Prawo do ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 grudnia 2003 r. Izba Skarbowa w Warszawie Prawo do ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn

Pytanie:

W dniu 15 czerwca 2000 r. aktem darowizny otrzymałam mieszkanie od swojej matki. Podatku od darowizny nie pobrano na podstawie art. 9, 14 i 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. W związku z restrukturyzacją firmy rozpoczęłam pracę w innym mieście i w związku z tym jestem zmuszona przeprowadzić się i sprzedać obecne mieszkanie. Czy jestem zobowiązana do zapłacenia podatku z tyt. darowizny ze względu na nie dotrzymany termin zamieszkiwania w darowanym mieszkaniu i czy jestem zwolniona z opłacenia podatku w wyniku zdarzeń losowych i konieczności opuszczenia lokalu?

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) w odpowiedzi na Pani zapytanie z dnia 24 października 2003 r. informuje się, iż zgodnie z art. 16 ust. 7 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89, z późn. zm.) nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono:

- uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych,

- nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

Dla utrzymania ulgi mieszkaniowej - wynikającej z art. 16 cyt. ustawy o podatku od spadków i darowizn konieczne jest spełnienie łącznie obu warunków.

Przedstawione w zapytaniu okoliczności przy jednoczesnym spełnieniu obu warunków stanowią podstawę do zachowania ulgi.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.waw.pl