyzja wojewody lub Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych o przyznaniu statusu zakładu pracy chronionej (dotyczy tylko zakładów pracy chronionej);

e)

upoważnienie pracodawcy dla osoby, która w jego imieniu będzie podpisywała i przesyłała dane do Funduszu. Ponieważ dokumenty składane przez pracodawców do Funduszu w związku z wypłatą dofinansowań stanowią oświadczenie woli pracodawcy, muszą być podpisywane przez pracodawcę zgodnie z przepisami prawa lub osoby posiadającej stosowne pełnomocnictwa do składania oświadczeń woli w imieniu pracodawcy. Dokumenty o przyznanie dofinansowania będą uwierzytelniane elektronicznie. Proponowany wzór upoważnienia stanowi załącznik nr 1.

III.

Obowiązujące terminy

1.

Wymieniony wyżej formularz wraz z załącznikami pracodawca ma obowiązek złożyć w Oddziale PFRON w terminie do 30 dni przed dniem przekazania pierwszej informacji o dofinansowaniu, tzn. jeżeli pierwszą informację o dofinansowaniu (INF-D wraz z INF-D-P) pracodawca będzie składał w PFRON w terminie do 14 lutego, formularz zgłoszeniowy wraz z załącznikami jest zobowiązany złożyć w Oddziale PFRON w terminie do 15 stycznia.

2.

Po przekazaniu danych i zaświadczeń lub dokumentów oraz upoważnienia, o których mowa w § 8 ust. 1 rozporządzenia, jednak nie później niż na 14 dni przed złożeniem informacji (INF-D i INF-D-P) po raz pierwszy, pracodawca odbiera od Funduszu identyfikator oraz hasło dostępu do programu informatycznego.

IV.

Procedura rejestracji i certyfikacji

1.

Pracodawca, który ma uprawnienia do ubiegania się o dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych osób niepełnosprawnych powinien zgłosić się do właściwego dla niego terytorialnie Oddziału PFRON wraz z wymienionymi wyżej dokumentami.

2.

Pracownik Oddziału PFRON sprawdza dokumenty przyniesione przez pracodawcę i podejmuje decyzję o wstępnym zarejestrowaniu go w systemie SOD.

3.

Pracodawca, zgodnie z uprawnieniami wynikającymi z art. 26c ust. 2 ustawy o rehabilitacji (...) dokonuje wyboru sposobu wymiany dokumentów z PFRON. Może to być sposób:

a)

elektroniczny;

b)

papierowy.

Pracodawca, który wybierze pisemną (papierową) formę wymiany dokumentów z PFRON powinien złożyć oświadczenie wg wzoru stanowiącego załącznik nr 2.

4.

W przypadku wybrania przez pracodawcę elektronicznego sposobu wymiany dokumentów:

a)

pracownik oddziału dokonuje jego wstępnej rejestracji w Systemie SOD (Systemie Obsługi Dofinansowań) wpisując:

*

nazwę skróconą pracodawcy;

*

NIP pracodawcy;

*

REGON pracodawcy;

*

Oddział PFRON pracodawcy;

b)

po wykonaniu tej czynności przez pracownika oddziału PFRON zostaje nadany pracodawcy identyfikator (login) oraz "jednorazowe hasło" dostępu do Systemu SOD i komputer drukuje dane identyfikujące pracodawcę w Systemie (identyfikator pracodawcy oraz hasło dostępu). Pracodawca został wstępnie zarejestrowany w Systemie SOD;

c)

pracodawca po otrzymaniu "hasła jednorazowego", na swoim komputerze w firmie wypełnia za pomocą aplikacji internetowej SOD On Line wniosek rejestracyjny, podając w nim dane identyfikujące firmę. Wraz z wnioskiem wypełnia "Żądanie wydania certyfikatu" podając w nim dane personalne osoby na którą zostanie wydany certyfikat. W sposób elektroniczny wysyła Wniosek i Żądanie do PFRON;

d)

wniosek przesłany przez pracodawcę podlega zaakceptowaniu bądź odrzuceniu przez pracownika Oddziału po dokonaniu weryfikacji. Przyczyną odrzucenia może być np. niezgodność danych podanych przez pracodawcę w przesłanym wniosku rejestracyjnym z danymi znajdującymi się w dokumentach złożonych do Oddziału albo nie podanie przez pracodawcę numeru PFRON w przypadku pracodawców prowadzących zakłady pracy chronionej lub pracodawców zatrudniających co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągających wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%.

e)

po weryfikacji przesłanych przez pracodawcę do PFRON Wniosku i Żądania System generuje wiadomość dla pracodawcy zawierającą certyfikat. Dopiero po otrzymaniu certyfikatu pracodawca może rozpocząć przesyłanie dokumentów do PFRON.

5.

W przypadku wybrania przez pracodawcę papierowej formy wymiany dokumentów z PFRON:

a)

pracownik Oddziału PFRON dokonuje wstępnej rejestracji pracodawcy w systemie SOD (wpisując nazwę skróconą pracodawcy, jego NIP, REGON, nazwę oddziału PFRON) i zatwierdza powyższe dane;

b)

w drugim etapie wypełnia i akceptuje wniosek rejestracyjny,

c)

po zarejestrowaniu pracodawcy przez pracownika Oddziału pracodawca może przekazywać do Oddziału dokumenty o dofinansowaniu w formie papierowej;

d)

w uzasadnionych przypadkach może nastąpić odrzucenie wniosku (wniosek do poprawienia z uwagi na błędy w wypełnionych polach lub niewypełnienie wymaganych pól); pracownik Oddziału informuje o powyższym pracodawcę.

Opublikowano: www.pfron.org.pl