PR II/423-22/PDOP/304/AG/05 - Przejęcie przedmiotu leasingu od dotychczasowego leasingobiorcy w drodze aneksu do umowy leasingu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 lipca 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku PR II/423-22/PDOP/304/AG/05 Przejęcie przedmiotu leasingu od dotychczasowego leasingobiorcy w drodze aneksu do umowy leasingu.

Pytania podatnika

1. Czy w odniesieniu do umów leasingu, zawartych przez Spółkę z o.o. i przyjętych aportem od Spółki Jawnej, wykup przedmiotów leasingu, spełniającego warunki, określone w rozdziale 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - stanowi częściowo odpłatne świadczenie, będące przedmiotem opodatkowania dla Spółki z o.o.?

2. W odniesieniu do umowy leasingu, przejętej od poprzedniego leasingobiorcy, czy przejęcie przedmiotu leasingu od dotychczasowego leasingobiorcy, w drodze aneksu do umowy leasingu - stanowi częściowo odpłatne świadczenie, będące przedmiotem opodatkowania dla Spółki z o. o?

Odpowiedź

Pismem z dnia 2 maja 2005 r. (data wpływu do Urzędu 6 maja 2005 r. - uzupełnionym dnia 24 maja 2005 r.), podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółka z o. o. jest leasingobiorcą z tytułu umów leasingu, przy czym wyodrębnić można trzy różne stany faktyczne, dotyczące tych umów: -umowy zawarte są przez samą spółkę z o. o. -umowy, w których prawa i obowiązki Spółka z o. o. wstąpiła w miejsce dotychczasowej Spółki Jawnej, na mocy aportu przedsiębiorstwa (w skład którego wchodzą między innymi prawa i obowiązki, wynikające z umów leasingu) -umowa, do której Spółka z o.o. przystąpiła na zasadzie aneksu, w miejsce dotychczasowego leasingobiorcy (osoby trzeciej), przejmując leasingowany pojazd. Aneks ten zmienił nie tylko podmiot korzystający (wejście Spółki z o.o w miejsce dotychczasowego leasingobiorcy-osoby trzeciej) ale również wydłużył okres obowiązywania umowy oraz zmienił wysokość opłat leasingowych i opłaty końcowej. Odpisów amortyzacyjnych od przedmiotów leasingu dokonuje leasingodawca. Umowy spełniają warunki leasingu operacyjnego, a leasingobiorca ma prawo nabycia przedmiotu leasingu za wartość końcową powiększoną o podatek VAT, która jest nie niższa od hipotetycznej wartości netto przedmiotu leasingu.

Strona zwraca się z pytaniem1. czy w odniesieniu do umów leasingu, zawartych przez Spółkę z o.o. i przyjętych aportem od Spółki Jawnej, wykup przedmiotów leasingu, spełniającego warunki, określone w rozdziale 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - stanowi częściowo odpłatne świadczenie, będące przedmiotem opodatkowania dla Spółki z o.o., 2. w odniesieniu do umowy leasingu, przejętej od poprzedniego leasingobiorcy, czy przejęcie przedmiotu leasingu od dotychczasowego leasingobiorcy, w drodze aneksu do umowy leasingu - stanowi częściowo odpłatne świadczenie, będące przedmiotem opodatkowania dla Spółki z o. o.

Spółka sformułowała też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż:

Z przedstawionych w piśmie przypadkach Spółka z o.o. nie osiąga przychodu, stanowiącego świadczenie częściowo nieodpłatne, które podlegałoby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca oświadczył także, iż w sprawie która jest przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

1. Zgodnie z art. 17 c pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: w Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu, o której mowa w art. 17b ust. 1, finansujący przenosi na korzystającego wartość środków trwałych będących przedmiotem leasingu-przychodem ze sprzedaży środków trwałych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży; jeżeli jednak cena ta jest niższa od hipotetycznej wartości netto środków trwałych, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej według zasad określonych w art. 14.

Z pisma spółki wynika, iż zakup przedmiotu leasingu następuje w kwocie nie niższej niż hipotetyczna wartość netto. Zatem przychód związany z wykupem powstanie jedynie u leasingodawcy (finansującego).Korzystający natomiast poniesie wydatek inwestycyjny.

Ad.2 W art. 93 i 94 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) zostały uregulowane kwestie sukcesji praw i obowiązków przewidzianych przepisami prawa podatkowego.

Z sytuacji faktycznej przedstawionej w piśmie oraz przytoczonych przepisów wynika, iż spółka z o.o. będąca nowym leasingobiorcą nie weszła w prawa i obowiązki podatkowe poprzedniego leasingobiorcy. Wspomniany aneks do poprzedniej umowy leasingu zmienia leasingobiorcę rozwiązując poprzednią umowę i stanowi nowe warunki leasingu między spółką a leasingodawcą, w której poprzedni leasingobiorca nie jest stroną tej umowy.

W zaistniałej sytuacji spółka z o.o. nie uzyskuje żadnego przysporzenia majątkowego od poprzedniego leasingobiorcy, a tym samym nie mamy tu do czynienia z częściowo odpłatnym świadczeniem o którym mowa w art. 12 updp.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl