Premie pieniężne za wcześniejszą płatność a koszty uzyskania przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 listopada 2003 r. Ministerstwo Finansów Premie pieniężne za wcześniejszą płatność a koszty uzyskania przychodów.

Pytanie (...) dotyczące podjęcia działań zmierzających do ujednolicenia interpretacji w zakresie premii pieniężnych w związku z odmiennym orzecznictwem organów podatkowych zostało sformułowane w sposób mało precyzyjny. Zakładam, że chodzi tu o sytuację, w której podatnikowi wypłacane jest wynagrodzenie zwane premią pod warunkiem zapłaty ceny w określonym terminie.

Tego typu wynagrodzenie (premia) wypłacane z wypracowanej przez sprzedawcę marży pod względem ekonomicznym spełnia funkcję rabatu.

Podstawowym celem prowadzącego sprzedaż premiową jest osiągnięcie dochodów ze sprzedaży towarów, które nabył lub wytworzył w celu zbycia w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, zatem wypłacona premia specjalna ma wpływ na podniesienie poziomu sprzedaży i tym samym na zwiększenie przychodów.

Wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzeniem przez niego sprzedaży premiowej stanowią koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 14 § 1 pkt 1 i 2 Ordynacji podatkowej do ustawowych obowiązków Ministra Finansów należy sprawowanie ogólnego nadzoru w sprawach podatkowych. Minister Finansów dąży również do zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej. Szczególnym środkiem prowadzącym do skutecznego zapewnienia jednolitości stosowania prawa podatkowego jest jego urzędowa interpretacja. Zauważając np. rażące rozbieżności w orzecznictwie organów podatkowych oraz istotne wątpliwości w stosowaniu prawa podatkowego, Minister Finansów decyduje o wydaniu urzędowej interpretacji. Interpretacje te dotyczą problemów prawa podatkowego i wiążą organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej. Zamieszczane są w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów.

Pragnę zauważyć, iż zarówno organy podatkowe, jak i podatnicy dotychczas nie sygnalizowali wątpliwości dotyczących uznania, że premie pieniężne za wcześniejszą płatność nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów. Wobec tego nie istnieje potrzeba dokonania urzędowej interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (...).

Opublikowano: S.Podat. 2004/4/27